• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

FELICJA 2 , czyli sens odnaleziony / 23

Wszystko, co wydaje się za krótkie...
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 409
Rejestracja: 04 cze 2013, 09:00
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Kontakt:

FELICJA 2 , czyli sens odnaleziony / 23

#1 Post autor: Ryszard Sziler » 26 sty 2022, 13:27

**
Z pogwarek felicjańskich:

- Jak to o co w tym chodzi? Coś pan taki naiwny, panie wróblu? Rzecz jest prosta jak budowa cepa. Przecież ryby najlepiej łowi się w mętnej wodzie; chodzi więc o powszechny zamęt, w którym nic nie będzie pewnego. Żadna z dotychczasowych wartości. Ani dobro, ani prawda, ani moralność, ani… No wszystko będzie wątpliwe! WSZYSTKO. Pan wyobraża sobie świat, którym rządzi powszechny chaos?
- Nie da się w czymś takim żyć…
- Właśnie. I dlatego już szykują się do jego uporządkowania wyznaczeni strażnicy - „Nowego Powszechnego Ładu”… Będą mieli za zadanie pierwotne kłamstwo zastąpić prawnym oszustwem i pilnować żeby nie było łamane…
- Czyli kolejna wywrotka-przewrotka, po wcześniejszym żałosnym zmiataniu przeszłości i poruszaniu światem?
- Zapewne w nowocześniejszej formie zabrzmi znów stare, butne:
"Ruszymy z posad bryłę świata,
Dziś — niczym, jutro wszystkim my!”

- To pytanie mam tylko jedno: kto pociąga za sznurki oczadziałej tłuszczy?
- Ba! I to nie jest zbyt trudna zagadka, bo ostatnio pewni już swego „mędrcy” dobrodusznie się poodsłaniali. No bo też, co to w końcu za frajda siedzieć ciągle w ukryciu, zamiast zbierać zasłużone hołdy gawiedzi i pławić się wreszcie w dostrzeżonej przez pospólstwo wielkości? (Wszak mizerna to wielkość, jeśli nie wie o niej audytorium). Szczury wychodzą więc z nor i stają się coraz bezczelniejsze, a za nimi pojawiają się z dnia na dzień wyraźniejsze cienie ich panów…
- Ok, ale po co to wszystko właściwie…
- No, jak to po co? Przecież żeby tu i teraz: hop-siup tra lala, bo żadnego potem (według nich) już nie ma.
- Dość to zwierzęce jakoś…
- Ba! Opychający się kawiorem nie zważa na ewentualne późniejsze kłopoty gastryczne i nie dopuszcza do siebie zbyt kłopotliwych myśli, bo po co mu one właściwie podczas „Wielkiego Żarcia”..?
- Jak nic przytrafił nam się rodzaj„Świata Dysku” w wersji publicystycznej, niestety bez cienia jego humoru i wdzięku – ćwierknął smętnie Wróblicki.
- A ja tam próbuję się śmiać mimo wszystko; tyle że mizerna ze mnie osoba, więc i śmiech także mizerny; et, jak i wszystko inne… Dlatego niekiedy uskrzydla mnie nadzieja, że prawdopodobnie nie mam wcale racji! Bo cóż by to była za racja, gdybym ja ją miała, a cały mądry świat nie miał? Do gwizdka z taką racją; prawda? – spytała niepewnie Felicja lecz niestety nie dane jej było usłyszeć odpowiedzi wróbla, bo zagłuszył ją przeraźliwy skrzek nadlatującej sroki:
- Widziałam lisa! Widziałam lisa! Widziałam lisa! Biegnie tu. Kryć się matołki! Widziałam lisa! Widziałam lisa! Widziałam…
/... /
- Stop! – zawołała mysz zatrzymując się gwałtownie
- Właściwie czy mam pewność co do tego dokąd uciekam, dlaczego uciekam i przed czym uciekam? Czyż nie jest powiedziane, że „w wannie rzeczywistości prawdę trudniej jest utrzymać niż mydło i o wiele trudniej znaleźć, co nie znaczy że jej tam nie ma…”
Słysząc to lis przyczajony za dawnym gnojnikiem sarknął: - Filozofia na dzień dobry… Pfuj! Po niej mam zawsze nieprzyjemnie odbijania i zaparcia, zresztą jedzonko przesiąknięte jest goryczą żółci. Brrr... Ja to mam szczęście… – jęknął i stracił cały zapał do polowania.



**
Ostatnio zmieniony 01 lut 2022, 14:24 przez Ryszard Sziler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

FELICJA 2 , czyli sens odnaleziony / 23

#2 Post autor: eka » 26 sty 2022, 17:20

Chaos, Felusiu, wynika choćby ze starej, ludowej maksymy:
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Tak świat pchać do przodu, aby powyższe się w przyszłości zdeaktualizowało.

Czyli:
- obecność dobra, które jest dobrem dla wszystkich (godność każdego człowieka mi się nasuwa, Myszko),
- prawda (prawda to fakt zaistniały, niezmanipulowany opinią),
- moralność (strywializowany Kant: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe),
- wartości ---> patrz suma powyższych.

Co do politycznych akcentów, Felusiu, to żadnej władzy po 89, nie udało się tak skutecznie zdemoralizować społeczeństwa, jak uczyniła to koalicja aktualnie rządząca.

A to super:
Ryszard Sziler pisze:
26 sty 2022, 13:27
- Właściwie czy mam pewność co do tego dokąd uciekam, dlaczego uciekam i przed czym uciekam? Czyż nie jest powiedziane, że „w wannie rzeczywistości prawdę trudniej jest utrzymać niż mydło i o wiele trudniej znaleźć, co nie znaczy że jej tam nie ma…”

:kofe:

Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 409
Rejestracja: 04 cze 2013, 09:00
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Kontakt:

FELICJA 2 , czyli sens odnaleziony / 23

#3 Post autor: Ryszard Sziler » 31 sty 2022, 04:44

Ciąg dalszy spotkań z Felicją w (planowanym) wydaniu książkowym niniejszego cyklu 🙂

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

FELICJA 2 , czyli sens odnaleziony / 23

#4 Post autor: eka » 31 sty 2022, 18:40

Wybór Autora, szkoda.
(oczywiście moich lotnych komentów :jez: )

Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 409
Rejestracja: 04 cze 2013, 09:00
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Kontakt:

FELICJA 2 , czyli sens odnaleziony / 23

#5 Post autor: Ryszard Sziler » 01 lut 2022, 08:57

:D :rosa:

Awatar użytkownika
Ryszard Sziler
Posty: 409
Rejestracja: 04 cze 2013, 09:00
Lokalizacja: Kolbuszowa
Płeć:
Kontakt:

FELICJA 2 , czyli sens odnaleziony / 23

#6 Post autor: Ryszard Sziler » 07 sie 2023, 07:15

:kwiat:

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY PROZATORSKIE”