• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Judyta

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Judyta

#11 Post autor: eka » 02 mar 2021, 19:57

:)
nienażarty pisze:
01 mar 2021, 15:08
krzyk zastygł na ustach przerażone oczy
:) Nie bij.... a może lepiej:
na ustach krzyk zastygł/przerażone oczy

Bo tutaj: krzyk zastygł/ na ustach przerażone oczy - bezwiednie (akcent + składnia) średniówkę można wbić po trzech sylabach.

:kofe:

nienażarty
Posty: 557
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:18

Judyta

#12 Post autor: nienażarty » 03 mar 2021, 11:22

mimo wszystko zostawię ten krzyk na początku wersu. On jest bardzo istotny. Holofernes na moment się przebudził, ale już był zbyt słaby aby jakikolwiek krzyk wydać. On wielki wódz w oka mgnieniu pojmuje podstęp i beznadziejne swoje położenie - jeszcze chce krzyknąć aby obudzić straże, ale już jest za późno.
Pozdrawiam:))
:vino:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Judyta

#13 Post autor: eka » 03 mar 2021, 13:07

Przekonałeś, dzięki za dialog. : )

:kofe:

nienażarty
Posty: 557
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:18

Judyta

#14 Post autor: nienażarty » 03 mar 2021, 14:56

Ja również dziękuję za dialog :))))
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Judyta

#15 Post autor: eka » 03 mar 2021, 18:17

A dlaczego wziąłeś obraz Caravaggio za temat? Zdradzisz okoliczności powstania wiersza? :myśli:

nienażarty
Posty: 557
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:18

Judyta

#16 Post autor: nienażarty » 03 mar 2021, 20:07

Kilka lat temu postanowiłem zgłębić tajniki Biblii (ostatecznie to nasza kolebka cywilizacyjna). Przeczytałem ją jeden raz w całości. Bomba!!! kryminał opowieść obyczajowa super! Świetne tempo akcji morderstwa intrygi, zdrady kłamstwa!!! Chyba nikt tak dobrego kryminału wraz częścią pouczającą by nie napisał.
Przeczytałem po raz drugi!! Jakiż to wielki moralitet i doskonałe podpatrzenie obecnego społeczeństwa. Obecna mentalność wypisz wymaluj z tamtych czasów. Nic się nie zmieniło - schematy myślowe te same. Jak nie pasuje do naszych oczekiwań - to ośmieszyć zdyskredytować i na krzyż (obecnie giną w okolicznościach niewyjaśnionych).
Stwierdziłem, że to nie to!!!! Zacząłem uczęszczać na kurs z biblistyki prowadzony przez biblistów i oglądać Uniwersytet Biblijny w Trwam.
W kontekście historycznym Biblia nabrała zupełnie innego znaczenia. Księga Judyty jakże bogata treściowo a jeszcze Caravaggio bezbłędnie zilustrował.
I tak powstał powyższy tekst.
Przy okazji ponarażałem się strasznie okolicznym proboszczom pytając: Dlaczego tacy Jehowici po każdym spotkaniu niedzielnym mają godzinę wykładu na tematy biblijne a katolicy co najwyżej mogą się pomodlić przed ołtarzem. W odpowiedzi padało pytanie kto poza Panem by przychodził? Część z nich ledwo tę godzinę wytrzymuje, potem pędzi na niedzielny obiadek (Pan Bóg swoje już dostał - teraz micha dla mnie a na deserek napiszą o paciorku dla psa) Reszta - szkoda gadać.

Serdecznie pozdrawiam :vino:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Judyta

#17 Post autor: eka » 04 mar 2021, 22:18

Pięknie dziękuję za tak obszerne naświetlenie genezy.
Biblia jest chyba wciąż najczęściej wydawaną pozycją.
A i warto podkreślić ponad tysiącletni czas jej pisania. Mega dzieło.
Pozdrawiam:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „TRADYCYJNE FORMY RYMOWANE”