• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Mowa nienawiści

Reportaże, felietony itp.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

Mowa nienawiści

#21 Post autor: skaranie boskie » 03 kwie 2019, 18:56

Gloinnen pisze:
02 kwie 2019, 23:11
zjawisko jest tak powszechne, jak picie alkoholu przez meneli.
Bo jest. A dodatkowo, równie powszechne jest ukrywanie tych faktów i sprawców przez hierarchów instytucji. Całkiem niedawno pan papież otrzymał pełny (na ile udało się go w pełni zdobyć) wykaz takich praktyk w watykańskiej Guberni nad Wisłą. Wykonał teatralny gest całowania w rękę dostawcy raportu i... na tym koniec. Oni wciąż myślą, że pozostaną bezkarni, jeśli będą zamiatać wszystko pod dywan. Przykłady Stanów Zjednoczonych i - a może zwłaszcza - Irlandii pokazują, że - na szczęście - w tym przypadku ich ulubiona Opatrzność jednak wybiera ofiary.
Gloinnen pisze:
02 kwie 2019, 23:11
dlaczego, dajmy na to, w tymże samym łonecie nie pojawiło się dziś nic na temat chociażby Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
Nie czytuję Łonetu, słucham natomiast pewnego opozycyjnego radia. Obie, wskazane przez Ciebie informacje były szczegółowo omówione i to nie tylko w tym jednym dniu. Jeśli wspomniany Łonet jest dla Ciebie jedynym źródłem wiedzy o świecie, to nic dziwnego, że wypisujesz takie bzdury.
Gloinnen pisze:
02 kwie 2019, 23:11
widać jak na dłoni, na owym pierwszym z brzegu przykładzie, że to walka z klerem, a nie rzeczywista troska o świadomość, postawy, tolerancję, otwartość, jest wpisana w linię programową tej tuby.
Może to tuba rządu jest?
mirek13 pisze:
02 kwie 2019, 23:52
Wiele czarownic spłonęło właśnie z takiego powodu.
I to jest sedno sprawy, bo dziś pan ksiądz od spalonych książek głupio się tłumaczy, że niefortunne, a jutro zamiast książek zacznie palić autorów. Też niefortunnie.
A skoro już poszedł drogą pana Hitlera w sprawie książek, skąd mam wiedzieć, że niebawem - zapewne przy aprobacie rządu - tą samą drogą nie pójdzie wobec osób niepełnosprawnych, w tym autystycznych. Że przy aprobacie - nie wątpię, skoro tak bardzo aktywny w innych sprawach pan szeryf Ziobro, nie raczył nawet się w sprawie wypowiedzieć.
Jesteś w błędzie, Glo. Doszukujesz się spisku tam, gdzie go nie ma, tam zaś, gdzie jest, albo go nie dostrzegasz, albo pomijasz milczeniem.
Ze swej strony oświadczam, jako zwolennik zupełnie innej, niż kierująca twoimi opiniami, opcji, że nie mam absolutnie nic przeciw dzieciom, ani tym bardziej ich matkom, w przestrzeni publicznej, pod warunkiem, że nie wkraczają w obszary ewidentnie dla tychże dzieci niewskazane. Np. lokale rozrywkowe, zakrapiane imprezy, domy publiczne itp.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Gloinnen
Admin
Posty: 12420
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:58

Mowa nienawiści

#22 Post autor: Gloinnen » 03 kwie 2019, 22:30

mirek13 pisze:
03 kwie 2019, 15:04
Może faktycznie przestań y się interesować pedofilią w kościele, a skupmy na Dniu chorych na pryszczycę jelita grubego?
To przecież też ważna sprawa i nią niech się media zajmują, a nie biednym klerem z incydentami.
Zależy co, jak i dla kogo. Robienie aż takiego siwego dymu wokół palenia książek to raczej wskazanie na to, że nawiedzony ksiądz osiągnął cel. Bo mówi się o tym. Nie jestem pewna, czy prowokatorów należy nagradzać aż taką atencją.
mirek13 pisze:
03 kwie 2019, 15:04
Na mnie, jako Polaka i katolika, takie incydenty mają dużo większy wpływ, niż osoby autystyczne
Natomiast mnie, jako Polkę, interesują bardzo różne problemy społeczne, a nie tylko pedofilia w kościele.
mirek13 pisze:
03 kwie 2019, 15:04
sprawy kościoła mają po prostu ogromny wpływ na moją rzeczywistość w przeciwieństwie do podniesione przez Ciebie problemu.
No tak, ale gdyby tak spojrzeć dalej?
Dzieci z autyzmem jest statystycznie - śmiem przypuszczać - więcej w naszym kraju niż dzieci faktycznie molestowanych przez księży-pedofilów (mówię o udowodnionych przypadkach, a nie o ogólnym przekonaniu, w jakim chce się utrzymywać społeczeństwo).
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
mirek13
Posty: 1617
Rejestracja: 18 mar 2017, 19:23

Mowa nienawiści

#23 Post autor: mirek13 » 03 kwie 2019, 23:02

Myślę a z kolei, że zabawne są te przepychanki.
Ja i tak pozostanę przy swoim zdaniu, a Ty przy swoich incydentach.
Incydenty z ludźmi mającymi chorą, a nawet zboczoną naturę, pozostaną jednak w moim najbliższym kręgu zainteresowania.
O obecnych incydentach biskupa krakowskiego nie wspomnę.
Jak się skończy ich chory wpływ na mój kraj, wtedy pomyślę o problemach autyzmu.
To jest właśnie kwestia prerogatyw.
Zwyczajnie mamy różne, choć był taki wybitny polityk prawicy: Nieważne, czy Polska będzie bogata, czy biedna.
Ważne, żeby była katolicka.
Sympatycznego palenia. Czegokolwiek.

Awatar użytkownika
Gloinnen
Admin
Posty: 12420
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:58

Mowa nienawiści

#24 Post autor: Gloinnen » 03 kwie 2019, 23:10

skaranie boskie pisze:
03 kwie 2019, 18:56
Bo jest. A dodatkowo, równie powszechne jest ukrywanie tych faktów i sprawców przez hierarchów instytucji.
Może jakieś konkretne dane? Liczby? Ale dobrze byłoby zestawić to także z innymi środowiskami, gdzie istnieje kontakt z dziećmi. W ramach kampanii społecznej #MeToo wiele kobiet przyznaje się, że jako dziewczynki były molestowane przez trenerów, wychowawców kolonijnych, opiekunów w harcerstwie, itp. Ja pamiętam, jak w mojej szkole (średniej - renomowane liceum!) do dziewczyn na lekcji pchał się z łapami nauczyciel fizyki. Zrobiłam aferę, i co? I nic. Szkoła, jako instytucja, zamiotła sprawę pod dywan. Mój ojciec tylko powiedział, że jak się zacznie gościu do mnie dobierać, to mam mu przyfasolić w nos. Więc na tej podstawie mogłabym skrzyknąć grupę osób o podobnych doświadczeniach i uprawiać demagogię o tym, że wszyscy nauczyciele to pedofile, że szkoły to siedlisko lubieżności, bezeceństwa i tam się tylko dzieci molestuje. Tylko że walka z żadnym środowiskiem nigdy nie będzie miała aż takiego znaczenia społecznego, finansowego, politycznego, jak walka z kościołem.

Czy ktoś policzył, jaki odsetek przypadków pedofilii (udowodnionych) w skali np. danego roku, to czyny popełnione przez księży katolickich?

Ja już nie chcę w tej chwili mówić o innych religiach, dlatego, że jeśli powiem o tym wprost, to zamkną nam portal.
skaranie boskie pisze:
03 kwie 2019, 18:56
Nie czytuję Łonetu, słucham natomiast pewnego opozycyjnego radia. Obie, wskazane przez Ciebie informacje były szczegółowo omówione i to nie tylko w tym jednym dniu. Jeśli wspomniany Łonet jest dla Ciebie jedynym źródłem wiedzy o świecie, to nic dziwnego, że wypisujesz takie bzdury.
Łonet czytam z ciekawości, tak jak wiele innych stron internetowych, związanych z różnymi opcjami politycznymi i światopoglądowymi. Podałam go jako przykład, a nie nie jako jedyne źródło wiedzy o świecie. Jako przykład portalu, który dobiera informacje według określonego klucza i manipuluje odbiorcami. Jeżeli wspomniana przez Ciebie stacja radiowa potrafi być mniej monotematyczna niż onet, to bardzo dobrze, to znaczy, że jeszcze tak nisko jak onet nie upadła.
skaranie boskie pisze:
03 kwie 2019, 18:56
Ze swej strony oświadczam, jako zwolennik zupełnie innej, niż kierująca twoimi opiniami, opcji, że nie mam absolutnie nic przeciw dzieciom, ani tym bardziej ich matkom, w przestrzeni publicznej, pod warunkiem, że nie wkraczają w obszary ewidentnie dla tychże dzieci niewskazane. Np. lokale rozrywkowe, zakrapiane imprezy, domy publiczne itp.
Tego akurat to ja Tobie w żadnym miejscu nie zarzucałam.
Ale skądinąd owszem, wydaje mi się, że hejt na matki z dziećmi jest powszechny w środowiskach związanych z PO (i pokrewnych ideowo), generalnie anty-PiSowskich. Chodzi o zamanifestowanie swojej wyższości nad plebsem i bandą dzieciorobów, którzy dali się omamić 500+. Bo ciężko jest ścierpieć, że ci ludzie, których byt nagle się polepszył dzięki jakiemuś programowi społecznemu, mają coś do powiedzenia. Zresztą w drugą stronę to by też zadziałało - gdyby najbliższe wybory wygrało PO, i zaczęło dawać np. każdemu posiadaczowi roweru 500+ za niezanieczyszczanie powietrza smogiem, to wszyscy nie-rowerzyści rozpoczęliby taką samą nagonkę, jaka teraz jest rozpętana na matki (te pasożytujące na państwie krowy rozpłodowe, które sobie tylko rodzą bachory i biorą na nie kasę).
I coraz częściej macierzyństwo jet przez ten pryzmat postrzegane, a do tego dochodzi jednak jeszcze szereg przeobrażeń mentalnych, przemian społeczno-kulturowych, ale to materiał na szersze rozważania.

Oczywiście wykluczam domy publiczne i kluby nocne jako miejsca dla dzieci. Ale denerwują mnie ludzie typu "ą ę", którym dzieci nie pasują do wystroju otoczenia i którym wydaje się, że świat wokół nich (włączając w to innych ludzi) to tylko dizajn. Taki obraz rysuje mi się z przytoczonej dyskusji na temat płaczącego kilkumiesięcznego niemowlęcia w bloku, do której nie wiem, czy zajrzałeś.
Co do zakrapianych imprez - teoretycznie zgoda, jeśli masz na myśli grubsze libacje. Lecz przecież dzieci zabiera się też na chrzciny, komunie, nawet głupie imieniny cioci czy wujka, spotkania rodzinne, i nie powiesz mi, że tam nikt nie wypije lampki wina czy nie wzniesie toastu. Chociaż coraz częściej dyskutuje się nad tym, czy zabierać dzieci na urodziny babci, czy zapraszać z dziećmi, itp. Ja z dzieciństwa pamiętam, że w ogóle o czymś takim się nie mówiło. Dzieci, jako część rodziny, były zawsze obecne na wszelkich familijnych imprezach, no może z wyjątkiem wesel. A teraz nagle dyskutujemy na forach, czy wypada zaprosić siostrę lub kuzyna na imieniny, ale bez dzieci. Kwestia jest inna - nie "czy wypada", ale komu tu wali w dekiel...
Natomiast czytałam w internetach wypowiedź pewnej laski (jak znajdę to zalinkuję). Panna chwaliła się, że jeśli zaprasza przyjaciółki, nawet na głupią kawę, to zawsze oznajmia im, iż mają przyjść bez dzieci. Bo ona sobie gówniaków w domu nie życzy. Teoretycznie "wolnoć Tomku...", aczkolwiek jej postawa to dobra ilustracja tego, o czym piszę.
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Gloinnen
Admin
Posty: 12420
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:58

Mowa nienawiści

#25 Post autor: Gloinnen » 03 kwie 2019, 23:45

mirek13 pisze:
03 kwie 2019, 23:02
Sympatycznego palenia. Czegokolwiek.
Komu składasz takie życzenia?
mirek13 pisze:
03 kwie 2019, 23:02
Jak się skończy ich chory wpływ na mój kraj, wtedy pomyślę o problemach autyzmu.
A ja jednak pozostanę przy tym, że nie żyjemy każdym problemem z osobna i nie możemy się każdym z nich zajmować oddzielnie. Rzeczywistość stawia przed nami szereg wyzwań jednocześnie. To nie musi być autyzm, to może być cokolwiek innego. I niezależnie od tego, kto nami rządzi i w jaki sposób, powinniśmy dostrzegać wokół siebie ludzi.

Masz ograniczony wpływ np. na to, kto wygra wybory (poza wrzuceniem głosu do urny) i na to, jaką prowokację wymyślą głupi księża (możesz przestać chodzić do kościoła i dawać na tacę). Ale mając świadomość np. czym jest autyzm, da się wyeliminować szereg negatywnych zjawisk społecznych. Ciebie obchodzi pedofilia w kościele, a mnie obchodzi dyskryminacja i wykluczenie dzieci autystycznych w placówkach edukacyjnych, w miejscach publicznych, itp. Jeszcze raz podkreślę, że dzieci takich jest statystycznie na pewno więcej, niż dzieci molestowanych przez księży. Podobnie - sytuacji, w których dzieci ze spektrum autyzmu zostały skrzywdzone w różny sposób - przez nauczycieli, przez wychowawców, przez pedagogów, przez lekarzy, przez sądy rodzinne - jest na pewno więcej i mają większy ciężar gatunkowy (na poziomie społecznym) niż wybryk jednego durnego katabasa.

Ale zadziałał medialny efekt Stefka Burczymuchy i z myszy zrobił się lew.

Generalnie, zeszliśmy akurat na autyzm, ale przecież może to dotyczyć innych kwestii. Czytając onet, odnoszę wrażenie, że jedyną rzeczą, o której w Polsce warto i należy mówić i którą powinni żyć od rana do wieczora Polacy, to wszelkie możliwe patologie kościelne, z pedofilią wśród księży na czele. Wszystkie inne newsy przemykają jak meteory przez stronę główną, a antyklerykalna propaganda to stałe tło wydarzeń. Nic dziwnego, że potem przestają nas obchodzić inne problemy, te, o których się nie mówi i które przez to zostają wypchnięte ze społecznej świadomości.
Aha, ostatnio jeszcze oprócz pedofilii w kościele, na onecie modny zrobił się temat zakazu handlu w niedzielę...
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
mirek13
Posty: 1617
Rejestracja: 18 mar 2017, 19:23

Mowa nienawiści

#26 Post autor: mirek13 » 03 kwie 2019, 23:57

Czarownic z autyzmem.
Zaczyna się zawsze od incydentalnego palenia książek.

Awatar użytkownika
Gloinnen
Admin
Posty: 12420
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:58

Mowa nienawiści

#27 Post autor: Gloinnen » 04 kwie 2019, 00:18

Ja jednak będę upierać się przy tym, że o każdym zjawisku należy pisać w wymiarze adekwatnym do skali problemu.

W zbiorową wyobraźnię została już wdrukowana wizja powrotu do palenia czarownic. Natomiast "palenie czarownic", bez ognisk pod kościołem, dokonuje się już tu i teraz, i nie są to kasandryczne proroctwa, ale samo życie:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,2375 ... -bede.html

https://gk24.pl/matka-chorego-na-autyzm ... ar/4318519

https://www.blogojciec.pl/dzieci/najsmu ... ego-zyciu/

Bo oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy w rozpalanie stosów. Ale można zapobiec "paleniu czarownic" skupiając się na rzeczywiście istniejących problemach.

To tak a' propos tych czarownic z autyzmem.
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
glo@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
mirek13
Posty: 1617
Rejestracja: 18 mar 2017, 19:23

Mowa nienawiści

#28 Post autor: mirek13 » 04 kwie 2019, 11:31

Glo, to Twój problem oceny zjawisk, incydentów i powszechności przypadków i incydentów, które są chore.
Coś ma wartość w rozwoju i historii, a później staje się hamulcem poprzez wynaturzenia.
Kościół nie jest niczym innym, jak historycznym zjawiskiem, a dzięki zajefajnej hierarchii, pozostanie autorytetem.
Szkoda, że tu.
Wszystko się zmienia. Ty i ja też, a przeraża nas tylko tempo i stąd problem z dostosowaniem.
Czy zmiany są słuszne? I Ty i ja nie wiem, ale zmiany, to naturalny proces.

Alek Osiński
Posty: 6557
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

Mowa nienawiści

#29 Post autor: Alek Osiński » 04 kwie 2019, 14:57

Gloinnen pisze:
02 kwie 2019, 22:51
Alek Osiński pisze: ↑
21 sty 2019, 16:35
A ten fragment to mnie szczerze mówiąc rozbawił. Nie wiem, może to jakaś warszawska specyfika. Ale tutaj gdzie mieszkam dzieciaki są wszędzie - w sklepach, lokalach, biurach, autobusach i pociągach i nie zauważyłem, żeby wywoływały jakieś negatywne emocje, a raczej wszyscy reagują przyjaźnie. Bo ludzie generalnie lubią jednak dzieciaki i przymykają oko na ich rozróby, choćby to obce dzieciaki były. Takie mam spostrzeżenia.

Na szybko odniosę się do tego spostrzeżenia. Nie wiem, co Cię tak rozbawiło. Bo to nie jest wcale śmieszne.
Być może to warszawska specyfika, ale nie sądzę. To raczej specyfika dzisiejszych czasów, gdzie w ogóle następuje całkowity rozkład podstawowych więzi społecznych.
Człowiek nie potrafi już funkcjonować we wspólnej przestrzeni z innymi ludźmi. To znaczy wszystko jest ok, dopóki ci inni są przyjemnym elementem wystroju, jak drzewa, ławki, latarnie, fontanny, architektura. W momencie, gdy dochodzi do interakcji, ludzie wokół stają się wrogami. Jak nie pasują, nie wyglądają estetycznie, nie wkomponowują się harmonijnie w społeczny landszafcik.

Proponuję na przykład poczytać sobie dyskusję pod takim artykułem:

https://www.papilot.pl/zycie/historie-c ... ko-w-bloku

I o ile jestem w stanie zrozumieć argumenty obydwu stron w sporze, o tyle nie akceptuję hejtu i bluzgów. Czy to nie jest mowa nienawiści?
A to tylko jeden z przykładów, mam ich znacznie więcej, bo prowadzę research. Przymierzam się do napisania felietoniku właśnie o stygmatyzacji matek z małymi dziećmi, bo problem dotyczy w ogóle całej, szeroko pojętej przestrzeni publicznej. Coraz więcej ludzi postuluje, aby tworzyć miejsca z zakazem wstępu dla dzieci (hotele, plaże, knajpy, nawet w samolotach zakazać albo odizolować w zamkniętych strefach, itp.). Szkoda, że w obronie tęczowych tyle piany się bije, a tutaj każdy cicho siedzi. Jakby stworzyć w pociągach przedziały dla gejów, to podniosłoby się larum (no chyba, że to zrobiłby pan Trzaskowski w warszawskim metrze, w ramach karty LGBT, coby nie czuli dyskomfortu, iż podróżują z heteronormatywnymi).

Moim zdaniem zdecydowanie demonizujesz problem. Gdzieś niżej napisałaś, że nie lubisz jak robi się z incydentów reguły, ale robisz dokładnie tak samo. Owszem i dziecko potrafi być kłopotliwym elementem albo stać się zarzewiem konfliktu, ale podobnie np. szczekający pies, miauczący kot, głośna muzyka, tupanie lub sposób sikania do sedesu. Często spotykam się z awanturami na tym tle. Społeczeństwo jest sfrustrowane, a do tego niepracująca część mocno wynudzona i ludziska potrafią się czepiać najmniejszych pierdół. Ale żeby z tego wnioskować o stygmatyzacji matki z dzieckiem, czy dzieci – zdecydowana przesada. Sam się spotkałem ostatnio ze skargą matki, wyproszonej z tramwaju z rozhisteryzowanym dzieckiem, z tym że to taka sama sytuacja jak niewidomy z psem przewodnikiem, wyproszony z restauracji. Takie sytuacje się zdarzają, przykre są, ale to ewenementy. Nawiasem mówiąc, tej skarżącej się, psycholog powiedział, że w takiej sytuacji faktycznie powinna wysiąść, aby dziecko mogło się odstresować i uspokoić.

Dzięki za link, tylko że wiesz, te komentarze internetowych aktywistów to głównie emanacja skrajnych żywiołów, które wylewają swoje frustracje. To margines, budowanie na tej podstawie obrazu społeczeństwa jest wielce ryzykowne.

Oczywiście że zawsze byli preferowani młodzi piękni i bogaci. Tak było jak świat światem, ale żeby z tego, że obecnie jest tak samo, wnioskować o rozkładzie więzi społecznych? Pewnie z grubsza znasz historię obyczajów w starożytności, średniowieczu, a może czytałaś Opis obyczajów za Augusta III – Jędrzeja Kitowicza. W rzeczywistości ulice zawsze pełne były sierot, żebraków, bezdomnych i osób "lekkich obyczajów" a ludzie pazerni, bezwzględni i rozpasani. Te więzi społeczne i ich rzekomy rozpad to taki chwytliwy haczyk , którym niezależnie od epoki różne siły strzegące zastanego porządku, próbują podpierać swoje racje, ale niewiele w tym sensu.

Ja wiem, że skrajnie prawicowe siły rysują taki kształt polskiego społeczeństwa, to znaczy – enklawa prawdziwych, szlachetnych Polaków patriotów, kąsanych przez lewacką swołocz, ale to obraz fałszywy, figura retoryczna stworzona dla celów socjotechniki. W rzeczywistości, owych „prawomyślnych Polaków” jest gro, natomiast owe „złe” siły to raczej grupy koczowników obozujących gdzieś na skraju społeczeństwa, w swoich obozach uchodźców, co dopominają się o jakieś tam względy i próbują przedstawić racje i dochodzić praw, jakie uważają, że powinny im przysługiwać. Problem tkwi w tym, że społeczeństwo wychowane w duchu katolicyzmu, z wielkim trudem znosi inność, i nawet demonstrowanie nieprawomyślnych poglądów może uznać za cios we własne serce i sponiewieranie świętej wiary.

Mówisz, że nie akceptujesz hejtu i bluzgów? Nie wiem czy zauważyłaś, ale moim zdaniem i Twoje teksty nie są pozbawione owego hejtu. Wprawdzie jest on często zakamuflowany, jak przystało na wprawnego literata, ciętą ironią, no ale ducha wypowiedzi nie da się ukryć, często jad się leje z Twoich konkluzji ; )

A co Ty chcesz od tego nieszczęsnego Onetu. Jeśli pominąć masę głupot o jakichś celebrytach, msz to całkiem fajny serwis i w miarę obiektywny, a co najważniejsze pozbawiony Pis-owskiej demagogii, podobnie zresztą jak Wirtualna Polska ( innych nie oceniam bo z braku czasu w miarę regularnie zaglądam tylko do tych dwóch) . Być może większość tam piszących ma lewicowy światopogląd? Nie wiem, w sumie mnie to nie interesuje. No ale dlaczego mieliby nie mieć? Przecież nie chcemy kogoś stygmatyzować dlatego, że ma lewicowe przekonania, czyż nie?
Piszą i o autyzmie i o wszelkich bolączkach naszego świata, a że nie było akurat jakiegoś artykułu wtedy gdy go oczekiwałaś? A dlaczego spodziewasz się w ogóle po konkretnym źródle określonych zachowań? Jeśli coś nie spełnia ludzkich oczekiwań, to po prostu się to omija, przynajmniej ja tak robię, a jeśli jest się zainteresowanym konkretnym problemem (np. autyzm) szuka się forum tematycznego.Wiele jest takich. No wiesz, Gloinnen, te pretensje to już chyba tylko Twój osobisty kaprys ; ) Równie dobrze możesz mieć np. pretensje do Gościa Niedzielnego, że nie pisze o zaletach palenia marihuany albo satysfakcji płynącej ze związków homoseksualnych ; ). Wydaje się, że po pierwsze trzeba wymagać od siebie, a potem od innych. Nieprawdaż?

Pozdrawiam : )

..........................................

Mirku, odnośnie Twojej wcześniejszej wypowiedzi, uważam że kościół jako instytucja się nie stacza. Kościół stoczył się jakieś 1700 lat temu, kiedy stał się instytucją związaną z władzą państwową i jej organami przymusu, sprzeniewierzając ostatecznie naukom Jezusa. Odnośnie do tego co przedstawiciele kościoła zdziałali przez późniejsze wieki, w zakresie „pracy” nad różnymi społecznościami, obecnie mogą się wydawać stadem niewinnych baranków. Wręcz odwrotnie, współcześnie KK właśnie stara się cywilizować, z tym, że mocno średnio mu to wychodzi, vide: np. sprawa palenia książek, bo co rusz jakiś demon wymsknie się spod niepokornej, księżej sukienki. ; )

Awatar użytkownika
mirek13
Posty: 1617
Rejestracja: 18 mar 2017, 19:23

Mowa nienawiści

#30 Post autor: mirek13 » 04 kwie 2019, 18:32

Pewnie masz rację.
Może demonizuję, pod warunkiem, że to incydenty od których się inni odczyniają.
Wśród nauczycieli, trenerów i działaczy też statystycznie może być podobny problem.
Ale żaden dyrektor szkoły, kurator, działacz, czy urzędnik nie da rady po cichu przenieść incydenta na inną placówkę i pozwolić funkcjonować dalej..
Rolą kościoła jest z demonami się mierzyć, a nie je oswajać we własnym gronie.
Tym sposobem zostaniemy pełnymi wiary katolikami, ale ostatnimi w bezkrytycznej wierze w instytucję.
Kto tego nie czai, zabija wiarę i otwiera innej, drogę. Może Koranowi.
Bo wiara jest mi potrzebna, ale nie ta sama z bp. Jędrychowskim, odżegnującym się od Tischnera. :smoker.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DOKUMENT I PUBLICYSTYKA”