• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

escape room

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4802
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

escape room

#1 Post autor: tabakiera » 03 maja 2022, 12:33

demiurg zatrzasnął drzwi do Boga
i stwórca zza zasłony patrzy zaspanym okiem
smugi na szybie
smogi
zryte błotniste drogi
ludzie - muchy
ludzie - pająki
na obraz i podobieństwo
na wielkie śmierci zwycięstwo
albo ku życiu
wiecznemu

umyj okna gospodarzu
zejdź na ziemię
spluń za siebie

wstyd?
strach?
duma?
może dumka?

co jest trendy w ciemnym niebie?

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

escape room

#2 Post autor: eka » 06 maja 2022, 22:53

Tytuł zwyczajnie wku...a. Bo jakby nie patrzeć, escape room to zabawa, takie laboratorium, w którym chcemy poczuć kapkę adrenalinki, wykazać się sprytem. A zawartość wiersza, mniemam, ma związek z wojną w Ukrainie, nie z płatną godzinką rozrywki.

Demiurg. Któż to? Siła napędowa historii? Putin?
Bóg, Gospodarz. Tu można postawić znak równości.
Kogo wini peel?
Obserwatora. Za co? Za sen, za beznadzieję, śmierć w jego obejściu.

Dobrze napisany wiersz, który, nie ukrywam, mocno mnie zdziwił... oceną rzeczywistości.

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4802
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

escape room

#3 Post autor: tabakiera » 07 maja 2022, 07:44

Dzięki Eko za komentarz, na Ciebie naprawdę można liczyć.

Komentarz bardzo ciekawy i wnikliwy, ale małe sprostowanie z mojej strony (oczywiście czytelnik ma swój odczyt, a każdy z możliwych odczytów bardzo mnie cieszy, zwłaszcza gdy budzi kontrowersje).
Putin, z całym szacunkiem (albo i bez) jest dla mnie za cienki w uszach jak na jakąkolwiek postać boskiego żywiołu, to zwykły zwyrodnialec (raczej to jeden z pająków wysysających muchy).
W moim rozumieniu demiurgiem jest bardziej żywiołowa, rządząca się przyrodniczymi (czyli niedoskonałymi) prawidłowościami odmiana Boga, a Stwórca to ten, którego sobie wyobraża i wymyślił dla siebie człowiek jako Boga idealnego (dobry, ale niestety uwięziony przez żywioły albo w naszym rozumie).
No ale to takie moje tam, musiałam jednak wyjaśnić swój punkt widzenia, bo Putin jako Bóg... Brrr...
Potwarz dla ideału, nawetjeśli ten ideał jest tylko wiatrem w chmurach.
:rosa:


Co do tytułu - zabawa dwóch Bogów, pionki cierpią.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

escape room

#4 Post autor: eka » 07 maja 2022, 19:21

Spróbuję, bazując na wierszu i powyższym Twoim komentarzu, rozbudować interpretację.
Odrzucając, chwała Bogu, postać Putina.
No więc jest w tekście taki porządek. Demiurg, który zatrzaskuje ludziom drzwi do Boga. Hm, ciekawa odmiana Boga, bo jak piszesz: rządząca się niedoskonalymi prawami przyrodniczymi.
Pytanie. Demiurg postępuje wg swej woli/upodobania czy uogólniając: rządzi u siebie? Czy kieruje prawami przyrody, czy te prawa stworzył, a może jest owymi prawami? Kwestia nader ważna, a niewyjaśniona.

Drugim bohaterem jest Stwórca, Bóg idealny, (info z komentarza) wymyślony, uwięziony przez żywioły albo przez nasz rozum.
Bóg-Stwórca, którego peel nakłania do zejścia i interwencji, i, przede wszystkim, zawstydza.

Jaki światopogląd tu mamy? No cóż, nieznacznie zahaczający o panteizm, równie śladowo o platonizm, a dominuje (mimo że o boskich postaciach piszesz) oczywiście materializm.
Dokładnie zaś organizuje wiersz.... materialistyczna ironia peela, który chce wymyślonego Stwórcę ściągnąć na Ziemię/ziemię i zmusić do poprawy ludzkiego losu. Sprzecznośc sama w sobie.
Tylko ironia tu się broni, bo jeśli Bóg-Stwórca jest obiektem li tylko wymyślonym, to aby nie posądzać o abberację peela, trzeba założyć że wyśmiewa się z ludzi wierzących, którzy naiwnie zakładają dobroć idealnego Boga. Jest źle, bardzo źle teraz, czemu z pająkami nie zrobi porządku, czemu nie zatrzymuje masowego pochodu ku życiu wiecznemu?
Ten Stwórca to odprysk platonicznej idei, bez mocy. Czas wam, wierzącym, zejść z dumy, dumki. Przyznać, że Go nie ma.

Stwórca i Demiurg bawią się w escape roomie, a pionki cierpią.
Przyznam, że nijak nie potrafię tego odnaleźć w wierszu. Razem szukają klucza do wyjścia z czego? Z pomieszczenia, którego budulcem są myśli wierzących czy z praw przyrody? Escape room to rzeczywistość? Demiurg ją kreuje/rządzi w niej i każe Stwórcy szukać z niej wyjścia?
Może miejsca poza rzeczywistością?
A czemu ta ich zabawa: wymyślonego Boga i Boga rządzącego się prawami przyrody rodzi cierpienia pionków?
Peel, relacjonujący wydarzenia, też jest pionkiem?
Na pewno krytykiem wymyślonego Boga, no ale jak można mieć pretensje do konstruktu myślowego, jasne że wyłącznie do autorów i wyznawców tego konstruktu.
Wniosek: Demiurg niech rządzi się dalej, a Stwórca niech wyjdzie z idei, wtedy pionkom będzie lepiej na tym łez padole.
Ale czemu? Wiara/idea jest winna obecności pająków? Sorry, nimi rządzi żywioł przyrody, spersonifikowany demirug, zatrzaskujący drzwi do Stwórcy.

Bardzo to skomplikowane.
Trzeba było napisać wprost, w aurea dicta: Zło wyklucza dobrego Boga.
:myśli:
A mściwe bóstwa mogą istnieć?

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4802
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

escape room

#5 Post autor: tabakiera » 08 maja 2022, 08:29

Droga Eko,
serdecznie dziękuję za ogromny wysiłek w celu sformułowania tak kompetentnego i filozoficznego komentarza.
Niestety, nie skorzystam z rady i nie sformułuję e Aurea Dicta złotej myśli typu:
eka pisze:
07 maja 2022, 19:21
Zło wyklucza dobrego Boga.
gdyż:
1. nie jestem filozofem na miarę Canta czy Sartre'a, ani nawet Świętego Tomasza czy równie świętego Augustyna.
2. Nie jestem też filozofem na miarę Paulo Coelho.

Nie jestem żadnym filozofem.

Tu mały przystanek inspirowany przekazem Paulo C. i jednym zdaniem czyjejś parodii tego mistrza:
Żelazko jest gorące, gdy się nagrzeje. Wyprasuj zatem swe szaty i pójdź w drogę, pielgrzymie, gdyż szaty wygniecione nie służą podróży, wżera się w nie brud, nie wsiąka pot, drapią ciało i krzyż, który niesiesz. Nie zapomnij jednak wyłączyć wtyczki bo nie wiesz, kiedy zapłonie iskra ta niechciana, od której zajmie się twój pokój aż po dach i nigdy nie osiągniesz spokoju, gdyż dym dochodzi do ucha, serca i duszy, nie daje wędrować ku pustyni i nie dojdziesz, człeku marny, choćbyś głowę swą wygolił, a na uszy nałożył opatrunek.

Prawda, że kiepsko mi to idzie?
:wstyd:


Tak więc (tak nie zaczyna się zdania), nie będąc filozofem nie filozofuję i pozwalam sobie w wierszu na uruchomienie zwykłej plebejskiej wyobraźni, a ona pozwala mi wyobrazić sobie ideał Boga zamknięty przez Boga przyrody i żywiołów w escape roomie i mający za zadanie rozwiązać zagadkę, dlaczego na świecie jest tak, a nie zgodnie z ideałami. Bywałam w tego typu przybytkach (escape roomach, nie w niebie) i wiem, że to pokój zagadek po prostu. Jako osoba pisząca lirykę mogę dać się ponieść wyobraźni, filozof pewnie bardziej trzyma fantazję w ryzach, gdyż filozofia to umiłowanie mądrości. Dla mnie wszystko trzyma się całkiem nieśmierdzącej kupy, no ale nie upieram się, nie musi. No i wszystko jest proste, jeśli nie odlatywać zbyt daleko od prostych prawideł.
A jak komuś nie wynika, to nie wynika, prawo czytelnika, niech sobie tworzy własną myśl na melodię mojego tekstu i to jest piękne w poezji i jej próbach również.

Ironia, owszem.
Kpina z wiernych?
Przykro mi, że są takie wnioski. No ale skoro tak można spojrzeć na ten tekst, muszę wziąć to na klatę albo zwalić na podmiot liryczny.
Jednak podkreślam - ani ja, ani moje podmioty z ludzkiej wiary nie kpią, no może patrzą z politowaniem na postawy zadeklarowanych katolików, ale to nie temat na ten poemat.

Pozdrawiam serdecznie.

A, jeszcze pytanie:
eka pisze:
07 maja 2022, 19:21
A mściwe bóstwa mogą istnieć?
Wszystko może istnieć w ludzkiej wyobraźni.
No i w teorii niesprawdzonej empirycznie.
Wszystko, lub wiele (bo mnie złapiesz za słowo) można postawić jako tezę.

Pozdrawiam.


PS: Oczywiście, że dominuje materializm.
Niemniej jednak wymyślonego Boga postrzegam jako postać zaiste boską, czyli niemożliwą do istnienia.
Ale bardzo go cenię i czasem się modlę, żeby był.
:kwiat:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

escape room

#6 Post autor: eka » 08 maja 2022, 09:21

Dzięki za docenienie. Temat sprzyjał, bo teologia i filozofia są w centrum moich zainteresowań.
Nawet jeśli wiersz to wyłącznie wykwit indywidualnego spojrzenia, swoistej peelowi wyobraźni, to jakby nie patrzeć zupełnie oderwać się, ta wyobraźnia, od społecznych wytworów myśli tutaj nie może. Msz indywidualną kreacją jest wrzucenie bóstw w escape room. Dalej nie rozumiem tego zbiegu, ale nie muszę. Tudzież przestrogi z niewyłączeniem żelazka. No taki ze mnie marny myśliciel : )
Dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4802
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

escape room

#7 Post autor: tabakiera » 08 maja 2022, 13:58

[/quote]
eka pisze:
08 maja 2022, 09:21
Nawet jeśli wiersz to wyłącznie wykwit indywidualnego spojrzenia, swoistej peelowi wyobraźni, to jakby nie patrzeć zupełnie oderwać się, ta wyobraźnia, od społecznych wytworów myśli tutaj nie może.
I nie odrywa się.

Jeszcze raz dzięki.
:kofe:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

escape room

#8 Post autor: eka » 09 maja 2022, 07:01

Wyobraźnię dzielimy na odtwórczą i twórczą.
Escape room, zamknięcie w nim Boga, wszak Jego dobrowolne, jeżeli powielasz zasady znanej zabawy, jest efektem tej drugiej.

Awatar użytkownika
Liliana
Posty: 1731
Rejestracja: 11 lis 2011, 20:07

escape room

#9 Post autor: Liliana » 10 maja 2022, 15:32

Dziewczęta drogie, po takiej wymianie mądrych zdań nawet nie śmiałabym głosu zabierać.
Powiem więc krotko - mam nadzieję, że trendy jest dumka /jako w niebie tak i na ziemi/.
Pozdrawiam serdecznie :rosa:

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4802
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

escape room

#10 Post autor: tabakiera » 10 maja 2022, 23:32

I oby tak zostało, Liliano.

Dzięki za wizytę i czytanie.

:rosa:

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”