• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

Wszystko, co wydaje się za krótkie...
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Krokus
Posty: 481
Rejestracja: 18 gru 2020, 19:45
Płeć:

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#1 Post autor: Krokus » 02 sty 2021, 16:15

- Jaki jest wasz zawód?
- Poeta.
- Macie jakiś papier?
- Papier? A ja myślałem, że to od Boga?
- Od Boga…? Panie Brodski, a dlaczego Bóg dał panu taki dar, a nie mnie?
- Nie wiem.
- Czy uważa pan, że to sprawiedliwe dawać jednym jakiś talent, a drugich skazywać na przeciętność?
- Nie wiem.
- Widzi pan… gdyby Bóg uczynił świat sprawiedliwym, nie trzeba by było walczyć, panowałaby równość, każdy człowiek byłby równy w każdym wymiarze, wszystko by zależało od wyboru, jakby chciał to byłby poetą, muzykiem, architektem i tak dalej… tymczasem większość ludzi to przeciętniacy, nudni, bez ambicji, z których niewiele można wydobyć, i co?
- Nie wiem.
- No i my musimy to zrobić po swojemu, oczywiście nie stać nas na to, by wszystkim zapewnić wysoki standard, nie… nawet przeciętny, musimy równać do największego dziada. Potem wmawiać wszystkim, że tak jest dobrze, bo wszelka prywata od złego pochodzi… w imię czego? No niech pan powie?
- Nie wiem.
- Panie Brodski… powtarzasz pan tylko nie wiem i nie wiem, a przecież mógłby pan jakoś ciekawiej, bardziej enigmatycznie… moglibyśmy wtedy skazać pana nie za jakieś tam włóczęgostwo, tylko za coś poważniejszego. Stałby się pan wrogiem ludu, zagrażającym systemowi. No panie Brodski, no jest pan poetą czy nie?
- Hm… teraz to sam już nie wiem.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#2 Post autor: eka » 02 sty 2021, 19:51

Zawód: poeta w ZSRR.
O ileż nam jest łatwiej, prawda? Z drugiej strony na pewno bezpieczeństwo czegoś Słowu wiązanemu odejmuje.

Straszne czasy.
I pomyśleć, że ten system początkowo, w teorii, rzeczywiście równość i sprawiedliwość zakładał.
Ciekawa miniatura.

Krokus
Posty: 481
Rejestracja: 18 gru 2020, 19:45
Płeć:

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#3 Post autor: Krokus » 03 sty 2021, 11:54

Z tą równością tak już jest, kiedy się ją wprowadza chcąc jednocześnie usunąć ludzki indywidualizm, zawsze źle się to kończy.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#4 Post autor: lczerwosz » 03 sty 2021, 14:43

Każdemu według potrzeb. Niepochamowanych.
Ale doceńmy bezpieczniaka. Miał pomysł nietuzinkowy. Że nie jego? Może takiego dostał SMSa. Ale w rezultacie zaprzeczał sam sobie. Że niby taka urawniłowka, a jak coś trzeba wymyślić nieskandowego do rubryki wpisać, to prosi o pomoc poetę. A wy*********!

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#5 Post autor: tabakiera » 03 sty 2021, 16:53

Zakończenie po prostu świetne.
W końcu szczera i spontaniczna odpowiedź władzy radzieckiej.
:ok:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#6 Post autor: eka » 03 sty 2021, 17:01

Krokus pisze:
03 sty 2021, 11:54
Z tą równością tak już jest, kiedy się ją wprowadza chcąc jednocześnie usunąć ludzki indywidualizm, zawsze źle się to kończy.
Równość konieczna w godności, wobec prawa, no i zaspokojeniu podstawowych potrzeb.

Krokus
Posty: 481
Rejestracja: 18 gru 2020, 19:45
Płeć:

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#7 Post autor: Krokus » 03 sty 2021, 19:01

eka, dokładnie, niestety już od starożytności wielu władców i mędrców traktuje społeczeństwo jak stado baranów.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#8 Post autor: lczerwosz » 04 sty 2021, 12:12

Krokus pisze:
03 sty 2021, 19:01
wielu władców i mędrców traktuje społeczeństwo jak stado baranów
Mam pytanie.
Czy jest ktoś na świecie, który widząc wszechogarniającą głupotę, jednoczącą się wokół jakiejś bzdury, uwodzicielskiego hasła, nie krzyknie - idioci.
Głupota jest chyba jedynym kalectwem człowieka, z którego wypada się jeszcze śmiać, które można piętnować i wyszydzać, jakby to była zła wola głupca, że jest głupi.
A przecież wiele zachowań człowieka, zwłaszcza stadnych i emocjonalnie wyzywających do działania wynika z naszej natury i nawet bym zaryzykował twierdzenie, że ewolucyjnie są prawidłowe i służą ludziom. Chociaż można nimi manipulować, wykorzystywać w swoich, często egoistycznych celach, władza jest najważniejszym z nich. Zatem głupota nie jest cechą obiektywną, ale oceną jednego człowieka przez drugiego, który dysponuje przewagą inteligencji, w tym emocjonalnej, co pozwala mu kontrolować zachowanie swoje i innych.
Władza radziecka sama miała wiele cech wchodzących w zakres określenia głupota. Każda władza może być głupia albo się robi. Zamiast pokory jest pyszna.
Chciałbym żyć na świecie, gdzie władza wykazuje pokorę wobec prawa, ludu, życia słabych, chorych, odmiennych od większości i tych mniej zaradnych, czyli "głupszych". Ale to utopia, jakich już wiele było. Bo zawsze znajdzie się cwaniaczek, co powie, że będzie reprezentować tych "głupszych" i dogada się z władzą, w rezultacie ją przejmie, a o baranów nie będzie się już troszczył.

Krokus
Posty: 481
Rejestracja: 18 gru 2020, 19:45
Płeć:

Wariacje na temat przesłuchania Brodskiego

#9 Post autor: Krokus » 04 sty 2021, 15:59

Zgadzam się z Tobą, co do głupoty, nawet czasem ci mądrzy ulegają uwodzicielskim hasłom. Platon w swoim dziele "Państwo" już o tym pisał, chociaż on sam wymyślił straszną tyranię, całe szczęście, że nie udało mu się tego zrealizować, ale jest jeszcze coś... Pamiętam taki stary polski film " Niebo i Piekło" w którym pewien starszy pan przechadza się po piekle i widzi różnych cierpiących za grzechy, diabły, demony itp. kiedy podchodzi do drzwi z napisem Lucyfer, wszyscy go ostrzegają i zaczynają się bać - Nie wchodź tan, nie wchodź!" On wchodzi i widzi chłopczyka, który narozrabiał i musi za karę jeść szpinak. I to jest scena bardzo intrygująca, bardzo często taki tyran, dyktator, zbrodniarz, w środku jest właśnie jest takim dokazującym chłopczykiem, który w normalnych warunkach jest politowania godnym człowiekiem, ale w czasach "gorących" często budzi podziw i zaufanie, wszyscy na rozkaz wykonują jego najbardziej absurdalne polecenia, szepczemy same pochlebstwa komuś, kto żyje w szaleństwie, a my nie mamy odwagi wejść do jego pokoju.

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY PROZATORSKIE”