• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

FELICJA ( rozważania podczas ucieczki 9 )

Wszystko, co wydaje się za krótkie...
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 409
Rejestracja: 04 cze 2013, 09:00
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Kontakt:

FELICJA ( rozważania podczas ucieczki 9 )

#1 Post autor: Ryszard Sziler » 11 cze 2021, 07:43

*

Dzień zaczynał się pięknie. Łąka falowała zapachem i barwą. Iskry rosy jarzyły się w zielonych włosach traw…
- Jakby jeszcze rojami fruwały elfy i Calineczki to byłby komplet– ziewnęła mysz przecierając zapluszczone snem oczka - A mówiąc serio: zaraz pasikoniki zaczną rzęzić to swoje pitulitu i pojawią się gzy. Póki co trzeba rozejrzeć się za śniadankiem – dodała, powracając w pełni do rzeczywistości.
- Dzień dobry, dzień dobry! Ależ pięknie, ależ pięknie! Dzień dobry! – rozkrzyczała się rzekotka.
- O masz – wycedziła Felicja – nie dosyć, że głodno, to jeszcze deszcz będzie. Żabsko musi mieć przeczucie, bo na darmo się przecież nie drze.
Zawołała więc - Kiedy?!
- Co – kiedy? – odkrzyknęła żabka radośnie.
- Kiedy ten deszcz ?
- A skąd ja mam wiedzieć?
- Przecież go właśnie przepowiadasz.
- Ja?! – zdumiała się rzekotka.
- No przecież, że nie ja – fuknęła Felicja – A mnie po co deszcz? Ja wodę mam w rzece. Pani zapowiadasz ulewę, to pytam o szczegóły. Czy ja aż tak wiele wymagam? Wystarczy uściślić i po sprawie.
- Co mi tu pani z jakąś szeptuchą z rana wyjeżdża?! – obruszyła się żaba - Przesądna jesteś i tyle.
- Ja jestem przesądna? Ja?! – zapieniła się mysz – Patrzcie państwo co za bezczelność! Nie dosyć, że jak się okazuje wprowadza w błąd, to jeszcze obraża.
- Ależ ja tylko cieszę się radością poranka … - odparła zarzut zielona drobina.
- Cieszy się… - roześmiała się mysz - „A, niech myśli, żem taka naiwna” – No kiedy się tylko cieszy, to: dobrego dnia żabie!– zawołała po chwili – Tego, który, jak widać dla mnie nie zapowiada się najlepiej. No trudno – westchnęła z rezygnacją.
Po czym, kiedy żabka nie odpowiedziała na jej życzenie i w ogóle nie odezwała się już więcej, mruknęła do siebie z niesmakiem : - Ale kultura.
Jakby dla dopełnienia złego początku gdzieś daleko odezwała się kukułka i kukała dobrych parę minut.
- Następna – jęknęła mysz – Naturalnie akurat wtedy kiedy nie mam przy sobie ani grosza!

*
- Co to jest? – spytała Felicja patrząc niechętnie na sterczący przed nią kawałek czegoś nieokreślonego w kolorze brązu.
- Też chciałbym wiedzieć – mruknął stojący za nią żuk gnojarz – Choć apetycznie wygląda do niczego mi to nie pasuje, a zagradza drogę.
- Jak się nie da przejść, to trzeba obejść.
- Kiedy się nie da.
- Co znaczy ”nie da”? O, tamtędy na przykład – wskazała mysz - I co tu tak śmierdzi? – dodała.
- Tam jest bagienko, że ho ho. Po drugiej stronie też. A tu jest grobla. Żeby zaś coś śmierdziało, to ja nie czuję.
- Niemożliwe!
- A jednak.
- To ja to przeskoczę i już – zdecydowała Felicja.
- Szczęściara – sapnął żuk z zazdrością.
- Niemniej chciałabym wiedzieć co tu takiego tkwi w drodze.
- A ja akurat nie.
- Nie masz pan pasji poznawczej – stwierdziła mysz.
- Nie mam.
- Cóż, więc sama to zbadam.
- No to ja zostawiam swój bagaż i żegnam – powiedział gnojarz i zawrócił.
- Noż… A fe! Przecież…A fe! No jak tak można?! A zabierajże pan tę swoją śmierdzącą kulę!
A kiedy nie doczekała się reakcji uzupełniła nawoływanie rozpaczliwym – Co, nie szkoda jej panu?
- Zachodu szkoda. Nową sobie zrobię we właściwym miejscu. Ta niech pani służy. – odkrzyknął chrząszcz.
- I tak oto zwykły smród rozwiał całą moją pasję poznawczą, pozostawiając przenikające się niezaspokojone pragnienie naukowego odkrycia oraz dokopania prostackiemu żukowi – stwierdziła Felicja możliwie szybko oddalając się od ofiarowanego jej upominku.

*

- Mam wyraźnie rozbuchaną wyobraźnię – powiedziała Felicja patrząc pod słońce – Nie, to tam, to nie jest to o czym myślę. A może jednak? Spoko. Taki jeden biedronek myślał, że to co widzi, to egzotyczna biedronka i wlazł pod tramwaj. Analogie bywają zastraszające. A co tam- sprawdzę. Podejdę zapytam, zawsze zdążę uciec…Gdybym to ja była Giulietta Masina, a ten tam Federico Fellini, to wiedziałabym co i jak. Zaczęłabym od „buongiorno signore”, ale mam wrażenie, że ten tu nawet przy „dobry den, pane” nie zaskoczy. No tak mi jakoś wygląda, ale poza tym to sama męska słodycz... Nie, nie mój drogi, tych „siema mała, jak leci?” bez konieczności odpowiedzi, to ja się tyle nasłuchałam, że wystarczy. Wracam na swoją drożynę. Sbohem, milaczku!

I tak się zakończyło, to co się nie zdążyło zacząć.

*

Awatar użytkownika
Lucile
Posty: 4805
Rejestracja: 23 wrz 2014, 00:12
Płeć:

FELICJA ( rozważania podczas ucieczki 9 )

#2 Post autor: Lucile » 11 cze 2021, 22:02

Charakterna ta Felicja, już mnie "kupiła". :)

A tak na marginesie, kiedyś miałam (albo on mnie miał, chi lo sa - ukłon w stronę Giulietty)) kota o imieniu Felicjan.
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


lucile@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 409
Rejestracja: 04 cze 2013, 09:00
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Kontakt:

FELICJA ( rozważania podczas ucieczki 9 )

#3 Post autor: Ryszard Sziler » 12 cze 2021, 06:19

Miło mi w imieniu Felicji i własnym :) Ona obejmuje serdecznie także wspomnienie kota <3 ( serduszko ).

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY PROZATORSKIE”