• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

można się rozpaść

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
em_
Posty: 2467
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:59
Płeć:

można się rozpaść

#1 Post autor: em_ » 29 gru 2019, 12:29

co widzisz w wierszach albo kogo
wywołujesz w swoim nieistnieniu

dziurawe noce
prawie już sama przez tę dziurę wypadasz
i cierpisz tam gdzie cię nie ma

żeby usłyszeć życie

trzeba zachłysnąć się echem
o czerni pomyśleć że nie jest smutna
zapalać światło zawsze w pustym domu
— ślepniemy jak noc

dopóki tlą się czarne plamy
w ustach czasu brzmimy niewyraźnie
jak można zobaczyć się we własnym cieniu
i siebie rozpoznać

czerpać to ciało
które przelewa się przez palce
Ostatnio zmieniony 03 sty 2020, 19:47 przez em_, łącznie zmieniany 1 raz.
you weren't much of a muse
but then I weren't much of a poet
— N. Cave

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

można się rozpaść

#2 Post autor: lczerwosz » 29 gru 2019, 22:56

em_ pisze:
29 gru 2019, 12:29
cierpisz tam gdzie cię nie ma
To jest piękne zdanie i chyba dobrze opisuje wiersz. Bo z jednej strony wiersz podtrzymuje na duchu, wskazuje, co trzeba robić: trzeba zachłysnąć się echem, o czerni pomyśleć, że nie jest smutna, zapalać światło zawsze w pustym domu. A z drugiej strony narratorka czy PL-ka wpada w ten smutek, że jej ciało przelewa się przez palce i nic nie da się z tym zrobić i tylko sie pochlastać. Tytuł brzmi ładniej, ale to samo znaczy: można się rozpaść.Ta diagnoza destrukcji życia jest zapewne potrzebna, jeśli ma się zacząć poprawa.
Jest też inna opcja, może autorce nieznana. Niektórzy psychologowie twierdzą, że psychoanaliza jest szkodliwa i utrudnia odzyskanie kontroli emocjonalnej, gdyż werbalizuje smutek. Pacjent wypowiada, co czuje i potem pamięta swoje słowa znacznie bardziej niż emocje. Wystarczy zająć się czymś innym, zmienić zainteresowanie/a, a emocje ulegną zmianie, zapewne poprawie. Powstanie sens, jeśli się go nie odczuwało.
To nie krytyka wiersza, ale moja polemika z beznadzieją depresji. A wiersz właśnie świetnie to oddaje. Gratuluję. Pozdrawiam

Alek Osiński
Posty: 6557
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

można się rozpaść

#3 Post autor: Alek Osiński » 30 gru 2019, 15:38

Generalnie czerń wcale nie jest smutna. Istnieją kultury gdzie np. biel
symbolizuje żałobę. Wnikliwy i pełen pasji wiersz. Tylko to "samotnego" w drugim
wersie wydaje mi się niepotrzebne...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
em_
Posty: 2467
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:59
Płeć:

można się rozpaść

#4 Post autor: em_ » 03 sty 2020, 19:46

A więc wyrzucam – samotnego


Dzięki chłopaki :-)
you weren't much of a muse
but then I weren't much of a poet
— N. Cave

Awatar użytkownika
BerniM
Posty: 137
Rejestracja: 11 cze 2019, 21:20
Lokalizacja: kraków
Płeć:

można się rozpaść

#5 Post autor: BerniM » 03 sty 2020, 23:09

:ok: Witaj, w końcu znowu Cię znalazłam .Piszesz piękne wiersze ale czy wiesz. Że Twój wiersz : pukam do drzwi których nie ma.... towarzyszył mi przez całe wakacje ? Był ze mną nad morzem i jeszcze zawędrował w góry na małym , kawałku papieru.Czytałam go morzu, górom i sobie ... bo ktoś napisał wiersz o mnie .Jakbym sobie czytała ... jakbym w nim siebie znalazła, taką prawdziwą, bo życie jest sceną w teatrze a my nosimy te wszystkie maski grając różne role...Dziękuje za tamten wiersz,mam go nadal w teczce i pewnie jeszcze długo będzie mi towarzyszył ,ale to chyba wielki komplement dla poety :) Serdeczności :)

Awatar użytkownika
em_
Posty: 2467
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:59
Płeć:

można się rozpaść

#6 Post autor: em_ » 12 sty 2020, 08:05

BerniM pisze:
03 sty 2020, 23:09
:ok: Witaj, w końcu znowu Cię znalazłam .Piszesz piękne wiersze ale czy wiesz. Że Twój wiersz : pukam do drzwi których nie ma.... towarzyszył mi przez całe wakacje ? Był ze mną nad morzem i jeszcze zawędrował w góry na małym , kawałku papieru.Czytałam go morzu, górom i sobie ... bo ktoś napisał wiersz o mnie .Jakbym sobie czytała ... jakbym w nim siebie znalazła, taką prawdziwą, bo życie jest sceną w teatrze a my nosimy te wszystkie maski grając różne role...Dziękuje za tamten wiersz,mam go nadal w teczce i pewnie jeszcze długo będzie mi towarzyszył ,ale to chyba wielki komplement dla poety :) Serdeczności :)

Witaj :-)
sprawiłaś mi wieeelką przyjemność swoim komentarzem,
co więcej mogę powiedzieć..?
Mam nadzieję, że kiedyś coś jeszcze się spodoba :-)
Pozdrawiam
you weren't much of a muse
but then I weren't much of a poet
— N. Cave

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

można się rozpaść

#7 Post autor: tabakiera » 12 sty 2020, 12:19

A tak mi się przypomniało pod wpływem tekstu, to wrzucam:
https://www.youtube.com/watch?v=sXRcQvqaKHc

Hosanna
Posty: 1860
Rejestracja: 24 cze 2012, 13:50

można się rozpaść

#8 Post autor: Hosanna » 15 sty 2020, 20:51

Na mnie robi wrażenie fragment
cierpisz tam gdzie cię nie ma
żeby usłyszeć życie
Cały czas się zastanawiam dlaczego nasi reporterzy przynoszą wieści o cierpieniach całego świata
skoro ten cały cierpiący świat jest za duży
za dużo w nim wojen , głodu, tortur , głodu, pragnienia, niedorozwoju, wad, chorób
Czasem mnie wkurza wybiórcze epatowanie zmasowanym pokazywaniem cierpienia w jakimś regionie - w celach politycznych
Czasem wysyłam datki bo muszę coś zrobić (powaliła mnie np Australia i organizacje ratujące zwierzęta od ludzkiego bestialstwa )
a jednak wciąż nasłuchuję
cierpię i nasłuchuję
i to chyba chodzi własnie o to aby usłyszeć życie

czerpanie ciał które przelewa się przez życie wydaje mi się optymistyczne i waleczne
Ciało się składa głównie z wody więc jego przemijanie można porównać do przepływania
zaś owo przelewanie się przez palce to rodzaj zachłanności na życie którego hasłem jest WIĘCEJ
a przecież nasze ciało nie może zostać nigdy wystarczająco doświadczone, nacieszone , nasycone , poznane

możliwe tez że pod koniec zycia lub w chorobie nagle olśniewająco sie rozpoznaje to można było gdy było jeszcze można i żal .. :)

Awatar użytkownika
em_
Posty: 2467
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:59
Płeć:

można się rozpaść

#9 Post autor: em_ » 23 sty 2020, 10:35

Tabakiero, dzięki za piosenkę :)


Hosanno, jak zwykle jest co poczytać w Twoim komentarzu,
dzięki :)
you weren't much of a muse
but then I weren't much of a poet
— N. Cave

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”