• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Tomik "Ciało i zgłoska"

Miejsce na promocję Waszych dzieł wydanych w dowolnej formie poza Ósmym piętrem.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mchuszmer
Posty: 866
Rejestracja: 26 paź 2015, 21:15

Tomik "Ciało i zgłoska"

#1 Post autor: Mchuszmer » 07 lut 2024, 09:29

Wyszedł właśnie mój debiutancki zbiór wierszy - https://mamiko.pl/szymon-florczyk-cialo-i-zgloska/
Jako bonusy dwa moje rysunki, posłowie Anny Dominiak, a w razie czego autograf autora:) Okładkę projektował Kornel Maliszewski.
mchusz, mchusz.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16894
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Tomik "Ciało i zgłoska"

#2 Post autor: eka » 10 lut 2024, 13:50

Ten Maliszewski od doradztwa poetyckiego?

Tytuł zajebisty, aż chce się potraktować go mega metaforycznie.
Gratki, Szymon. Czekam na dotyk okładki i zgłosek.

:rosa:

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4829
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

Tomik "Ciało i zgłoska"

#3 Post autor: tabakiera » 10 lut 2024, 14:57

Mogę szczerze polecić.
Bardzo spójny tomik, jestem pod ogromnym wrażeniem doboru wierszy pod kątem treści i formy.
Niesamowita dyscyplina w tym doborze, mnóstwo świetnych tekstów zostało, oby jeszcze do opublikowania.

Poziom naprawdę wysoki i myślę, że każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Brawo, Szymonie!

Awatar użytkownika
Mchuszmer
Posty: 866
Rejestracja: 26 paź 2015, 21:15

Tomik "Ciało i zgłoska"

#4 Post autor: Mchuszmer » 10 lut 2024, 15:32

Ewa, Kornel jest synem Tego Maliszewskiego i też zacnym poetą, działa w wydawnictwie Apolonii Maliszewskiej:)
No nie powiem, jestem z tytułu bardzo zadowolony, jak na niego wpadłem, to już składanie poszło z górki.

Dorotka, piękna recenzja, a teksty się formują w nowy zbiór, oby oby:)

Dzięki, Czytelniczki :rosa: :rosa:
mchusz, mchusz.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16894
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Tomik "Ciało i zgłoska"

#5 Post autor: eka » 11 lut 2024, 12:26

Niedaleko pada jabłko od jabłoni :)
Dzięki za info, Szymon.

:kofe:

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1664
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

Tomik "Ciało i zgłoska"

#6 Post autor: Alicja Jonasz » 13 lut 2024, 12:09

Gratuluję! :)
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
Mchuszmer
Posty: 866
Rejestracja: 26 paź 2015, 21:15

Tomik "Ciało i zgłoska"

#7 Post autor: Mchuszmer » 14 lut 2024, 06:48

Dzięki! :rosa:
mchusz, mchusz.

Awatar użytkownika
Mchuszmer
Posty: 866
Rejestracja: 26 paź 2015, 21:15

Tomik "Ciało i zgłoska"

#8 Post autor: Mchuszmer » 24 mar 2024, 18:44

A poniżej wnikliwa recenzja, którą na swoim profilu fb napisała do "Ciała i zloski" Tabakiera :-) Dorotko, dzięki raz jeszcze! :rosa:


Trzymam w dłoni pachnący nowością debiutancki tomik wierszy Szymona Szymon Florczyk - Strona autorska „Ciało i zgłoska” (Mamiko, Nowa Ruda 2024) i jestem pod ogromnym wrażeniem, chociaż znam i cenię twórczość Szymona od wielu lat i w zasadzie nie powinnam być zaskoczona ani kunsztem wierszy, ani niezwykle starannym ich doborem oraz układem, ani estetyką.
Tytuł zbioru jest genialny w swojej prostocie i nawiązuje do odwiecznego dualizmu, z tym że duszę zastępuje głoska – jako część nieśmiertelna i źródło duchowości człowieka. Dualizm ten doskonale ukazuje wiersz tytułowy, w którym podmiot liryczny wrzuca trudne słowa o śmierci ojca do studni, stawia je w oknie, nasłuchując jednocześnie odbicia dźwięków mówiących prawdę nie do uwierzenia, szukając zaprzeczenia, potwierdzenia lub złagodzenia faktu. I właśnie przedmioty, takie jak choćby grzebień, ich ruch lub brak ruchu, dźwięk i brak dźwięku odzwierciedlają prawdę.
Czy słowo może prowadzić do ciała? Owszem, jest to widoczne w utworze „Nie mam ochoty czytać twoich wierszy” – kontemplowanie liryki materializuje autorkę, a człowiek jest istotą cielesną, obcowanie dusz rozbudza apetyt na intymność iście przyziemną.
No właśnie, przyziemną. Szymon ma niezwykły dar balansowania między tzw. prozą życia a liryką, nadzieją a jej brakiem, w wierszach ukazuje kontrasty, wydawałoby się, że momentami sam sobie zaprzecza – ale czy natura ludzka nie jest przewrotna? Czy słowo zawsze jest prawdą, a prawda słowem?
Utwory prowadzą dialog ze sobą, a podmiot liryczny często rozmawia z poetką, z jej wierszami, a za jej pośrednictwem ze światem wewnętrznym i zewnętrznym.
Szymon Florczyk jest osobą wszechstronnie uzdolnioną. Tworzy poezję, maluje, komponuje. W każdej dziedzinie cechuje go niezależność i wielozmysłowość. Jego twórczość przenika się – w poezji jest muzykalny, w muzyce liryczny, w malarstwie pełen wyobraźni i harmonii. Na uwagę zasługują inspiracje muzyczne, zawarte pod wieloma tekstami w książce.
Nie ukrywam, że od lat dzielimy się doświadczeniem i wzajemnie motywujemy do działania. Gdyby nie Szymon, nie byłoby moich przedsięwzięć – jest autorem projektu okładki i twórcą ilustracji do tomiku haiku mojego autorstwa „nieboziemia” (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 2024), zaistnieje też w książce „Ba!Lans!”, która wkrótce się ukaże (to, w jaki sposób niech pozostanie, póki co, tajemnicą). Gdyby nie on, zwyczajnie nie miałabym na tyle siły i wiary, aby przesłać projekty do wydawnictw.
No właśnie wiary – w ciało czy w zgłoskę?

PS: Wiem to na pewno, że „Ciało i zgłoska” to nie ostatni projekt książkowy Szymona Florczyka. Na swój czas czeka wiele wierszy – tych zmaterializowanych i wybrzmiałych i tych tworzących się w umyśle.
mchusz, mchusz.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16894
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Tomik "Ciało i zgłoska"

#9 Post autor: eka » 25 mar 2024, 18:02

Brawa dla WAS!
Świetne te Wasze tomiki, normalnie jestem dumna, że znam Autorów.

:rosa: :rosa:

Awatar użytkownika
Mchuszmer
Posty: 866
Rejestracja: 26 paź 2015, 21:15

Tomik "Ciało i zgłoska"

#10 Post autor: Mchuszmer » 27 mar 2024, 09:12

:rosa:
mchusz, mchusz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROMOCJE”