• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

grawitacja

Wiadomość
Autor
Krokus
Posty: 481
Rejestracja: 18 gru 2020, 19:45
Płeć:

grawitacja

#11 Post autor: Krokus » 10 cze 2021, 11:12

Gloinnen pisze:
10 cze 2021, 00:21
Krokus pisze:
11 maja 2021, 21:19
potem uderzył w nią przypadkowy meteoryt
zmieniając w niej pojęcie wartości
pierwszy raz poczuła że jest czymś
"w nią"/"w niej" - trochę razi.

kompleks niższości, pojęcie wartości - ta zabawa w psychoanalizę za bardzo obciąża wiersz. Sam siebie interpretujesz (i opisywane zjawiska), czego, według mnie, poeta nie powinien robić.

Mam problem z frazą "poczuła, że jest czymś"...
Prawdę mówiąc, poczucie, że jest "czymś" stoi trochę w sprzeczności z treścią wiersza. Ktoś, kto czuje się "czymś", czuje się raczej przedmiotem. Ego rośnie, gdy czujemy się "kimś"! Ale może właśnie to uprzedmiotowienie jest dla Twojej bohaterk ważne? W końcu przedmioty mają swoją cenę, a ona pragnie zostać "wyceniona" i to wysoko!
Krokus pisze:
11 maja 2021, 21:19
sprzyjała obojętna atmosfera
i utrata równowagi
Przydałyby się jakieś szczegóły, konkrety, zamiast takich pseudopsychologicznych ogólników. Bardziej wiarygodne byłoby coś, co pozwoliłoby nam trochę "podejrzeć" życie tej dziewczyny i dojść samodzielnie do konkluzji, którą arbitralnie podajesz, moim zdaniem, niepotrzebnie.
Krokus pisze:
11 maja 2021, 21:19
osiągając dno
Jak wyżej.

Właśnie końcówka wiersza, pomimo jej turpistycznego charakteru, jest najbardziej udana, bo wreszcie zawiera w sobie konkret, obraz, kawał życia z krwi i kości.

Pozdrawiam,
:kwiat:
Glo.
Hm... W tym wierszu chodziło mi o przedstawienie pewnych skojarzeń ze zjawiskiem grawitacji i życiem, akurat przedstawiłem "życorys" taki A nie inny, bo miałem taki pomysł , można też inaczej, grawitacja, może się różnie kojarzyć. Po przeczytaniu Twojego komentarza dochodzę do wniosku, że poezja to literatura faktów i konkretów, a pseudopsychologia i pseudofizyka nie mają co tu szukać.
Również pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Gloinnen
Admin
Posty: 12420
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:58

grawitacja

#12 Post autor: Gloinnen » 10 cze 2021, 16:12

Krokus pisze:
10 cze 2021, 11:12
Po przeczytaniu Twojego komentarza dochodzę do wniosku, że poezja to literatura faktów i konkretów, a pseudopsychologia i pseudofizyka
Co do faktów, to bym się sprzeczała, a konkrety - jak najbardziej.
Wolisz, żeby ci ktoś powiedział - mój szef ma zarąbiste poczucie humoru - czy pośmiać się z jakiegoś dowcipu tego szefa i samodzielnie dojść do rzeczonego wniosku?
Ja podobnie postrzegam wiersze, a aspekt synestezyjny ma dla mnie dodatkowe znaczenie.
Do odniesień astrofizycznych ja w tym wierszu akurat nic nie mam. Bardziej do dosłownego przedstawiania tej warstwy, która akurat powinna pozostać, według mnie, domyślna, niejednoznaczna.
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Krokus
Posty: 481
Rejestracja: 18 gru 2020, 19:45
Płeć:

grawitacja

#13 Post autor: Krokus » 10 cze 2021, 22:42

Gloinnen pisze:
10 cze 2021, 16:12
Krokus pisze:
10 cze 2021, 11:12
Po przeczytaniu Twojego komentarza dochodzę do wniosku, że poezja to literatura faktów i konkretów, a pseudopsychologia i pseudofizyka
Co do faktów, to bym się sprzeczała, a konkrety - jak najbardziej.
Wolisz, żeby ci ktoś powiedział - mój szef ma zarąbiste poczucie humoru - czy pośmiać się z jakiegoś dowcipu tego szefa i samodzielnie dojść do rzeczonego wniosku?
Ja podobnie postrzegam wiersze, a aspekt synestezyjny ma dla mnie dodatkowe znaczenie.
Do odniesień astrofizycznych ja w tym wierszu akurat nic nie mam. Bardziej do dosłownego przedstawiania tej warstwy, która akurat powinna pozostać, według mnie, domyślna, niejednoznaczna.
Co do konkretów miałem na myśli, to że chcesz wiedzieć jak miała na imię do jakiej szkoły chodziła w jakim burdelu pracowała itd. bo tak trochę Twój komentarz odebrałem, oczywiście na pewno nie miałaś tego na myśli, ale tak jakoś mi się skojarzyło. Nie chce mi się powtarzać co chciałem przedstawić w wierszu, powiem tylko, że większości się spodobał, a konkretny komentarz przedstawiła eka ze swoja znajomością zagadnieniem czarnych dziur i zjawiska grawitacji, słusznie zwracając mi uwagę, że tylko największe gwiazdy mogą je tworzyć, ale w poezji bywa różnie, chociaż to żaden konkret. Napisałem wiele wierszy na takie mało konkretne "fizyczno - psychologiczne" ( pseudo) skojarzenia, których oczywiście Ci nie polecam i niespecjalnie chce mi się ciągnąć tą raczej jałową dyskusję.

Pozdrawiam.

januszek
Posty: 841
Rejestracja: 17 mar 2014, 16:53

grawitacja

#14 Post autor: januszek » 11 paź 2022, 05:17

Krokus pisze:
11 maja 2021, 21:19
zapadanie się w sobie
nie wiem dlaczego ale skojarzyłem z

https://www.youtube.com/watch?v=crDL5Gcn0Rs

sprawdzam tekst
https://www.google.com/search?q=ewa+far ... e&ie=UTF-8

a tam nie ma tego: " ogłosiłam w nim ewakuację schodami w dół " czyli te moje zapadanie się :(

Krokus
Posty: 481
Rejestracja: 18 gru 2020, 19:45
Płeć:

grawitacja

#15 Post autor: Krokus » 11 paź 2022, 09:37

januszek pisze:
11 paź 2022, 05:17
Krokus pisze:
11 maja 2021, 21:19
zapadanie się w sobie
nie wiem dlaczego ale skojarzyłem z

https://www.youtube.com/watch?v=crDL5Gcn0Rs

sprawdzam tekst
https://www.google.com/search?q=ewa+far ... e&ie=UTF-8

a tam nie ma tego: " ogłosiłam w nim ewakuację schodami w dół " czyli te moje zapadanie się :(
Sorry, że tak zapytam, ale czy to Pan Sikorski?

januszek
Posty: 841
Rejestracja: 17 mar 2014, 16:53

grawitacja

#16 Post autor: januszek » 11 paź 2022, 09:52

Krokus pisze:
11 paź 2022, 09:37
Sorry, że tak zapytam, ale czy to Pan Sikorski?
nie rozumiem
że niby tak się nazywam?
nie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”