• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

artefakty

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Hosanna
Posty: 1860
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:50

artefakty

#31 Post autor: Hosanna » 19 sie 2019, 00:19

Waldemarze
wszyscy bylibyśmy lepszymi ludźmi w blasku naszej własnej mądrości której nie umiemy stosować :) ;):)
w realu poeci nie okazują się jednak tacy wrażliwi na innych , moraliści tak cnotliwi a muzycy subtelni :)

eka
jesteśmy drogą jesteśmy celem
oczywiście jako cząstki - cząstkowa droga i cząstkowym celem - co nie powinno martwić bo któż poza całością - tak naprawdę chciałby dźwigać całość przez wieczność. To pole i powstające w nim cząstki to niesamowita sprawa. Nicość jako potencjalna wylęgarnia. Wraz ze stygnięciem wszechświata mogą wyłaniać sie coraz to inne byty. Nuda nam nie grozi. :)

Waldemar Kubas
Posty: 109
Rejestracja: 12 lis 2014, 16:19

artefakty

#32 Post autor: Waldemar Kubas » 19 sie 2019, 12:37

To prawda, Beato.

Miłego dnia:)

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

artefakty

#33 Post autor: eka » 19 sie 2019, 20:31

Hosanna pisze:
19 sie 2019, 00:19
Nicość jako potencjalna wylęgarnia.
Trochę inaczej to widzę:)

baśń

dawno dawno temu
przed zaczątkiem gniazd
(kiedy nawet czasu i miejsca nie było)

w niemą pustkę wbił się kat
podniósł bat
(z równań szach
tworzy świat)
warknął – mat
i tak
nicość się wszędzie skończyła

_____________

Uściski:)

Hosanna
Posty: 1860
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:50

artefakty

#34 Post autor: Hosanna » 21 sie 2019, 23:51

miało być gwiazd czy gniazd ?

lubię się wciąż zdumiewać jak CZASU mogło nie być

wiem że tak jest najprawdopodobniej - ale nie ogarniam
stoją pod ta wiedzą jak pod kosmosem


a z tym katem to ... jeśli to możliwe to proszę o wyjaśnienie co symbolizuje kat ?

końcówka o nicości która w wyniku mata nagłe się cała skończyła , rozbawiło mnie i bardzo mi się podoba

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

artefakty

#35 Post autor: eka » 22 sie 2019, 00:48

Gniazd (czegokolwiek:)

Matematycznie (w mechanice kwantowej) czas jest odwracalny - podobno:)
Ja też, mózg w końcu jako organ wykształcił się w czasie i w przestrzeni, więc taka abstrakcja jest mega niepojęta.

Kat dla nicości to Ten Który ją przekreślił, stwarzając świat/światy.

W założeniu - dokładnie tak było, wyczułaś:)
Dzięki za rozmowę.

Awatar użytkownika
Toyer
Posty: 1127
Rejestracja: 29 kwie 2012, 17:44
Płeć:

artefakty

#36 Post autor: Toyer » 22 sie 2019, 18:34

Bardzo ciekawa dyskusja, dlatego zabiorę również głos, chociaż czuję, że daleko mi do intelektu przedmówców.
Moim zdaniem słowo "wina" nierozerwalnie jest związane z wolną wolą. Mogłoby być to przyczyna, ale uważam, że nią nie jest. Istnieje coś takiego jak wina pośrednia i bezpośrednia. Kto jest bardziej winny sam winowajca czy ktoś nad nim co nakłonił go do złego? Świat jest jaki jest i sam jest sobie winien, ale pracował nad tym tysiąclecia. Konsekwencją winy jest kara i świat, też taką ponosi, a świat to ludzie. Ale jednym żyje się dobrze innym źle, jedni są bezkarni w swoich winach inni cierpią za niewinność. Tutaj zadajesz pytanie globalne a nie personalne, ale w domyśle świata widzę człowieka. Nie napisałaś jaki masz stosunek do tego świata, czy jest dobry czy tez zły. Myślę, że wina nie musi zawsze oznacza czegoś negatywnego.
Między przyczyną a skutkiem jest jeszcze wiele zmiennych, wracając do winy, to pierwsze słowo z którym się ona kojarzy to słowa kara. Odczytuję to tak: Przyczyna to wina, skutek to kara. Jedni są ukarani za swe winy inni nie, sprawiedliwość w tej kwestii czasem jest a czasem jej nie ma.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”