• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

kamienie i kasztany

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

kamienie i kasztany

#1 Post autor: lczerwosz » 05 paź 2019, 23:07

elka plus lcz pisze:
05 paź 2019, 21:23
jeszcze drżą płomienie
choć coraz częściej mówisz o jesieni
kasztanom dajesz dłonie
będą zbierać srebro w parkach<--świetnie narysowana scena, mamy wrodzone pozytywne odczucia w stosunku do kasztanów, może nie trzeba ich ozdabiać srebrem, bo powstaje wątpliwość, czy adekwatnie, może lepiej będą zbierać złoto/kryształy w parkach, a może będą zbierać szczęście w parkach . Choć szczęście to już kawa na ławę. Niemniej rozumiem, że trzeba dowartościować i to jednoznacznie, aby były zrąb do dalszej części

na ławkach namalują serca
malutkie bo ludzie nie potrafią kochać
jedynie romantykom obca jest logika<-- tu się zawahałem, może odwrotnie, to oni malują serca, malutkie bo się trochę jednak wstydzą
wierzą że księżyc tylko po to świeci
by torować gwiazdom drogę do domu<--to świetne

dlatego na chodnikach tańczą latarnie<--taniec szczęścia, upojenia
zmęczone cieniem się kładą
zasypiają wśród liści
<--i tu jest brak zrównoważenia, cały wiersz kładzie nacisk na kasztany, jest w tym szczęście, radość. Z negatywów, to tylko zmęczenie, czyli nic w tym jeszcze złego. Zasypianie latarni, ludzki zwyczaj lub po prostu normalność. Kłaść się cieniem - może tu jakaś zła nuta, dobre nawiązanie do światła latarni. Ale nie tragedia.

ktoś trafił kamieniem w endorfiny<--nie wszyscy wiedzą, że to hormon szczęścia. Uderzenie kamieniem w tzw. ośrodek przyjemności kończy nastrój, jak strzał, zamknięcie wieka trumny lub klapy fortepianu w trakcie pięknego koncertu. Dopowiadam przesadnie bo wiersz zrozumiałem, poczułem. Ale czegoś w tekście mi "technicznie" brakuje. Jakiegoś podkreślenia. Odwrotnie, jak było z tym srebrem, bez którego by można się obyć. To i tu dodaj jedno zdanie

Marcin Sztelak
Posty: 5187
Rejestracja: 21 lis 2011, 12:02

kamienie i kasztany

#2 Post autor: Marcin Sztelak » 06 paź 2019, 15:30

Ciekawa, jesienna impresja.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”