• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Bezradny wirus

Utwory zaangażowane politycznie, religijnie, światopoglądowo, oraz inne, poświęcone aktualnym wydarzeniom, rocznicom, bądź osobom
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 1354
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Płeć:

Bezradny wirus

#1 Post autor: Hardy » 06 kwie 2021, 12:28

Jakiś wirus? Co, pandemia?
Do kościoła wstępu nie ma.
„Dom święcony, więc chroniony”–
wiernym głoszą wprost z ambony.

Więc nie bójcie się, owieczki,
Groźny covid? To ploteczki.
My je wodą uświęconą
pokropimy, to utoną.

Czyś jest młody czy też stary,
tu otrzymasz boże dary.
Nie zapomnij o kasiorze
(taca pusta być nie może).

Potem możesz iść do domu
i z rodziną siąść do stołu…
Tak że dalej graj w ruletkę
o swe życie… jak masz chętkę.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Bezradny wirus

#2 Post autor: eka » 08 kwie 2021, 18:25

Zgrabnie napisane, z przesłaniem.
Watykan, wieczór, Wielki Piątek... jaka różnica. Dzieci, ich świadectwa z pandemii i samotny następca św. Piotra.

A u nas? Jak zwykle, Polak na zagrodzie równy wojewodzie.
Ech, nie chce mi się nawet tego komentować.

Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 1354
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Płeć:

Bezradny wirus

#3 Post autor: Hardy » 09 kwie 2021, 15:14

No właśnie... porównanie aż bije po oczach. Polski katoiicyzm jest parafialny, dawno odszedł od podstaw chrześcijaństwa, kiedy ta religia nie była państwową.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Bezradny wirus

#4 Post autor: lczerwosz » 10 kwie 2021, 13:13

Hardy pisze:
06 kwie 2021, 12:28
Tak że dalej graj w ruletkę
o swe życie… jak masz chętkę.
Nie chcesz, to nie idź tam. Źle, że otwarte? Nie rozumiem.
Chętkę można mieć na smakołyk, na panienkę lub chłopaka, zależnie od płci i preferencji. Na wirusa, nie sądzę, raczej pasował rym. Ryzyko nachorowania na Covid istnieje, jest też w tym ryzyko śmierci. Jazda samochodem, samolotem też zawiera podwyższone ryzyko uszczerbku na zdrowiu i zagrożenie życia. Praca w szpitalu, a nawet przyjęcie szczepionki. To dopiero ruletka, prawie rosyjska, mówią antyszczepionkowcy. A chodzenie do sklepu, to już wysokie ryzyko. Ale piszesz, że najniebezpieczniejszy jest kościół, bo tam jeszcze dodatkowo propaganda.
Nie podoba się polski katolicyzm. A jaki lepszy? Czy chodzi o polskość tego katolicyzmu, czy o katolicyzm sam w sobie, w odróżnieniu od protestantyzmu czy islamu. A kto nie wierzy w Boga, niech się do wiary nie wtrąca. Kpiny są nie na miejscu. Nikt się nie naśmiewa z "niewiernych". Przepraszam, z niewierzących.
Państwowy, czy lepiej sprywatyzować? Wiem. Najlepiej było w czasach, gdy władza ludowa gnębiła Kościół.
Dawanie na tacę jest dobrowolne. Wolisz na orkiestrę? Wolna wola. Ile cię stać.
Obiad z rodziną? Czy jest coś w tym złego? Nie rozumiem, w odróżnieniu od tych, co zrozumieli przesłanie tego wiersza.
eka pisze:
08 kwie 2021, 18:25
Polak na zagrodzie równy wojewodzie.
Hardy pisze:
09 kwie 2021, 15:14
No właśnie... porównanie aż bije po oczach.
Czy to źle, że Polacy są niepokorni, polskie owieczki nie dają się naregulować nawet Kościołowi, co, jak rozumiem, krytykujesz w wierszu. Gdzie tu konsekwencja.

Awatar użytkownika
Hardy
Posty: 1354
Rejestracja: 06 sie 2017, 14:32
Płeć:

Bezradny wirus

#5 Post autor: Hardy » 10 kwie 2021, 13:25

Iczerwosz, nie rozumiesz? To nie będę tłumaczył. Sam poszukaj wyjaśnień.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Bezradny wirus

#6 Post autor: lczerwosz » 10 kwie 2021, 13:41

Uzupełnilem. Pytania niech pozostaną bez odpowiedzi, jeśli nie umiesz ich uzasadnić. Ale nie musisz. Odniosłem się do treści wiersza i postawionych tam problemów, nie rozstrzygniemy ich nawet bardzo gorącą dyskusją. Mamy inne zdania, trudno. W jednym przyznam rację: stawianie problemów, zadawanie pytań ma sens. Nawet, gdy burzą spokój i strasznie denerwują. Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Bezradny wirus

#7 Post autor: eka » 10 kwie 2021, 23:16

Leszku, to nie jest atak na wiarę, na kościół, ale na zachowanie się niektórych jego kapłanów w czasie epidemii, która dzień w dzień zabiera życie setkom ludzi. Wiadomo, gdzie wirusem najszybciej można się zarazić. Tam, gdzie na dłużej gromadzą się ludzie w zamkniętych pomieszczeniach. Galerie handlowe, siłownie, metro i w ogóle komunikacja zbiorowa, szkoły, miejsca kultu, zakłady pracy... dużo tego. Zanim się zaszczepimy, należy robić wszystko, aby nie być zagrożeniem dla innych.
Siebie można narażać, oczywiście, ale nie żyjemy w eremach, możemy przenieść to paskudztwo na innych.
Mówienie o konsekrowanych dłoniach, zapewnianie o bezpieczeństwie w murach świątyń to wręcz przestępstwo, nie sądzisz?
A może tylko głupota, nieodpowiedzialność. Nie widać jej w Watykanie i w innych państwach, gdzie czasowo kościoły, jak i szkoły są zamknięte.
Rządzenie to branie na swoje barki odpowiedzialności. Niektórzy zupełnie do tej funkcji nie dorośli.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Bezradny wirus

#8 Post autor: lczerwosz » 11 kwie 2021, 09:24

eka pisze:
10 kwie 2021, 23:16
to nie jest atak na wiarę, na kościół, ale na zachowanie się niektórych jego kapłanów w czasie epidemii, która dzień w dzień zabiera życie setkom ludzi.
A czy wirus jest równie bezradny w środowiskach antymaseczkowców, którzy nawołują do ignorowania również wszystkich obostrzeń wprowadzonych nie tylko przez państwo polskie, ale przez większość państw świata (co nie dowodzi ich słuszności). Czy jest równie bezradny w tłumie plujących w twarz wścieklic. Dlaczego, dziwnym trafem, bardziej wykrzyczane środowiska nie zasługują na podobne wiersze, jak ten tu i gdzie indziej publikowany, wcale nie pierwszy. Czy to zaplanowana seria, projekt, jak z tablicami miast? Może przez bardziej słuszną ideologię. Jak powiedzieć, że to głupota i nieodpowiedzialność, to jest obraza. Obym się mylił.
Zadałem tylko pytania i nie będę na nie sam odpowiadał. Jak już napisałem w poprzednim komentarzu, przyjmuję krytykę, choć nie mam władzy niczego zmienić. Mogę tylko dążyć do poprawy własnej duszy.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Bezradny wirus

#9 Post autor: eka » 11 kwie 2021, 14:00

Oczywiście, że nie jest bezradny. Stąd i reakcja służb, otaczanie kordonem protestujących 'wścieklic', wystawianie mandatów, traktowanie protestujących gazem pieprzowym i pałką, a także skuwanie i wnoszenie do suk, gdzie zapewne niechcący zdarzyło się połamać rękę dziewczynie, tudzież zamykanie na dołkach. Trzeba przyznać, że państwo zrobiło wszystko, aby roznosicieli wirusa unieszkodliwić. Wybiórczo co prawda, bo na przepełnione kościoły już policja nie reagowała.
Pewnie zarządzający mundurowymi mocno wierzą, że w świątyniach wirus traci moc.

Wierszyki na 'wścieklice'? Och, czytałam ich mnóstwo. Od tekstu Hardego różnią się znacząco stopniem piętnowania zjawiska. Użyciem odzwierzęcych epitetów, porównań i wszechobecnej pogardy. Mogę prywatnie dać Ci namiary, bo wstyd taką "tfurczość" na Ósmym cytować.

A i zobacz, komp właśnie dostarczył aktualną zajawkę: https://wiadomosci.wp.pl/czestochowa-ot ... gn=WP-push
- ciekawe czy służby się pojawią :myśli:

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Bezradny wirus

#10 Post autor: lczerwosz » 11 kwie 2021, 21:14

eka pisze:
11 kwie 2021, 14:00
Stąd i reakcja służb, otaczanie kordonem protestujących 'wścieklic', wystawianie mandatów, traktowanie protestujących gazem pieprzowym i pałką, a także skuwanie i wnoszenie do suk, gdzie zapewne niechcący zdarzyło się połamać rękę dziewczynie, tudzież zamykanie na dołkach. Trzeba przyznać, że państwo zrobiło wszystko, aby roznosicieli wirusa unieszkodliwić. Wybiórczo co prawda, bo na przepełnione kościoły już policja nie reagowała.
No jest zasadnicza różnica pomiędzy zamiarami i dokonaniami "wścieklic" i modlących się w kościołach. Akurat skutki kowidowe są zapewne podobne, choć w kościołach nie było tłumów i nikt nie rozsiewał intensywnie śliny przy okazji wrzasku i plucia. Druga prawda, że w stosunku do żółtych kamizelek działania obu stron i tak było łagodnie. Żal mi trochę głupich "Julek", które dały się wkręcić w awanturę, zostały użyte i zapewne będą porzucone, jeśli przy ich pomocy nie uda się obalić demokratycznie wybranej większości. Mają swoje racje, ale i naiwne przeświadczenie, że rewolucję robi się bez żadnych strat. Zostań w domu, jeśli nie liczysz się ze szkodami.
eka pisze:
11 kwie 2021, 14:00
A i zobacz, komp właśnie dostarczył aktualną zajawkę: https://wiadomosci.wp.pl/czestochowa-ot ... gn=WP-push
- ciekawe czy służby się pojawią
Myślę, że służby już tam są, podobnie jak własne służby zlotu, które nie chce podpaść pod antykowidowe obostrzenia. Ze zdjęcia widzę spore odległości, nie widzę, czy ludzie używają masek. Nie krzyczą antypaństwowych ani propaństwowych haseł, ale chcą się pomodlić. Oczywiście mogliby w swoich mieszkaniach przed telewizorami. Ale Chrześcijaństwo jest także zespołowe, podobnie jak Islam.
A do kościołów przychodzi oprócz wiernych wiele obserwatorów i amatorów zdjątek i filmików. Przy okazji można dokonać apostazji, to lepsze niż strip-tease i smarowanie ścian spray'em. Może to oni robią taki tłum.
Eko, czy naprawdę nie widzisz wojny z Kościołem i chrześcijanami? Za dużo tu koincydencji, aby było to spontaniczne.
Autor wiersza, szanuję jego próbę naprawy zła. Ale akurat lubi sobie pojeździć po KK. Dlatego bronię.
eka pisze:
11 kwie 2021, 14:00
Wierszyki na 'wścieklice'? Och, czytałam ich mnóstwo. Od tekstu Hardego różnią się znacząco stopniem piętnowania zjawiska. Użyciem odzwierzęcych epitetów, porównań i wszechobecnej pogardy. Mogę prywatnie dać Ci namiary, bo wstyd taką "tfurczość" na Ósmym cytować.
Dziękuję. Rozumiem, że folgują sobie obie strony sporu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAANGAŻOWANE”