• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Czym czy kim?

Miejsce na wszelką satyrę pisaną wierszem - fraszki, limeryki, tudzież dłuższe formy prześmiewcze
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 1378
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Płeć:

Czym czy kim?

#1 Post autor: Hardy » 26 kwie 2024, 12:40

(Włączając się do zażartych dyskusji na temat feminatywów, które ostatnio zdominowały media...)

Kolarz jeździ na kolarce,
tokarz wprawił w ruch tokarkę,
szofer wcisnął się w szoferkę,
pilot nadział dziś pilotkę…

Tkwi literat w literatce,
a reżyser w reżyserce
goszcząc, schwycił się za serce,
kiedy dubler mu zastękał:
"Wykończyła mnie dublerka!".

Ja zaś nie wiem, głowę łamię:
"Czy to rzecz jest, może zawód,
czy też ludzkie harce żwawe".

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16927
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Czym czy kim?

#2 Post autor: eka » 26 kwie 2024, 14:17

Znak czasu (czyt. spękań na patriarchalnym podziale świata) i tyle. Długo trwa proces wpisywania się nowych form językowych, np. taka "ministra" mocno mnie rozśmiesza, ale wiem, że to tylko kwestia poszerzania zakresu jej stosowania. Media zaczynają, naród kupuje. Albo nie.

Wierszyk z wiadomym podtekstem, a nawet otwartym w ostatnim wersie.
Zgrabny i wpisujący się w podział między konserwatyzmem a liberalizmem.
Vide: pretensje pań posłanek z PiS-u odnośnie stosowania wobec nich tej formy :)
Pani poseł, męska forma wg nich nobilituje.

:kofe:

Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 1378
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Płeć:

Czym czy kim?

#3 Post autor: Hardy » 26 kwie 2024, 19:16

Jestem zwolennikiem "złotego środka", bez wpadania w radykalizm, który często śmieszy, a czasem jest mocno dwuznaczny :smoker:
Ot - chirurżka, gastrolożka, ministra, psycholożka (zwłaszcza w wymowie), posłanka (do kładzenia na posłanie?). Kierowca tira to tirowiec, a kobieta? - tirówka? Jest zawód "blacharz", a kobieta - "blacharka", albo jeszcze gorzej "blachara" (o pejoratywnym wydźwięku).

Dla równowagi - mężczyzna ma się teraz nazywać "mężczyzn"? (aby pozbyć się żeńskiej końcówki -a), oraz nie ma być już nazywany "osoba" (rodzaj żeński), tylko "osób"?

Tak że - zachowajmy umiar, nie wpadajmy w skrajności :smoker:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16927
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Czym czy kim?

#4 Post autor: eka » 28 kwie 2024, 14:07

Hardy pisze:
26 kwie 2024, 19:16
Ot - chirurżka, gastrolożka, (...) psycholożka (zwłaszcza w wymowie),
Loszka? Nie przyszło mi to do głowy, ech, faceci mają skojarzenia (i to jedynie z częścią nazwy) tu z moimi niekompatybilne.
Hardy, a nie przyszło Ci do głowy, że formy męskie tych zawodów są wysoce nieuprawnione, biorąc pod lupę formy podstawowe?

Chirurgia (r. żeński), więc osoba od operacji to chirurżka, a nie chirurg.
Filologia (r.ż.), więc filolożka, a nie filolog.
Gastrologia (r.ż.), więc gastrolożka, a nie gastrolog.
Naprawdę, oczekuję podstaw logiki, konkretnie konsekwencji etymologicznej.
Hardy pisze:
26 kwie 2024, 19:16
Kierowca tira to tirowiec, a kobieta? - tirówka?
Skądże, ze względu na wiadomy kontekst proponuję: tirowianka, tirka, tiraszka...
Hardy pisze:
26 kwie 2024, 19:16
Jest zawód "blacharz", a kobieta - "blacharka", albo jeszcze gorzej "blachara" (o pejoratywnym wydźwięku).
Blacharka w tym wypadku będzie homonimem, więc można oczywiście zostawić, to normalne w polszczyźnie zjawisko albo zmienić: np. blacharzarka, fajne?

Jakie skrajności? Język ewoluuje, zmienia się pod wpływem nowych zjawisk.

Pozdr.

:)

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16927
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Czym czy kim?

#5 Post autor: eka » 28 kwie 2024, 14:16

O, sorry, przeoczyłam.
Hardy pisze:
26 kwie 2024, 19:16
Dla równowagi - mężczyzna ma się teraz nazywać "mężczyzn"? (aby pozbyć się żeńskiej końcówki -a), oraz nie ma być już nazywany "osoba" (rodzaj żeński), tylko "osób"?
Kiedyś, od czasów prasłowiańskich do bodajże XVII wieku, "mężczyzna" był nazwą cechy, oznaczał męskość a nie konkretną osobę płci, której jesteś reprezentantem. Stąd i owo - a, ta męskość.
A póżniej się zmieniło. Do zbioru: pan, chłop, ksiądz, rycerz, wariat, mąż... ... ... - dopisała się nazwa jednostkowa od męskości, czyli mężczyzna.
Ja bym nie zmieniała, etymologia wiedzie do cechy, co prawda rodzaju żeńskiego : )

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16927
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Czym czy kim?

#6 Post autor: eka » 28 kwie 2024, 14:31

Uswiadomiłam sobie przed chwilą, jak nazwy rzeczy, konkretnie ich rodzaj zależy, a w zasadzie zależał, od patriarchalnego podziału obowiązków, np.

miotła, ścierka, szmata, kuchnia, szufelka, zmywarka, pralka, pielucha, lodówka, ubikacja, wanna... - rodzaj żeński!

A przecież mógł być: miotełek, ścierek, szmatek, kuchniak, zmywarek, pralek itd.
No szok!

A np. obuwie: but, kozak, kalosz, papeć - r, męski, kobiety częściej chodziły boso (vide - mój awatar:)

A co nowe i polepszone też w r. męskim: internet, telefon, telegram, magnetowid, film...

Polski szowinizm był bezwzględny! :crach:

A np. Angole nie mają rozróżnienia rodzajowego dla rzeczy, dyskryminacji rodzajowej zdecydowanie tam mniej, stąd i pewnie w krajach anglojęzycznych narodził się feminizm.

Dzięki, Hardy, za inspirację do przemyśleń.
Skończyłam.

Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 1378
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Płeć:

Czym czy kim?

#7 Post autor: Hardy » 28 kwie 2024, 14:50

Eka, jak już stwierdziliśmy - język jest "żywą materią" i nie zawsze da się nagiąć filologom do sztywnych reguł gramatycznych.

Dzisiaj "tirówka" ma bardzo negatywne znaczenie w dzisiejszym języku, którym posługują się Polacy. W tym sęk...
Może kiedyś zmieni na neutralne, ale to kiedyś.
PS. Podobnie jest i w drugą stronę, jak ze słynnym frędzlem przy akselbantach oficerskich czy sznurze do zaciągania zasłon okiennych. Jest to słowo w "Panu Tadeuszu" i w "Popas w Upicie" mistrza Adasia Mickiewicza oraz u Aleksandra Fredry w "Dożywocie". Wtedy zwykłe oznaczenie rzeczy, dzisiaj jest wulgarnym słowem.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16927
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Czym czy kim?

#8 Post autor: eka » 30 kwie 2024, 14:41

Tak, pamiętam (w podstawówce) moje zaskoczenie "kutasem" w PT, ale szybko pojęłam w czym rzecz.
:)
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 1378
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Płeć:

Czym czy kim?

#9 Post autor: Hardy » 30 kwie 2024, 17:55

Oo... to znałaś już to słowo! Ja tam byłem zbyt wstydliwy i nieśmiały, nie znałem go... :jez:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16927
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Czym czy kim?

#10 Post autor: eka » 01 maja 2024, 11:20

Hardy pisze:
30 kwie 2024, 17:55
Oo... to znałaś już to słowo! Ja tam byłem zbyt wstydliwy i nieśmiały, nie znałem go... :jez:
Zawsze zazdrościłam młodym wstydliwym i młodym nieśmiałym tego, że ich uszy nie przepuszczają brzydkich słów do uszu. Wrodzona czy nabyta umiejętność?

ODPOWIEDZ

Wróć do „RADOSNA TWÓRCZOŚĆ”