• Nasze rekomendacje
  •  
    Dziś polecamy:
    26 października Polskie Radio Koszalin w audycji Poczty Poetyckiej przedstawiło wiersze Doroty Czerwińskiej (Tabakiery)
    Audycja jest do wysłuchania w Internetach pod adresem:
    https://prk24.pl/56592866/poczta-poetyc ... erwinskiej

Bernierdh - Cola i obwarzanki

Motto dnia:
    Szczęście to nie jest stacja, do której zmierzasz, lecz sposób podróżowania. Lew Tołstoj

UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"

Sugeruję używanie przycisku Aktywne tematy Pozwala widzieć wszystkie nowości

Promepimeteusz

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pallas

Promepimeteusz

#1 Post autor: pallas » 22 lis 2021, 17:27

Milczenie bez spacji
poruszyło się w przestrzeń
przez okna i drzwi.

A twarze uchwycone w kadrze,
przechadzają się przez ogród pikseli.
W nim stos skryptów wygiętych w haki
i zaciśniętych w żelazne ogniwa.
Z nich łańcuch wykuły:
demokracje, nauki, wiary
i oblekły nim Promepimeteusza.

Szczęk głuchy się niesie po ogrodzie pikseli,
patrzą awatary i kręcą głowami:
tak, nie - nie, tak.

Trzy siostry na plecach Atlasa,
który za mgłą wieszczą,
wierzy w odnalezienie i wie o odnalezieniu
Noego - złotego ogniwa.
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie.
/Dante Alighieri - Boska Komedia/
Nie patrzcie na człowieka, jeno na jego uczynki.
/Władysław Stanisław Reymont - Chłopi/

zimny grog

Promepimeteusz

#2 Post autor: zimny grog » 22 lis 2021, 18:28

każda epoka ma swoją mitologię na miarę swoich możliwości i mocy budulca. tu jakby próba już w jej poetyce, tzn. "mitologii elektronicznej"

Krokus
Promepimeteusz

#3 Post autor: Krokus » 22 lis 2021, 21:42

Ciekawy wiersz, budzi we mnie wiele skojarzeń, a końcówka szczególnie.

Awatar użytkownika
Lucile
Promepimeteusz

#4 Post autor: Lucile » 23 lis 2021, 12:30

Intrygujące wplotłeś w imię Prometeusza… ludolfinę (liczbę π), ale także PIM. Ciekawy zabieg.
I nie tylko on. Całość także.
To prawda, każdy czas tworzy swoją - adekwatną do możliwości, przekonań (także rozwoju nauki) - mitologię.

Pozdrawiam
:kwiat:
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax

[email protected]

Awatar użytkownika
pallas

Promepimeteusz

#5 Post autor: pallas » 23 lis 2021, 21:47

Grog dzięki za słowo. Mitologię można opowiadać na nowo, wielu to robiło. Aby pokazać to samo nie raz z innej perspektywy.

Krokus jestem ciekaw jakie skojarzenia.
Lucile pisze:
23 lis 2021, 12:30
Intrygujące wplotłeś w imię Prometeusza… ludolfinę (liczbę π), ale także PIM. Ciekawy zabieg.
Mogłabyś Lu rozwinąć, bo mnie to ciekawi, tak szczerze to czysty przypadek z ludolfiną i PIM, ale każda interpretacja mnie ciekawi.
Każdy widzi coś innego i dobrze, bo to właśnie kocham w poezji można ją czytać na wiele sposobów.
Odnosząc się do czasów, w którym powstał wiersz, co sądzili o nim współcześni i później, co o nim pisano, a także współcześnie patrząc na niego.
Można też próbować zgadnąć, co autor miał na myśli (Krasiński tłumaczył swoim przyjaciołom, co miał namyśli, w pisanych do nich listach).

Piotr :)
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie.
/Dante Alighieri - Boska Komedia/
Nie patrzcie na człowieka, jeno na jego uczynki.
/Władysław Stanisław Reymont - Chłopi/

Awatar użytkownika
Lucile
Promepimeteusz

#6 Post autor: Lucile » 25 lis 2021, 10:27

pallas pisze:
23 lis 2021, 21:47
Mogłabyś Lu rozwinąć, bo mnie to ciekawi, tak szczerze to czysty przypadek z ludolfiną i PIM, ale każda interpretacja mnie ciekawi.
Piotrze, moje myślenie o Twoim wierszu, a przede wszystkim o tytule biegło (mniej więcej) takimi ścieżkami:

Tytuł: Promepimeteusz

1. Jak to mówią – pierwsze primo: PromePIMeteusz
Co tu mamy - PIM - Product Information Managemen (czyli - system do zarządzania informacjami o produktach) Czyż nie jest tak, że coraz większy obszar różnorodnej działalności i wytwarzania (rzeczy realnych, ale także niematerialnych – twórczości, idei itp.) przenoszony, reklamowany jest w wirtualnym świecie współczesnych gadżetów, w tym wielorakich internetowych mediów?
Czy przypadkiem nie jesteśmy skazani i uzależnieni od tego nieuchronnego procesu? I to chyba w każdej dziedzinie życia.

2. I jeszcze – drugie primo: PromePImeteusz
A tu w oczy rzuciła mi się liczba PI, nazywana także ludolfiną, czy stałą Archimedesa (stosunek obwodu koła do jego średnicy) I ten stosunek jest niezależny od wyboru jakiegokolwiek koła. Jego wielkość nie ma znaczenia, bo każde koło jest podobne do siebie. I tu możemy wykroczyć poza matematyczne wzory i koło rozpatrywać w innym wymiarze – metafizycznym, czy wprost historycznym – przecież „historia kołem się toczy”.

Czy choć trochę wyjaśniłam mój tok rozumowania?

Pozdrawiam :)
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax

[email protected]

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”