• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

FELICJA 2, czyli - sens odnaleziony /1 /

Wszystko, co wydaje się za krótkie...
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 409
Rejestracja: 04 cze 2013, 09:00
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Kontakt:

FELICJA 2, czyli - sens odnaleziony /1 /

#1 Post autor: Ryszard Sziler » 06 wrz 2021, 06:05

*
Już wrzesień i chce się iść przed siebie przez zrudziałe trawy z rozwichrzonym niebem nad głową. Iść, póki słońce migocze po liściach i ciekawie zagląda nam w oczy, że aż trzeba je osłaniać dłonią…
*
Kim ja jestem? Skąd ja jestem? Gdzie ja jestem? Po co tu jestem? Dokąd tu będę? – rozważała Felicja - Ok – nie wiem; ale gram dalej, dokąd będę mogła.
W słynnym przewodniku „Autostopem przez Galaktykę” Daglasa Adamsa ( Czytaliście? Nie! To co wy u diabła czytacie?! ) odpowiedzią na te wszystkie pytania jest : 42. Oczywiście optowałabym raczej za 44, bo jestem polską myszą, ale w końcu nie o to w tym chodzi. Chodzi natomiast o to, że to 42 (44 też niestety nie ) nie pasuje nijak do postawionych wyżej zapytań. Co więc zrobić skoro superkomputer Głęboka Myśl po siedmiu i pół milionie lat przemyśleń dał na nie właśnie taką, a nie inną replikę? Otóż bohaterskie myszy ( Tak właśnie- myszy! ) w sytuacji hiperkryzysowej dla filozofii zorientowały się w czym rzecz i dostosowały odpowiedź do właściwego pytania, które powinno było się zadać. Brzmi ono: „ Ile bezdroży musi przejść każdy z nas?” Zadały je więc i wszystko stało się oczywiste. Odpowiedź superkomputera jest teraz jak najbardziej sensowna i nie bulwersuje. Naturalnie, że to :42!
Co do myszy to, autor twierdzi, że: „ stworzenia, które były znane na Ziemi jako białe myszy ( No to co, że białe? Też przecież rodzina! ), są niezupełnie tym, na co wyglądają. Jest to jedynie projekcja niewypowiedzianie hiperinteligentnych , panwymiarowych istot w naszą czasoprzestrzeń. Wygłupy z serem i piskiem to kamuflaż.” No i tego się trzymajmy, nim podważymy samą odpowiedź; co właśnie zamierzam uczynić.
*
- Czy ja już mówiłam – zastanawiała się Felicja - że oświecenie polega na zaciemnieniu? - Jeśli nie, to powtarzam, że tak właśnie jest. Oświecenie zaciemnia, pozbawiając rzeczywistość poezji. Tylko fakty się wtedy liczą i niby to słuszne, rzecz jednak w tym, że absolutnie niepodważalnych faktów w rzeczywistości jest znacznie mniej niż się wydaje studentom i jeśli ze świata nauki wyeliminuje się baśniowość, to w zasadzie rzeczywistość wypina się wtedy na wszystkich dociekliwych niczym innym, jak tylko swoim gołym zerem.
*

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

FELICJA 2, czyli - sens odnaleziony /1 /

#2 Post autor: eka » 07 wrz 2021, 07:09

Ryszard Sziler pisze:
06 wrz 2021, 06:05
- Czy ja już mówiłam – zastanawiała się Felicja - że oświecenie polega na zaciemnieniu? - Jeśli nie, to powtarzam, że tak właśnie jest. Oświecenie zaciemnia, pozbawiając rzeczywistość poezji. Tylko fakty się wtedy liczą i niby to słuszne, rzecz jednak w tym, że absolutnie niepodważalnych faktów w rzeczywistości jest znacznie mniej niż się wydaje studentom i jeśli ze świata nauki wyeliminuje się baśniowość, to w zasadzie rzeczywistość wypina się wtedy na wszystkich dociekliwych niczym innym, jak tylko swoim gołym zerem.
*
Coś w tym jest... :)

Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 409
Rejestracja: 04 cze 2013, 09:00
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Kontakt:

FELICJA 2, czyli - sens odnaleziony /1 /

#3 Post autor: Ryszard Sziler » 13 wrz 2021, 07:59

Mysz jest :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY PROZATORSKIE”