• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

W sieci

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agnieszka R.
Posty: 911
Rejestracja: 28 maja 2018, 13:09

W sieci

#1 Post autor: Agnieszka R. » 18 lut 2021, 18:30

Spotkałam dwa pająki. Mniejszy marionetką w rękach wielkiego. Ten ostatni pluje pianą - jak rzeka w korycie, wulkaniczna lawa płynie do moich nóg. A ty wyciągasz chusteczkę, którą kiedyś osuszałam łzy, wycierasz płynne ścierwo.

Na tle okna jestem mała. Wielki pająk lubi czasem połechtać moje ego, a potem jeb! - w twarz!
Wczoraj znowu stanęłam na tle okna i wróżyłam na palcach: wyleci czy nie wyleci? wyleci czy nie wyleci?

Moje palce jeszcze drżą. Zaciskasz je w pięściach, robisz odlew gotowy przyjąć wyzwanie. Mówisz, żebym przestała myśleć o pająkach. Każesz mocować się z własnymi słabościami, z tym co we mnie.
Niechcący spoglądam na okno. Skurczyło się?... a może to ja się rozrosłam, jak bujna zieleń sierpnia. Nie. Mamy zimę. Skulona modlę się o rozmarzanie.

Ziemia niebawem puści soki, podleje węgiel w piwnicy, który zakwitnie zielonymi źdźbłami pszenicy. Upiekę ci jednak chleb czarny, jak węgiel, z grubego przemiału, byś był mocny.

Dziś powiedziałeś: szkoda chusteczki na ludzką żółć. Zmień kroki, zacznij tańczyć inaczej.
Przestań szukać w pajęczej sieci. Zmień podkładkę. Stara jest zakurzona z drobinkami, na niej widać każdą rysę. Przejedź paznokciem po nowym. Nie dostrzeżesz brudu.

Podpis: Mucha, która kochała najbardziej.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16884
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

W sieci

#2 Post autor: eka » 19 lut 2021, 12:40

Podpis uroczy : ) Rozumiem, że owa mucha jest pozytywnym bohaterem, ściskającym dłonie... no właśnie: podmiotki lirycznej czy raczej pierwszoosobowej narratorki? Wiersz to, a może proza poetycka? Różnice między tymi formułami zacierają się od lat. Niby jedynym kryterium jest obecność wersu dla poezji i jego brak w prozie naszpikowanej metaforami.
A, mniejsza : )

Oryginalne toto nie jest w pomyśle, Agnes. Sieć (net), pająki (zazwyczaj toksyczne usery) i muchy - ofiary.
Ciekawym jest tutaj siła owej męskiej muchy, która w sieć nie daje się wmanewrować, a nawet ratuje pajączka.
Bo podmioto-narratorkę widzę w roli tego mniejszego.

:kofe:

Awatar użytkownika
Agnieszka R.
Posty: 911
Rejestracja: 28 maja 2018, 13:09

W sieci

#3 Post autor: Agnieszka R. » 20 lut 2021, 06:45

Eko w roli mniejszego.pajaczka widzisz narratorke?
Oj nie taki byl moj zamiar. Chcialam opisać dwa pająki szczególnie jednego muche żeńska czyli narratorkę i muche męska nie dajaca się wmanewrować w siec :) no szkoda ze nie wyszło:( usciski.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16884
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

W sieci

#4 Post autor: eka » 20 lut 2021, 09:08

:myśli: Aga, stąd to wynikanie:
Agnieszka R. pisze:
18 lut 2021, 18:30
Spotkałam dwa pająki. Mniejszy marionetką w rękach wielkiego. Ten ostatni pluje pianą - jak rzeka w korycie, wulkaniczna lawa płynie do moich nóg. A ty wyciągasz chusteczkę, którą kiedyś osuszałam łzy, wycierasz płynne ścierwo.
Trzy postaci mi się w tekście ustanowiły: dwa pająki (zły i ten krzywdzony przez niego - czyli marionetka) oraz mucha męska z chusteczką, sorry, mucha nie może być mniejszym pająkiem.

Marcin Sztelak
Posty: 5187
Rejestracja: 21 lis 2011, 12:02

W sieci

#5 Post autor: Marcin Sztelak » 20 lut 2021, 13:40

Orginalny pomysł, świetne wykonanie, być może tekst bliższy prozie poetyckiej, ale to tylko umowny podział.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4826
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

W sieci

#6 Post autor: tabakiera » 20 lut 2021, 18:53

Jakby list pożegnalny przed całkowitym odejściem.
Bardzo niepokoi mnie ten tekst,

Awatar użytkownika
Agnieszka R.
Posty: 911
Rejestracja: 28 maja 2018, 13:09

W sieci

#7 Post autor: Agnieszka R. » 23 lut 2021, 21:20

Marcin, Tabakiera dziekuję Wam.:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”