• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

apeirofobia

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

apeirofobia

#11 Post autor: lczerwosz » 30 maja 2019, 11:41

eka pisze:
18 maja 2019, 11:25
wady wymyślając światu
idziesz z nim
w błąd logiczny
No właśnie tak jest, logicznym błędem jest wytykanie światu jego wad, wszystko jedno, czy rzeczywistych, czy mniemanych, co raczej częste. Za błąd bowiem bierzemy wszystko, co jest niezgodne z naszymi pojęciami, przyzwyczajeniami, ogólnie mówiąc, ulubieniami, oprócz nas wszyscy są w błędzie [czyje to?].
Ot i porządek rzeczy się zrobił, bo i tak samo można oceniać logikę. Logiczne będzie to, co spójne, zgodne z naszym światopoglądem.
Autorka krytykuje w wierszu ten rodzaj relacji ze światem, to rzeczywiście opakowanie, a nie treść, łatwo o spłycenie i o naiwną pewność, że nic już w głębi nie ma, że wystarczy czytać hasła lub nagłówki, by zaznać życia. Ba, by się w nim rozsmakować. Ale to pycha i pustostan intelektualny, prymitywna polityka.
eka pisze:
18 maja 2019, 11:25
twierdzisz że nie ma związku między człowiekiem i deszczem
Człowiek a deszcz. To jakby osobny wątek wprowadzający na pola przemyśleń, gdzie wędrować można w bezkresy. Nie należy bać się. Deszcz uspokaja, wygładza, obmywa, wyrównuje, zaspokaja a w konsekwencji żywi. Relacji jest więcej, dla nas nieskończenie więcej. Nie widać ich z ukrycia, zza szyb automobilu. Zdziwić się, to nie wstyd, ale trzeba uważnie patrzeć. I co nieco rozumieć.
Bardzo inspirujący, ciekawy tekst.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

apeirofobia

#12 Post autor: eka » 31 maja 2019, 16:50

lczerwosz pisze:
30 maja 2019, 11:41
Za błąd bowiem bierzemy wszystko, co jest niezgodne z naszymi pojęciami, przyzwyczajeniami,
Pełna zgoda.
lczerwosz pisze:
30 maja 2019, 11:41
Ot i porządek rzeczy się zrobił, bo i tak samo można oceniać logikę. Logiczne będzie to, co spójne, zgodne z naszym światopoglądem.
To już trudniej zaakceptować, chyba że pod lupę bierzesz logikę potoczną, taką dnia codziennego.
lczerwosz pisze:
30 maja 2019, 11:41
łatwo o spłycenie i o naiwną pewność, że nic już w głębi nie ma, że wystarczy czytać hasła lub nagłówki, by zaznać życia. Ba, by się w nim rozsmakować. Ale to pycha i pustostan intelektualny, prymitywna polityka.
Pamiętasz dyskusję w temacie: mózg mnie ma, czy ja mózg? Broń boże, oponent peela w tym wierszu nie jest prymitywny, wręcz mega odwrotnie, po prostu uważa, że jesteśmy i opakowaniem i treścią jednocześnie. Jednością, którą można poznać i ukryć. Po co się dziwić, jeśli wszystko jest jasne.

Pięknie dziękuję, Leszku za interpretację, która pozwoliła mi więcej dopowiedzieć:)

:kofe:

Hosanna
Posty: 1860
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:50

apeirofobia

#13 Post autor: Hosanna » 01 cze 2019, 12:22

zadziwia mnie .. ból niezgodności poglądów

kobiety mają silne lgnięcie .. głównie do mężczyzn i kiedy lgną do kogoś różnica pojmowania świata sprawia im wielki ból a zarazem pozostaja lojalne
dlatego często kobiety przyjmują poglądy polityczne partnerów
aby pozostać musza wyeliminować ten ból
zmiana własnych poglądów jest łatwiejsza
to dzieje się wręcz samo

kiedy nie może
pozostaje osad smutku od tej różnicy

w tym wierszu moja uwagę przyciąga ten właśnie smutek

to wiersz kobiety do mężczyzny
kiedy kobiecie nie udało się, zasymilować poglądów partnera lub podziwianego mężczyzny
i pozostaje w smutku jak w wieży z której nie potrafi się wydostać

wydaje się że wystarczy zaufać mądrości Odmiennego

choć kroczy w inna stronę
tam tez trzeba iść

świat wie co robi

tak ja ufam

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

apeirofobia

#14 Post autor: eka » 04 cze 2019, 16:26

Słowa, nawet w wiązce naszych myśli, są autonomiczne, nie do końca zależne od ręki piszącego. Zaskoczyłaś więc i jednocześnie wcale nie, Hosanno, tym - witaj smutku - w odczycie.
Komentarz arcyciekawy, tyle że ową chęć przejmowania poglądów widzę trochę inaczej. No i dotyczy ona raczej kobiet młodych, o jeszcze nie sprecyzowanych światopoglądach.
Wydaje mi się, że atrakcyjność mężczyzny powoduje u pań automatyczne windowanie w górę tego wyjątkowego (nagle, w zauroczeniu) męskiego punktu widzenia. Raczej zero problemu, dylematów w tym okresie życia.
Później, kiedy doświadczona dojrzałość okrzepnie, spokojnie można być w związku z innym poglądem:) Robi się nawet ciekawiej, tworzy front dyskusji, pole sprzecznych argumentów, można pod ich wpływem, i nie ma to związku z płcią, zmienić światopoglądową opcję albo... zostać przy swojej.
Uczucie nie jest związane unią poglądów. Różnice światopoglądowe i trwanie relacji - świadczą o głębokości i dojrzałości związku.
Bardzo Ci dziękuję za interesującą i obszerną interpretację.
Pozdrawiam.

:kofe:

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”