• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Ostatni inkwizytor (?)

Opowieści pisane prozą - nie powieści
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Ostatni inkwizytor (?)

#21 Post autor: eka » 11 cze 2021, 17:12

Czyli co, Leszku? Dyktatura jawna, gdzie wyborów brak, tudzież ogłupiania? Czy ukryta z zafałszowanymi wynikami, vide Białoruś i Rosja?

Awatar użytkownika
mirek13
Posty: 1617
Rejestracja: 18 mar 2017, 19:23

Ostatni inkwizytor (?)

#22 Post autor: mirek13 » 11 cze 2021, 22:13

To faktycznie dylemat.
Pierwsza wersja już u nas nie przejdzie, ale spróbować drugą po manewrach prawno - ustrojowych?
Dlaczego nie?
Wystarczy stworzyć "właściwe" prawo, postawić na jego straży "właściwe" persony i nikt nam nie zarzuci łamania tego prawa :crach: :smoker:
Specyficznie logiczne.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Ostatni inkwizytor (?)

#23 Post autor: lczerwosz » 11 cze 2021, 22:17

eka pisze:
11 cze 2021, 17:12
Czyli co, Leszku? Dyktatura jawna, gdzie wyborów brak, tudzież ogłupiania? Czy ukryta z zafałszowanymi wynikami, vide Białoruś i Rosja?
Ja tego nie powiedziałem. Nadal wierzę w demokrację bez-przymiotnikową, choć wiem, jak łatwo skręca i jest manipulowana.
Teraz dygresja może nieco złośliwa, ale ogólna, nie adresowana, do nikogo. Ale docierają do mnie ostre krytyki elit, które twierdzą, że większość to jest za głupia, aby sprawować władzę i jedyne, co ta większość zrobi, to zaraz wprowadzi dyktaturę. A elita by rządziła uczciwie, bez elementów dyktatury, nawet najmniejszej. Nie bardzo rozumiem, po co ta "głupia" większość miałaby wprowadzać dyktaturę, jeśli potrafi wygrywać wybory bez tego. Jak widzisz, nie podważam wyników wyborów a tylko obserwuję scenę polityczną.
Wracając do Twojej wypowiedzi. Myślę, że nie zostałem zrozumiany właściwie. Twierdzisz, że w jawnej dyktaturze nie potrzebne jest ogłupianie ludzi, wystarczy terror. Otóż nie. W każdej dyktaturze potrzebni są ludzie, którzy ją spełniają. Jednym się płaci, innych zastrasza, innych ogłupia, manipuluje. To jest "głos ludu" podstawa każdej rewolucji. Potrzebni są inkwizytorzy.
Zacytuję jeszcze siebie z przed kilku lat:
Czarny książę

Wiedział, że nawet drobny ruch
zaburzy piękny lot komety, a przecież
nie wolno zmieniać przeznaczenia,
gdy nowe położenie gwiazd już wyznaczono,
nawet zaocznie.

Wiedział więcej, tylko czekał;
czarny książę każdej rewolucji.
Zdawać się na nieprzypadkowość tłumu,
przewidywalność ślepego losu, któremu
czasem trzeba subtelnie pomóc.

Ale nie wiedział, że statki wypełnione
marzeniami, nieraz wracają
po wielu latach, może pokoleniach.
Że nasze spotkanie zostało wymodlone
nie przez nas, nie dla nas.

Dziwne.

Tylko wytłuszczony fragment jest ważny dla tematu naszej rozmowy.

Wracając do tematu. Rozpatrujesz jawną i niejawną dyktaturę. Rosja, Białoruś, mniej więcej jedno i drugie. A stany Zjednoczone Ameryki północnej. Oaza wolności. Wybory prezydenckie archaizm braku systemu komunikacji, potrzebni byli elektorzy. Dlaczego nie ma tam wyborów powszechnych?

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Ostatni inkwizytor (?)

#24 Post autor: lczerwosz » 11 cze 2021, 22:25

mirek13 pisze:
11 cze 2021, 22:13
Dlaczego nie?
Wystarczy stworzyć "właściwe" prawo, postawić na jego straży "właściwe" persony i nikt nam nie zarzuci łamania tego prawa :crach: :smoker:
Specyficznie logiczne.
Piszesz, jakbyś wiedział, jak to zrobić. Ale naprawdę nie wiesz. Prawa łatwo się nie zmienia, tym bardziej konstytucji. Zarzucanie łamania prawa odbywa się na co dzień, nawet jak nie jest łamane, tylko niektórzy tak myślą. Nawet właściwe persony są nieskuteczne. Kosztem tego jest destrukcja państwa. W imię partyjnych interesów.
To nie jest atak, to co piszę. Obserwuję obie strony, już od dawna.

Awatar użytkownika
mirek13
Posty: 1617
Rejestracja: 18 mar 2017, 19:23

Ostatni inkwizytor (?)

#25 Post autor: mirek13 » 11 cze 2021, 22:36

Nie odbieram tego jako atak tylko dyskusję.
Icze, ja jestem tylko historykiem.
Niemniej nie roszczę sobie prawa do wszechwiedzy.
Mam tylko własny osąd na podstawie historycznych przesłanek bo ta kurwa (historia) daje dupy każdemu, ale jest powtarzalna.

Nie dlatego, że taka jest istota historii. Dlatego, że nie zmieniają się ludzie.
I ich umiejscowienie geograficzne, czy etniczne ma ogromne znaczenie.
Mamy w genach martyrologię i miłość do przegranych spraw zasłanianą jakże piękną miłością do ojczyzny i Boga.
Boga nie widać, a ojczyzna ciągle nie chce wrócić do granic "od morza do morza".
Dlaczego? :smoker:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Ostatni inkwizytor (?)

#26 Post autor: eka » 12 cze 2021, 09:12

lczerwosz pisze:
11 cze 2021, 22:17
Nadal wierzę w demokrację bez-przymiotnikową, choć wiem, jak łatwo skręca i jest manipulowana.
Demos jest z natury obciążona wadami, o jakich wspominasz, bo potencjalny elektorat można wieloma programowymi hasłami kupić, a jeśli dołożymy złą sytuację gospodarczą i inne kryzysy mamy też i demokratycznie wybranego Hitlera, który wszystko co najlepsze chciał swojemu narodowi ofiarować.
Nie tylko akt wyborczy jest ważny, ale przede wszystkim kontrola (np. NIK) i krytyka sprawowania władzy w parlamentach.
Jawność obrad, nic pod stołem, czyli tak, aby w miarę świadomy, czyli niezafiksowany na swoim idolu obywatel, mógł zobaczyć, porównać i ocenić. Tego w dyktaturze brak. Niby demos, ale jeden głos mediów, zastraszenie konkurencji, obsadzenie wszystkiego swoimi.
Hm, w sumie najważniejsza jest uczciwość, a o nią w zderzeniu z partyjnymi interesami coraz trudniej.

Tak dokładnie to nie wiem, co sugerujesz we fragmencie swojego utworu :myśli:
Totalny wyższy od ludzkiego determinizm?
lczerwosz pisze:
11 cze 2021, 22:17
Wracając do tematu. Rozpatrujesz jawną i niejawną dyktaturę. Rosja, Białoruś, mniej więcej jedno i drugie. A stany Zjednoczone Ameryki północnej. Oaza wolności. Wybory prezydenckie archaizm braku systemu komunikacji, potrzebni byli elektorzy. Dlaczego nie ma tam wyborów powszechnych?
:) Jak nie ma?
Są w 1. etapie, nawet partia Zielonych startuje. Chyba zdobyła jeden głos elektorski w 2. etapie.
A wiesz, że w wyborach poprzednich, tych w 2016 roku, Clinton uzyskała 3 mln głosów więcej od Trumpa w głosowaniu powszechnym?
Że też najazdu na Kapitol nie zorganizowała, głupie babsko ; )

______

Mirek, a właściwie czemu "Ostatni inkwizytor"? :myśli:
Tchnie tytuł mega optymizmem.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Ostatni inkwizytor (?)

#27 Post autor: lczerwosz » 12 cze 2021, 11:47

eka pisze:
12 cze 2021, 09:12
Że też najazdu na Kapitol nie zorganizowała
Zorganizowała, a jakże. Nieco później tylko. Mądra suka.
Wyborów powszechnych nie ma. Jest manipulacja. Właśnie manipulację uprawia mój czarny książę, jeśli pytasz.
eka pisze:
12 cze 2021, 09:12
Tchnie tytuł mega optymizmem
Nie optymizmem. Tak byśmy chcieli. To zajęcie nie zaniknie,
Mirek po prostu patrzy ponadczasowo na powtarzające się kolejne akty historii.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Ostatni inkwizytor (?)

#28 Post autor: eka » 12 cze 2021, 13:12

lczerwosz pisze:
12 cze 2021, 11:47
eka pisze:
12 cze 2021, 09:12
Że też najazdu na Kapitol nie zorganizowała
Zorganizowała, a jakże. Nieco później tylko. Mądra suka.
Wyborów powszechnych nie ma. Jest manipulacja. Właśnie manipulację uprawia mój czarny książę, jeśli pytasz.
eka pisze:
12 cze 2021, 09:12
Tchnie tytuł mega optymizmem
Nie optymizmem. Tak byśmy chcieli. To zajęcie nie zaniknie,
Mirek po prostu patrzy ponadczasowo na powtarzające się kolejne akty historii.
No popatrz, nie widziałam za mojego życia innego najazdu na Kapitol. Manipulują Amerykańce na potęgę, bo tego z inspiracji Clintonowej nie pokazali. Wolne media zeszły na psy.
"Mądra suka" - piszesz? Hm. Wyjaśnisz?

Dzięki za wykładnię wiersza. O manipulacji jako zjawisku parę razy dyskutowaliśmy na Ósmym. Ona jest wszędzie. Bo opisywanie jakiegokolwiek faktu zawsze będzie subiektywne.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Ostatni inkwizytor (?)

#29 Post autor: lczerwosz » 12 cze 2021, 13:30

eka pisze:
12 cze 2021, 13:12
Wyjaśnisz?
Jak mądry piesek. Pelasia (czy jak jej tam) - druga. A wygrywa NS II. Kto pociąga za sznurki?
eka pisze:
12 cze 2021, 13:12
No popatrz, nie widziałam za mojego życia innego najazdu na Kapitol.
Bo nie było innego. Na pytanie o autora nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
eka pisze:
12 cze 2021, 13:12
O manipulacji jako zjawisku parę razy dyskutowaliśmy na Ósmym. Ona jest wszędzie. Bo opisywanie jakiegokolwiek faktu zawsze będzie subiektywne
Z jednej strony wolałbym, gdy angażuję się z wiarą, przekonaniem, inteligencją w jakąś aferę, na przykład w zwalczanie zła, które widzę, które dotyczy mnie lub kogoś o kogo trzeba zadbać, nie chciałbym, aby moja akcja była inspirowana przez programistów socjalnych ( nie wiem jak ich nazwać). Oni prowokują mnie świadomie dla siebie, nie dla mnie i patrzą jak się męczę a nawet wykrwawiam. Obrzydliwość, ale tylko subiektywna. Dla mnie?

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Ostatni inkwizytor (?)

#30 Post autor: eka » 12 cze 2021, 22:55

lczerwosz pisze:
12 cze 2021, 13:30
nie chciałbym, aby moja akcja była inspirowana przez programistów socjalnych ( nie wiem jak ich nazwać).
Czyli czujesz fałsz w tej walce ze złem? Bycie manipulowanym?
To ją sobie odpuść, skoro afera ma na celu sprawdzenie Twoich reakcji.
W czym problem?

ODPOWIEDZ

Wróć do „OPOWIADANIA”