• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

To jest Polska

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
gabriel123
Posty: 93
Rejestracja: 31 paź 2020, 12:36
Płeć:

To jest Polska

#1 Post autor: gabriel123 » 25 lip 2021, 21:45

Francji już nie ma
to jest powidok
złożony z cudzoziemców

a Polska jest
tak
to ty
twój dom
twój ogród
szkoła do której chodzą twoje dzieci

autobusy ulice jeziora
plaże przy Bałtyku
puszcza Białowieska
tatry
żubr
bocian na kominie
to jest Polska

i co z tego
że kiedyś znikła
z mapy świata
ale nigdy
z Polskich serc :ok:

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4802
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

To jest Polska

#2 Post autor: tabakiera » 25 lip 2021, 21:54

No, szczególnie Żubr.
Jeszcze Tyskie i Królewskie.
No, czasem Tatra, z charakterem.

A ten bocian to oczywiście przynosi dzieci kobietom o cnotach niewieścich, pielęgnowanych przez edukację rodzimą i swojską, pachnącą Boczkiem z Kiepskich.

A na poważnie - wiersze ideologiczne i patriotyczne pisze się chyba najtrudniej.
Nie wyszło.
I nie dlatego o tym piszę, że nie zgadzam się z poglądami autora, choć nie przeczę, że przeraża mnie takie stanowisko.

PS: Tatry to nazwa gór, pisze się z wielkiej litery.
Przymiotnik "polskich" z małej.
Puszcza Białowieska - pełna nazwa, oba wyrazy z wielkiej litery.

Dobrze znać rodzimą ortografię, to też przejaw patriotyzmu.


https://www.youtube.com/watch?v=eKGYhw_NKjA

Awatar użytkownika
Agnieszka R.
Posty: 911
Rejestracja: 28 maja 2018, 13:09

To jest Polska

#3 Post autor: Agnieszka R. » 25 lip 2021, 22:10

Hahaha

gabriel123
Posty: 93
Rejestracja: 31 paź 2020, 12:36
Płeć:

To jest Polska

#4 Post autor: gabriel123 » 25 lip 2021, 22:38

mogłem wszystko napisać z małej
ale tutaj nie będę nic poprawiał

a kto czyta ten wie o co chodzi

gabriel123
Posty: 93
Rejestracja: 31 paź 2020, 12:36
Płeć:

To jest Polska

#5 Post autor: gabriel123 » 25 lip 2021, 22:40

nie wiem dlaczego nie piszemy gwarowo
to byłoby bardziej patriotyczne

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

To jest Polska

#6 Post autor: lczerwosz » 25 lip 2021, 23:36

tabakiera pisze:
25 lip 2021, 21:54
że nie zgadzam się z poglądami autora, choć nie przeczę, że przeraża mnie takie stanowisko.
To jest z czym się nie zgadzasz, i co Cię przeraża:
1. Że "nie ma już Francji", bo ma poważne kłopoty wewnętrzne, kulturowe, narodowościowe, religijne.
2. Symbole Polski, może nieco ludowe czy luddyczne, popularne, ale są szczere. Oczywiście można wyszydzić wszystko, Bocian to także wódka nie tylko ulubiony ptak, dla którego straż pożarna instaluje na słupach podpory pod gniazda, a murzyni na nie polują i zjadają. Reklamy bywają zawłaszczające, bezczelne, nawet chamskie. Skandalem był Zimny Lech, reklama eksponowana złośliwie z premedytacją po katastrofie Smoleńskiej. Ale piwo EB skończyło się, gdy w reklamach wystąpiły postacie w rolach UB-owców/SB-eków.
3. Pomimo zaborów Polska przetrwała. Częściowo przyczyniły się do tego bardzo proste, wręcz prymitywne przyczyny, jak przywiązanie do tradycji, języka, swojskości, co obecnie postrzegane jest przez kosmopolityczne lewactwo jako zacofanie, a nawet okazywany jest strach przed jakoby egoistycznymi tuziemcami (w odróżnieniu od światłych cudzoziemców co nas najadą i ubogacą!).
A występy publiczne "elitarnego" motłochu odbywały się wiosną, co również świadczy o pewnej inwersji poziomu kulturalnego.

Alek Osiński
Posty: 6557
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

To jest Polska

#7 Post autor: Alek Osiński » 26 lip 2021, 00:57

Obawiam się, że Polska znikła z mapy świata właśnie
poprzez zbytnie przywiązanie do "tradycyjnych" rozwiązań
przy czym chodzi tu przynajmniej nie o żubra
a o pewne "zgubne wartości", którym i dzisiaj
wielu hołduje...a wierszyk strasznie infantylny

potrzebujesz siana, zadzwoń do bociana...; )

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4802
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

To jest Polska

#8 Post autor: tabakiera » 26 lip 2021, 05:32

Sprawdź sobie, Leszku, etymologię i znaczenie słowa Murzyn, kiedy jaką literą się je pisze i dlaczego i pomyśl, czy należy używać tego wyrazu we współczesnym świecie w takim kontekście, jak to zrobiłeś.
Byłoby miło, gdybyś nie obrażał ludzi tylko dlatego, że urodzili się na innym kontynencie.
I nie rozgłaszał, że każdy z nich nie ma nic innego do roboty, tylko strzela do polskich bocianów.
Dziwi mnie, że zechciałeś tak obszernie odnieść się do jednego zdania w moim komentarzu, nie zwracając uwagi na poziom wystawionego dzieła, które z uwagi na szacunek do autora nie śmiałam nazwać gniotem.

Jeśli chodzi o poziom wierszyka:
- infantylna, nieprzemyślana wyliczanka, wzorowana na grafomńskich tekstach z okresu PRL
- niespójna, autobusy i samochody w większości nie są polskiej marki, a wyliczone atuty polskości przypadkowe
- bezrefleksyjna, z wybiórczo zastosowaną ortografią, nie ma tu logiki. Rozumiem, że autor broni się, że pisząc wielką literą przymiotniki kojarzące się z Ojczyzną, podkreśla miłość do niej. A Tatry to nie polskie? A Puszcza to nie Białowieska?

Nie podoba mi się od strony spojrzenia na świat, że w tekście podkreślone jest, że nikogo nie należy tu wpuszczać, wszystko jest nasze i wyłącznie dla nas, mamy tworzyć zamknięty Kaczogród z bocianem w tle. Ale to nie wpływa na ocenę jakości tej dziecinnej próby nawet nie literackiej. Rozpisania długopisu?

Krokus
Posty: 481
Rejestracja: 18 gru 2020, 19:45
Płeć:

To jest Polska

#9 Post autor: Krokus » 26 lip 2021, 08:47

Nie będę się rozpisywał, bo ten tekst nie jest tego wart, kolejna grafomania, a autor jest głuchy na uwagi i nic do niego nie dociera. Proponowałbym wziąć się za szydełkowanie artystyczne.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

To jest Polska

#10 Post autor: lczerwosz » 26 lip 2021, 13:05

tabakiera pisze:
26 lip 2021, 05:32
Nie podoba mi się od strony spojrzenia na świat, że w tekście podkreślone jest, że nikogo nie należy tu wpuszczać, wszystko jest nasze i wyłącznie dla nas, mamy tworzyć zamknięty Kaczogród z bocianem w tle.
Myślę, że autor nie oceniał relacji kaczek, ale bocianów, które wplotły się w tradycję ludową, czy nam się to podoba, czy nie. Fakt, że inne ludy polują na nie, wcale nie umniejsza, ani nie podkreśla proekologicznych wartości wyznawanych tu nad Wisłą, żeby nie pisać w Polsce, czy Polaków, bo zaraz ktoś się czuje dotknięty. Ale, póki co, piszemy i myślimy po polsku, chyba nie masz wątpliwości.
Murzyn oczywiście pisze się z dużej litery, niniejszym przepraszam wszystkich czarnoskórych mieszkańców Afryki, którzy mogli się poczuć urażeni nie tylko małą literą, ale, jak niektórzy oceniają, epitetem murzyn (teraz chyba trzeba pisać małą literą). Ale nie będę przyklękać na kolanie. Proszę nie zarzucać mi nie moich odczuć. Nie umniejszam wartości ludzi zamieszkałych na innym kontynencie, tylko wskazałem, że miłość do bocianów nie jest panświatowa. A na Mazurach znam rodzinę, co poluje i zjada w zimie Łabędzie. Też folklor, a może bieda.
Chociaż zgadzam się z zarzutami większości komentatorów względem formy wiersza, to nie potępiam jego przesłania. Jest on przejawem patriotyzmu i polskości, co zupełnie niepotrzebnie stawia się w opozycji do Europy. Dalszą dyskusję o relacjach międzynarodowych proponuję przenieść na forum światopoglądowe egoija.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”