• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

w cokolwiek wierzyć

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
nienażarty
Posty: 557
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:18

w cokolwiek wierzyć

#1 Post autor: nienażarty » 19 lis 2021, 08:18

"Podobno dobrze jest wierzyć w cokolwiek",
to teza ciekawa - acz wiatrem podszyta.
Więc wierzą w poranki, w fallusa w pieniądze
sami boga tworzą - choć to wszystko lipa.

Bycie przyzwoitym, co oznacza dzisiaj?
Mieć jakieś zasady; przynajmniej dekalog.
Kreuje hedonizm nowe wzorce życia,
więc w imię wolności - zabawy wciąż mało.

Wspominasz; sumienie, to jakiś przeżytek;
swawola na ziemi uchyli skraj nieba.
"Uwolnić macice" - zabić w sobie życie,
z całych sił drzeć mordy: jeb..! , .....! ....ć!
Ostatnio zmieniony 22 lis 2021, 19:57 przez nienażarty, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

w cokolwiek wierzyć

#2 Post autor: lczerwosz » 19 lis 2021, 20:53

Natura nie znosi próżni. Wiara w cokolwiek powstaje jako substytut. Uczciwie mówiąc, jako zastąpienie innej wiary, bo nie ma naukowej, czy nawet rozumowej metody wskazania tej słusznej, jeśli nie brać pod uwagę przymusu ideologicznego i tyranii. Można tylko wierzyć posługując się względami dobra i zła, czy nawet pożytku społecznego. Ale w dobie post-wszystkiego nie ma już drogowskazów, ani jednoznacznych wskazówek. Powstają środowiska, w których wolno wszystko, jak i takie, gdzie nie wolno nic. Protesty podpisujące się samymi gwiazdkami są tylko tego przykładem. One nagle powstają i zanikają bez dalszego ciągu, jeżeli są czymś więcej, niż próbowaniem taktyki. Są też dowodem na potrzebę wiary w cokolwiek. Ktoś powiedział, że niewierzący są znacznie bardziej wierzący, właśnie w cokolwiek.

nienażarty
Posty: 557
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:18

w cokolwiek wierzyć

#3 Post autor: nienażarty » 19 lis 2021, 21:15

Bardzo dobrze napisałeś:
lczerwosz pisze:
19 lis 2021, 20:53
Protesty podpisujące się samymi gwiazdkami są tylko tego przykładem. One nagle powstają i zanikają bez dalszego ciągu, jeżeli są czymś więcej, niż próbowaniem taktyki. Są też dowodem na potrzebę wiary w cokolwiek. Ktoś powiedział, że niewierzący są znacznie bardziej wierzący, właśnie w cokolwiek.
jak się głębiej zastanowić po lekturze Twoich słów to te pięciogwiazdkowe wrzaski są niczym innym jak krzykiem rozpaczy chęcią zwrócenia na siebie uwagiPatrzcie - my tak naprawdę nie mamy już nic. Jesteśmy bezgranicznie samotni w braku miłości, którą zastąpił zimny sex. Jedyne co pozostało to destrukcja
Coś w tym powiedzeniu jest, że niewierzący są tak naprawdę znacznie bardziej wierzący - wiara tkwi w ich podświadomości

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

w cokolwiek wierzyć

#4 Post autor: lczerwosz » 19 lis 2021, 21:44

nienażarty pisze:
19 lis 2021, 21:15
wiara tkwi w ich podświadomości
Tak myślę. Nie wiem, czy ktoś to badał naukowo. To sfera niezwykle trudna, zastrzeżona. Do tej pory zapełniona w historii człowieka przez różne wiary. Są tego dowody, raczej pośrednie, bo pismo istnieje znacznie krócej, niż homo sapiens. A wiara zwierząt. Przepraszam, ale można się domyślać. Badania naczelnych małp Bonobo wskazuje na wiele zdolności umysłowych, więc czemu nie zdolność do wierzenia. Ale odchodzę od tematu. To co napisałeś wytłuszczoną czcionką, jest może zbyt jednoznaczne, ale wg mnie może być istotną motywacją, niekoniecznie uświadomioną.

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

w cokolwiek wierzyć

#5 Post autor: tabakiera » 19 lis 2021, 22:23

Popracowałabym nad interpunkcją, w większości jej nie ma, ale miejscami (chyba odruchowo) pojawia się.
Nie mam pojęcia, czemu wyróżniono wyraz "podobno", skoro wszystkie inne, nawet Bóg, są z małej.
Wiersz konsekwentnie rymowany a,b,a,b, rytmiczny, poprawny.
Przekaz wprost, moralizatorski, bez niuansów, gier słownych, metafor.
Tzw, poezja zaangażowana, zawsze gdzieś tam ma swoje miejsce.

nienażarty
Posty: 557
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:18

w cokolwiek wierzyć

#6 Post autor: nienażarty » 19 lis 2021, 23:39

lczerwosz pisze:
19 lis 2021, 21:44
Tak myślę. Nie wiem, czy ktoś to badał naukowo. To sfera niezwykle trudna, zastrzeżona. Do tej pory zapełniona w historii człowieka przez różne wiary. Są tego dowody, raczej pośrednie, bo pismo istnieje znacznie krócej, niż homo sapiens
Masz rację - ludzie sami tworzą nowe wiary (np. jehowici jak się im powie że stanowią sektę - obrażają się natychmiast, mormoni czy wyznawcy dużego palca u nogi). To że pismo istnieje krócej niż homo sapiens niczego nie wnosi. Dekalog w sensie doskonałym i lapidarnym określił zasady etyczne. Ponad 5000 reguł zawartych w talmudzie powoduje to , że sami Żydzi się w tym gubią i ich niektóre interpretacje prowadzą do absurdu. Wedy -podstawa wiary w Indiach spowodowały rozwój kast (grup zamkniętych społecznie nie mających nic wspólnego np z równością i poszanowaniem wszystkich istnień ludzkich. Jak widzisz winniśmy być dumni mając do dyspozycji dekalog - najdoskonalszy etyczny drogowskaz!
lczerwosz pisze:
19 lis 2021, 21:44
A wiara zwierząt. Przepraszam, ale można się domyślać. Badania naczelnych małp Bonobo wskazuje na wiele zdolności umysłowych, więc czemu nie zdolność do wierzenia
Zwierzęta w nic wierzyć nie muszą - dzięki swoim zmysłom postrzegają świat takim jakim jest naprawdę. Najprostsze doświadczenie z obserwacji domowych. Masz kota - zwierzę niesamowite to jest właściwie pan kot - postrzega świat dla nas niewidzialny, zwłaszcza taki kot , którego właściciel niedawno zmarł. Siedzi spokojnie na środku pokoju i nagle zaczyna niezwykły taniec - jakby się łasił do kogoś, wygina się tak jakby był głaskany. Albo wieczorem przyjdzie do Ciebie cały zjeżony i się wtuli. Postrzegamy ponoć ok 20 procent tego co nas otacza - reszty nasze oczy nie przepuszczają. Od najmłodszych lat jak tylko zacząłem rozumieć otaczający świat zawsze twierdziłem, że oczy ograniczają nasze widzenie świata. Wokół się dzieje dużo więcej lecz nie jesteśmy w stanie tego dostrzec.
Na koniec wielu motywów naszych działań do końca sobie nie uświadamiamy (psychologia)

nienażarty
Posty: 557
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:18

w cokolwiek wierzyć

#7 Post autor: nienażarty » 20 lis 2021, 13:54

tabakiera pisze:
19 lis 2021, 22:23
Popracowałabym nad interpunkcją, w większości jej nie ma, ale miejscami (chyba odruchowo) pojawia się.
Nie mam pojęcia, czemu wyróżniono wyraz "podobno", skoro wszystkie inne, nawet Bóg, są z małej.
co do interpunkcji - zgoda
wniosłem korekty ale:
bóg jako wytwór ludzki z małej natomiast Bóg w sensie aksjologicznym z dużej
tabakiera pisze:
19 lis 2021, 22:23
Przekaz wprost, moralizatorski, bez niuansów, gier słownych, metafor.
Tzw, poezja zaangażowana, zawsze gdzieś tam ma swoje miejsce
ten tekst w swoich założeniach ma taki być - walnięcie
Tu brak moralizowania - natomiast to prowokacja do dyskusji. I o to chodziło

ODPOWIEDZ

Wróć do „TRADYCYJNE FORMY RYMOWANE”