• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Korzenie

Opowieści pisane prozą - nie powieści
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
mirek13
Posty: 1617
Rejestracja: 18 mar 2017, 19:23

Korzenie

#11 Post autor: mirek13 » 15 lut 2022, 18:59

To możliwe, że stąd agresja, ale dziwna.
Wielu z nas ma korzenie niemieckie, rosyjskie, ukraińskie i Bóg wie jakie, a nie pała jakoś nienawiścią do przodków.
Dlaczego wobec Żydów jest inaczej?

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Korzenie

#12 Post autor: eka » 16 lut 2022, 16:59

Bo, niestety, w wielowiekowej świadomości zbiorowej ta grupa etniczna najczęściej była uznawana za sprawców różnych klęsk i zbrodni. I jak tu nagle ten zszokowany, genealogiczny odkrywca ma się przypisać do gorszego, przebiegłego narodu?
Nie każda nacja spełnia warunki dające jej status kozła ofiarnego, przecież wiesz.
Btw, wypieranie własnych win i przerzucanie ich na mordowanego "kozła” daje ulgę, to wręcz standardowa funkcja psychiki.
Skąd się wziął ludowy obyczaj wypędzania Judasza z miast, miasteczek i wsi? Kogo w połowie XIV wieku obarczono winą za straszne skutki dżumy we Francji? Zapaść gospodarcza Niemiec po I wojnie św. skutkowała kontynuacją antysemickiego stereotypu prześladowczego.
Jak twierdzi Rene Girard "mord założycielski”, który miał ocalać zbiorowości, oraz instynkt naśladowczy zbudowały fundament cywilizacji.

Awatar użytkownika
mirek13
Posty: 1617
Rejestracja: 18 mar 2017, 19:23

Korzenie

#13 Post autor: mirek13 » 20 lut 2022, 09:46

Pytanie pozostaje otwarte - dlaczego ta właśnie nacja była kozłem ofiarnym?
Tysiące pogromów i stygmatyzacji zakończone Holocaustem.
I nic się nie zmieniło, bo o wytępieniu narodu dalej sporo popaprańców marzy.
Oczywiście mam własną teorię, ale niech sobie każdy sam odpowie.

szczepantrzeszcz
Posty: 554
Rejestracja: 28 lis 2016, 22:03

Korzenie

#14 Post autor: szczepantrzeszcz » 20 cze 2022, 19:14

Zastanawiałem się jakiś czas, czy pisać komentarz. Jam jest antysemita tego gatunku, którego co bardziej zajadli przedstawiciele narodu wybranego nie znoszą najbardziej. Szanuję żydów i staram się czerpać z mądrości owego narodu, ale mam własne zdanie w wielu kwestiach.

Wróćmy do tekstu.

Antysemityzm zaznaczony ani mocno, ani słabo, jeno kiepsko, albo niepotrzebnie... cholera, sam nie wiem.
Lubię, kiedy ktoś opowiada o tym, jak starozakonni żyli w przedwojennej Polsce. Jakoś tak normalniej się robi. I samo zakończenie - dobre, wiele do myślenia daje. Z drugiej strony (from the other side - mawiał Tewje Mleczarz) mój antysemityzm każe postrzegać korzenie żydowskie tak samo jak korzenie niemieckie, ukraińskie, węgierskie, ormiańskie czy jakiekolwiek inne - takie, o których pamiętać warto. Może dlatego właśnie, po lekturze poczułem coś ciepłego na sercu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „OPOWIADANIA”