• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Elementy kontrastu

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Marcin Sztelak
Posty: 5184
Rejestracja: 21 lis 2011, 12:02

Elementy kontrastu

#1 Post autor: Marcin Sztelak » 06 cze 2019, 19:02

W najzimniejszym zaułku pokoju
słyszę spazmatyczny oddech węża,
tylko że tego miejsca nie sposób
pomylić z rajem.

Nawet w ostatniej fazie snu,
gdy ten się nie kończy, jedynie przepływa
w przebudzenie.

Wciąż jeszcze rozchwiane na krawędzi
niepewnego zrozumienia.
I drażniący zapach raju wraz z gasnącym
szelestem liści.

Zapowiedź kwaśnego smaku jabłka
z ostrym clou ogryzka.
Wąż cichnie pełznąc w stronę światła,
aby stało się cieniem.

Ogród płonie w ciszy. Jak codziennie
niekompletnej.

Hosanna
Posty: 1860
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:50

Elementy kontrastu

#2 Post autor: Hosanna » 07 cze 2019, 18:16

zostawiłabym tylko
(i bez dopowiadania ze chodzi o pokój)


przebudzenie
rozchwiane na krawędzi niepewnego zrozumienia

słyszę spazmatyczny oddech węża
zapowiedź kwaśnego smaku jabłka

pełznie w stronę światła
aby stało się cieniem

ogród płonie w ciszy
jak codziennie

niekompletnej

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Elementy kontrastu

#3 Post autor: eka » 09 cze 2019, 14:57

Realia ziemskiego ogrodziska w zderzeniu z biblijnym Edenem.
Wspólnym, jedynym elementem jest zło. Tam kuszący wąż, a tu o wiele bardziej wielopostaciowy wąż przemijania, samotności, zimna... nawet sen o raju nie potrafi się z realiów wyzwolić.
Starania w dążeniu do światła, zmieniają je w cień. Dlaczego?
A może istniejemy za karę w bardzo zakamuflowanym antyEdenie, de facto w piekle?

Ciekawy, klimatyczny, poruszający liryk.

Alek Osiński
Posty: 6557
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

Elementy kontrastu

#4 Post autor: Alek Osiński » 12 cze 2019, 15:50

Faktycznie, wiersz zbudowany na kontrastach. No i rzeczywiście
to przeważnie z ich konfrontacji rodzi się esencja słów i snów.
Jest co poczytać. Pozdrawiam : )

Awatar użytkownika
Lucile
Posty: 4805
Rejestracja: 23 wrz 2014, 00:12
Płeć:

Elementy kontrastu

#5 Post autor: Lucile » 16 cze 2019, 14:44

Ewa i Alek interesująco skomentowali Twój wiersz, ale mnie - jak to mnie - poniosło w inne rejony. A mianowicie, chodzi mi o symbolikę węża. Wiem, wiem, jakie tu ma znaczenie, i w jakiej "subiektywnej rzeczywistości" został osadzony (ogród, wąż). Ale, jak być może pamiętasz, ja lubię odczytywać wiersze obrazami, bywa, że na pierwszy rzut oka całkiem nieprzystającymi. Ale, czy na pewno? Coraz bardziej dochodzę do wniosku, że wszystko w pewnym sensie łączy się ze sobą. Aby nie przedłużać tego wywodu, już przechodzę do skojarzenia. Otóż, w takich kontrastach ważna jest roztropność. A jeżeli ona, to o razu widzę znakomite płótno (niestety niesygnowane), czyli nierozpoznanego włoskiego malarza z połowy XVIII wieku "Alegoria roztropności". Obraz także pełen kontrastów; z głębokiego cienia wynurzają się dwie postaci, to siwowłosi mężczyźni, można rzec starcy - czyli o roztropności swoje już wiedzą. Jeden z nich to Dobry Doradca. W dłoni trzyma księgę, na której siedzi sowa - symbol mądrości. Druga dłoń "uzbrojona" została w wielce tajemniczy przedmiot - zwierzęcą triadę: trzy głowy - psa, wilka i lwa. Na obrazie jest jeszcze jedno zwierzę - właśnie wąż. Wąż oplata laskę Asklepiosa (wszyscy wiemy - bóg sztuki lekarskiej), który z uwagą wsłuchuje się w słowa Doradcy. Wiemy także, że pierwotnie wąż towarzyszył tym trzem zwierzęcym głowom, a całość była atrybutem egipskiego boga Serapisa. Takie rozmieszczenie symbolizowało upływ czasu, nierozerwalnie związany z roztropnością. A ta roztropność rozciąga się na wszystkie jego wymiary; kontrastuje je ze sobą, a także pozwala przeglądać się w nim, jak w weneckim lustrze.
Wracając do tytułu "elementy kontrastu" przywiodły mnie, całkiem niespodziewanie do znajdującego się w Collegium Maius kompletu trzech bardzo ładnych wazonów dekoracyjnych, pochodzących z Berlina z przełomu XVIII/XIX. W tym okresie wybuchła moda na sztukę dalekiego Wschodu, w tym - chińszczyznę. Przywołane wazony, zdobione są laką, w mocno kontrastowych barwach. Znajdują się na nich reliefowe dekoracje z przedstawieniami zwierząt, w tym węża. Ot, taka dygresja. o symbolice węża w różnych kulturach i wierzeniach można - a w zasadzie - napisano już tomy. W Twoim wierszu osadzone są w bliskiej nam judeochrześcijańskiej tradycji: raj, wąż, jabłko.

Marcinie, jeżeli wywodem, jaki mi się napisał, po przeczytaniu Twojego dobrego wiersza, zanudziłam - przepraszam i serdecznie pozdrawiam.
L
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


lucile@osme-pietro.pl

Marcin Sztelak
Posty: 5184
Rejestracja: 21 lis 2011, 12:02

Elementy kontrastu

#6 Post autor: Marcin Sztelak » 22 cze 2019, 12:53

Lucile tak naprawdę dopiero chrześcijaństwo uznało węża za wcielenie zła, czyli szatana... Cieszę się, że mój wiersz wywołał u Ciebie tyle skojarzeń, chociaż masz rację, akurat w tym wypadku chodzi o tego biblijnego.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”