• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Felietonik z szuflady - Dwie strony lustra

Reportaże, felietony itp.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
e.jot
Posty: 385
Rejestracja: 21 paź 2020, 22:32
Płeć:

Felietonik z szuflady - Dwie strony lustra

#1 Post autor: e.jot » 25 paź 2020, 07:46

Nosiło mnie od rana po moich salonach 39,6m2 (z balkonem chyba), nosiło aż rzuciło do netu. Cicho wszędzie, głucho wszędzie. Nie dziwota. Była piąta rano. Ale na jednym z portali rzucił mi się w oczy tytuł artykułu, znanej mi skądinąd autorki, pt. Wielki Świat Kuchenny Blat.

Nabyłam ci się ja żoną przez długie lata, nagotowałam ci się ja sporo, i teraz nie ciągnie mnie go kuchennego blatu, czyli garów. Ale tego ranka zajrzałam. A może jakiś przepisik całkiem nuovo znajdę?

No i znalazłam w artykule sprzed kilku lat. Przepisisko na to, jak można nie przebierając w słowach, kryjąc się za nickiem, dowalić na odlew komuś, kogo nie znamy. Tak to wzburzyło ćwiartkę mojej krwi po dziadku Ukraińcu, że co prawda, nie dowaliłam nikomu - najbliżej miałam do siebie - "taka głupia to ja już nie jestem, może głupia, ale taka to już nie" - żeby walić się po własnym pyszczysku, więc zaczęłam walić w klawiaturę kompa.

Po tym przydługim wstępie przechodzę do meritum, czyli artykułu i komentarzy.



Ad Zakochany Kazio – czyli Kabaret Starszych Panów.

Temat - zakochany były premier i jego (podówczas) Isabel. Nie będę streszczała ani cytowała. Przejdę do komentarzy. Większość oceniała treść i styl pisania, komentując z humorem temat. Jeden odbiegał od reszty. Nie był, co prawda, napastliwy wobec autorki, ale tak jakby dowalający kobitkom generalnie. Oto on w całości.


*** Zajrzałam.... bo przecież portale internetowe typu pudelek, pomponik, kozaczek i inne;))) opisują ile Pan (…) ma dawać na dzieci... a dzieci to skarb narodowy, co sama jako matka trzech synów potwierdzam;))) (…) jestem byłą z własnego ciężkiego 7 letniego wyboru rozwodowego... nie rzucił mnie nikt.... ja rzuciłam trwanie w chorym związku.... Nie pił, nie bił, nie zdradzał.... ale nie było NAS...
I rozumiem że do miłości nikogo nie zmusimy... Ona jest, umiera, zmienia obiekt... ale pozwala żyć.... Drogie Panie... gdyby nie to że są inne... panie... młodsze, ładniejsze, które w naszych byłych widzą kolejny cud świata - pewnie nie było by problemu. Ale są!!! I to nas powinno motywować do biegu maratońskiego w szpilkach koloru krwistej czerwieni, w sukience tuż za pupę, w pełnym makijażu.... przez życie... a nie do zbierania rachunków ile wydajemy na życie.... One nie zbierają i wyglądają;)))) My mamy pretensje do świata że On wyszedł po papierosy i nie wraca.... a w domu czeka schabowy z brukselką.... Nic nie trwa wiecznie - miłość najbardziej;))) Są źli i śmieszni??? To po co za nimi gonimy??? Inne są złe i śmieszne i puszczalskie??? Czemu One ich mają????? A lustro od ilu lat nie mówi standardowego "Tak... Ty jesteś najpiękniejsza na świecie"??? A lustro drogie Panie to oczy naszego faceta..... Więc nie tłuczcie go... po prostu zastanówcie się czemu.... Bo powody są ZAWSZE po obu stronach lustra;)))) Powodzenia Panie Kaziu - bo choć Pana nie lubię, to chyba zaczynam Pana rozumieć;))))) ***


Niedawno pewna młoda mężatka wygłosiła ex cathedra opinię, że mężczyzna, który ma wszystko w domu, nie będzie szukał rozrywek poza nim. W powiązaniu z cytowanym wyżej komentarzem, powiem, że nie do końca zgadzam się z tym stwierdzeniem. Całe życie małżeńskie byłam w makijażu i na szpilkach, nie gotowałam schabowego z brukselką, nie zbierałam rachunków. Może zaszkodziło mi to, że nie puszczałam się na prawo i lewo, korzystając z każdej okazji? Bo "jesteś najpiękniejsza na świecie" mówiły mi lustra innych facetów. Lustro mojego, wtedy męża, mówiło to o innych paniach. Nigdy o mnie. Dlaczego? Bo byłam JEGO.
Nadal jestem na szpilkach, w pełnym makijażu. Nadal nie zbieram rachunków – mój laptop robi to za mnie. I trudno znaleźć w mojej kuchni schabowego z brukselką. Prawdę mówiąc, trudno znaleźć jakiekolwiek żarcie, wymagające większego wysiłku z mojej strony w przygotowaniu tegoż. A i w lodówce często-gęsto zaposiadam wyłącznie światło. Dobrze, że sklep mam dwa kroki od mieszkanka, bo z głodu przyszłoby mi kopnąć w kalendarz. To tak na marginesie.

Inna moja znajoma powiedziała kiedyś, że kochanka to przecież też kobieta, też skrzywdzona, i w związku z tym nie powinno się zapominać o kobiecej solidarności. Na moje pytanie – czy ta bidula pamiętała o tejże solidarności, konsumując cudzego małżona – nie umiała odpowiedzieć.
Nie wiem, o co jej chodziło. Może o to, że w ramach tejże solidarności, żona i kochanka powinny spuścić mu łomot? A potem się zaprzyjaźnić? Jak myślicie? Bo ja nie znam odpowiedzi. Chociaż myśl o łomocie w duecie jest kusząca, przyznam.

Zgadzam się, że "powody są zawsze po obu stronach lustra", jednak z zastrzeżeniem, że na ogół w nierównych proporcjach.
No i wyłowiłam pewną niekonsekwencję, co zrodziło we mnie wątpliwość - czy w tych czerwonych szpilkach i z tyłkiem na wierzchu - trza gonić za tym chłopem, czy nie trza? Bo ja nie goniłam i nie gonię - to jedno.
A po drugie - taki zakryty tyłek budzi ciekawość u tychże chłopów - co pod tą zasłoną...;)



Ad Cezary Pazura i Jacek Santorski na tropie tajemnic wieku średniego w programie Szymona Hołowni "Między sklepami".

Autorka artykułu napisała, cytuję:
(…)Starsi Panowie nucili to i owo o słabościach wieku średniego, ale jakoś tak delikatnie, że” szron na głowie, nie to zdrowie a w sercu ciągle maj”, albo nostalgicznie „Żegnajcie uda panny Lali”(…)
A że, jak mawiał mój dziadek, pierwszorzędną cechą płciową u mężczyzny jest jego portfel, szczególnie u tych po drugiej stronie czterdziestki, to tylko ci, którzy mimo kryzysu do tego portfela jeszcze mają po co sięgać, najpierw odważnie młodnieją, młodnieją, młodnieją a potem pod pantoflem młodych żon cichutko szaleją, szaleją, szaleją(…)


Od siebie dodam - i ani się obejrzą, a tu pusto w portfelu, a świeżutka żona (tzw. puchar przechodni) ślubuje już następnemu, który pod jej pantoflem cichutko szaleje, szaleje, szaleje.
Czasami ten wyszalały wraca do starej żony. Podobno istnieją takowe, które przyjmują nieboraka pod swój dach, i przy każdym śniadaniu słyszą, że dla nawróconego - jak śpiewa Laskowik - „sam miąższ, bez skórki”.

Następny cytat - (…)Takie majenie i mrowienie raczej głównie „tam”, określane jako porozumienie dusz, nasi współcześni panowie, jak przystaje na nasze ogólnie kryzysowe czasy, odczuwają silnie.(…)

Autorko, wiem, że damą jesteś, ale nazywajmy rzeczy po imieniu. Delikatnie określiłaś ten newralgiczny, męski punkt mianem "tam", które oznacza centrum dowodzenia męskim myśleniem. Zazwyczaj zamykanego na suwak, ekler, zamek - jak zwał tak zwał. Nie jestem damą i powiem wprost – rozporek. Jest jeszcze punkt wyjściowy, z którego wysyłane są sygnały do "tam" - czyli narząd wzroku. I tak trwa ta wędrówka od narządu do narządu.
Gwoli uczciwości – my kobitki kochamy uszami.
Ale to temat na inne rozważania.




Ad Kosztowne rozwody, niestety ciągle nie nad Wisłą.

O, tu zapieniłam się ponownie. Ukrywająca się pod nickiem "La madonna" dowala autorce artykułu. Bezinteresownie, czy wręcz przeciwnie?

*** La madonna. Za swoje. Każdy orze jak może. Gdy się pchamy do garów i bycia "Panią Domu" czytaj "żoną Prezesa" i inną czyjąś żoną, nie powinnyśmy po latach wypominać że nam nie wyszło. Się nie chciało się nie miało. Madonna ciężko pracowała na każdy funt. Czasem na szczycie, czasem na dnie. Ale to o jej facetach mówiło się bo byli jej. Nie zakończyła kariery bo Guy. Mucha też trwa. Herbuś się lansuje. Kożuchowska w pełni krasy, a Dowbor ma wnuka/czkę.... To że syn Arciuch ma dwóch ojców w papierach nie jest dziś problemem. Rusin wygrała taniec i pcha się do przodu. Lisica została "panią domu" i pewnie polegnie. Generalnie artykuł nie jest rzetelny. A rosjanki są piękne. Dom podstawowy to dom rodzinny. Czasem to zupełnie obcy dom, z obcą rodziną. Fajnie jest gdy nie wychodzimy za pieniądze tylko za mąż. Nie musimy wtedy rozliczać świata z pitów. Mamy swoje PIT coś tam i może faceta którego pit nas nie interesuje, bo po co skoro mamy swój? Proszę wybaczyć sarkazm - Pani wyszła za mąż czy za Pita? Bo jak za Pita to się Pani nazwiska pomyliły - Ten odpowiedni to Brad! Wtedy by Pani miała co rozliczać w PiTcie;) I o co walczyć przy rozwodzie. A tak dostaje Pani "marne" alimenty. Nie lepiej pić za swoje??? ***


La madonno! Co ma piernik do wiatraka? Fakt - Madonna (bez La, za to z dużej litery) ciężko zapracowała na swoją pozycję. Poza tym kobita jest twarda, silna, wie jak się sprzedać. Jest zdolna i chwała jej za to. Jednak, gdyby nie Ritchie, nie zagrałaby w żadnym filmie. Aktorka to ona taka średnia bardziej. Może w Evicie była niezła.

Rosjanki – poprawna forma to pierwsza duża litera. Tak jak Polki, Włoszki, Niemki, Francuzki itd. Co ma na myśli autorka komentarza, pisząc - "Czasem to zupełnie obcy dom, z obcą rodziną"? Może chodzi o znalezienie się w rodzinie zastępczej. I to jest w porządku. A może o zastąpienie żony i matki, po jej uprzednim pozbyciu się. Trochę to tajemnicze, prawda? Enigmatyczne - tak brzmi mądrzej;-)
PIT. Brad Pit? Pisane przez dwa „t” raczej. Poprawnie Pitt. A poprzez grę słów, ironia byłaby super. La madonna pisząc, że lepiej pić za swoje, prawdopodobnie zna się na rzeczy. Czyżby z własnego doświadczenia?
/2012/



_______

Łatwa zalogować się, i jak to "prawdziwy rycerz" (czytaj: zakuty łeb) lub "artystyczna ceramika" (czytaj: gliniany łeb) zza przyłbicy nicka wylać pomyje. Jeden wpis i do widzenia. Tchórzostwo?
/2017/


_______________
A może ja się czepiam?
W porównaniu z olbrzymim „postępem”, jaki dokonał się od czasu tamtego artykułu, w wywalaniu w necie własnych frustracji i kompleksów, przytoczone komentarze są jak tchnienie zefirka.
Małe Pikusie.
/2020/
Ostatnio zmieniony 13 lis 2020, 15:17 przez e.jot, łącznie zmieniany 1 raz.
EM

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Felietonik z szuflady - Dwie strony lustra

#2 Post autor: eka » 25 paź 2020, 20:00

e.jot pisze:
25 paź 2020, 07:46
No i znalazłam w artykule sprzed kilku lat. Przepisisko na to, jak można nie przebierając w słowach, kryjąc się za nickiem, dowalić na odlew komuś, kogo nie znamy. Tak to wzburzyło ćwiartkę mojej krwi po dziadku Ukraińcu, że co prawda, nie dowaliłam nikomu - najbliżej miałam do siebie - "taka głupia to ja już nie jestem, może głupia, ale taka to już nie" - żeby walić się po własnym pyszczysku, więc zaczęłam walić w klawiaturę kompa.
Zapowiada się mega interesująco. Dziadek Ukrainiec - ho, ho... nie przelewki, trzeba z Tobą delikatnie... :)

O! Byłe, starawe premierzysko na tapecie, co tam u niego? Ukochana nowa u boku?
Opinie jak opinie, ale ta:
e.jot pisze:
25 paź 2020, 07:46
Niedawno pewna młoda mężatka wygłosiła ex cathedra opinię, że mężczyzna, który ma wszystko w domu, nie będzie szukał rozrywek poza nim. W powiązaniu z cytowanym wyżej komentarzem, powiem, że nie do końca zgadzam się z tym stwierdzeniem. Całe życie małżeńskie byłam w makijażu i na szpilkach, nie gotowałam schabowego z brukselką, nie zbierałam rachunków. Może zaszkodziło mi to, że nie puszczałam się na prawo i lewo, korzystając z każdej okazji? Bo "jesteś najpiękniejsza na świecie" mówiły mi lustra innych facetów. Lustro mojego, wtedy męża, mówiło to o innych paniach. Nigdy o mnie. Dlaczego? Bo byłam JEGO.
A może brak schabowego... :myśli:
e.jot pisze:
25 paź 2020, 07:46
Inna moja znajoma powiedziała kiedyś, że kochanka to przecież też kobieta, też skrzywdzona, i w związku z tym nie powinno się zapominać o kobiecej solidarności. Na moje pytanie – czy ta bidula pamiętała o tejże solidarności, konsumując cudzego małżona – nie umiała odpowiedzieć.
Nie wiem, o co jej chodziło. Może o to, że w ramach tejże solidarności, żona i kochanka powinny spuścić mu łomot? A potem się zaprzyjaźnić? Jak myślicie? Bo ja nie znam odpowiedzi. Chociaż myśl o łomocie w duecie jest kusząca, przyznam.
Kiedyś to kobiety nie zaczynały same podbojów, ale teraz... no nie wiem, nie wiem, kto winny najbardziej.
Wspólny łomot? A może trzeba tak, jak w tym filmie o Karolku? W jednym domu żona, on-pan i jego kochanki:)

Portfel? Pewnie, że takie są, co na kasę polecą, ale chyba w znaczącej mniejszości.

Myślenie, nazwijmy to: hormonami, zgubne, lecz w zakochaniu potrzebne, nie?:)
Kochanie uszami? Ten punkt? Czy wrażliwość na dźwięki?

Fajny felietonik, uśmiechnął wbrew tematowi. Masz wielkie poczucie humoru i tak trzymać!
:kofe:

Awatar użytkownika
e.jot
Posty: 385
Rejestracja: 21 paź 2020, 22:32
Płeć:

Felietonik z szuflady - Dwie strony lustra

#3 Post autor: e.jot » 25 paź 2020, 20:29

Dziękuję, Eko, za podzielenie się refleksjami.
Pozdrawiam serdecznie na dobranoc :green:
EM

ODPOWIEDZ

Wróć do „DOKUMENT I PUBLICYSTYKA”