• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Lokomotywa czasu

Aforyzmy i złote myśli Waszego autorstwa
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#1 Post autor: eka » 12 lut 2021, 22:32

Choćbyś nie wiem, jak się natężał, nic w przeszłości nie zmienisz, taki w niej ciężar.

(*Pana Tuwima proszę o wyrozumiałość)

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Lokomotywa czasu

#2 Post autor: lczerwosz » 13 lut 2021, 00:01

:)

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#3 Post autor: eka » 13 lut 2021, 15:12

:)
W sumie dobrze, że nie można. W chaos, ze względu na łańcuch przyczynowo-skutkowy, świat by wpadł. Paradoks dziadka w sf celnie o tym świadczy.

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

Lokomotywa czasu

#4 Post autor: tabakiera » 13 lut 2021, 20:42

Znam takich, co potrafią przeszłość zmieniać ustawicznie.
To się nazywa manipulowanie.
Faktów nie zmienisz, ale możesz je zatajać, uwypuklać, przestawiać, podawać w wygodnej dla siebie kolejności...

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Lokomotywa czasu

#5 Post autor: lczerwosz » 13 lut 2021, 21:17

Przyszła mi na myśl złośliwa myśl: mi przeszłość wcale nie ciąży, :jez:
mam zaniki pamięci :crach:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#6 Post autor: eka » 15 lut 2021, 07:52

tabakiera pisze:
13 lut 2021, 20:42
Znam takich, co potrafią przeszłość zmieniać ustawicznie.
To się nazywa manipulowanie.
Faktów nie zmienisz, ale możesz je zatajać, uwypuklać, przestawiać, podawać w wygodnej dla siebie kolejności...
Każdy trochę zmienia swoją przeszłość, ale, jak słusznie zauważasz, nie ruszy faktów o pół milimetra :)

A na manipulowanie, to wielkie, no nie ma rady, historię piszą zwycięzcy i wiele trudu wymaga dochodzenie do faktów.
Tak było, jest i będzie.
No i dlatego tak ważna jest utrwalona na rozlicznych nośnikach praca dokumentalistów, dziennikarzy, rola prasy niepodporządkowanej władzy.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#7 Post autor: eka » 15 lut 2021, 07:53

lczerwosz pisze:
13 lut 2021, 21:17
Przyszła mi na myśl złośliwa myśl: mi przeszłość wcale nie ciąży, :jez:
mam zaniki pamięci :crach:
:jez:
No! I super!

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Lokomotywa czasu

#8 Post autor: lczerwosz » 15 lut 2021, 14:04

eka pisze:
15 lut 2021, 07:52
Każdy trochę zmienia swoją przeszłość, ale, jak słusznie zauważasz, nie ruszy faktów o pół milimetra
No więc teraz poważnie. Żyjemy w epoce post-prawdy. Sterują nami media. Poddajemy się temu, bo nie mamy techniki, procedur weryfikowania prawdy. A i tak, skoro kłamstwo, fałszerstwo historii oddziałuje na nasze emocje, nic z tym się nie da zrobić, bo fałszywa informacja nawet zdementowana, dalej działa, razem z jej odwołaniem. Jeśli złapię wiadomość w pośpiechu i jednym tylko uchem, że nieprawda, że pan x jest złodziejem, to w głowie zostanie tylko końcówka, że pan x jest złodziejem. Już wcześniej mówili, że był zamieszany w złodziejstwo, nawet, jeśli to jego okradli. A jak go nie lubię, to już w ogóle ma przechlapane. Co nie oznacza, że przegra wybory. Raz z powodu ordynacji, a dwa, że x jest rozpoznawalny. Gdy nie znam kandydatów, nie pamiętam ich życiorysów i afer, to szukam znajomych nazwisk. Nawet złodziei. Zaraz, nie pamiętam dobrze, x niczego przecież nie ukradł. :crach:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#9 Post autor: eka » 16 lut 2021, 10:02

Ludzkość, każdy człowiek z teraz i z wczoraj skazany jest na post-prawdę. Na interpretację faktów z pierwszej, drugiej i kolejnej ręki. Zresztą nawet mój własny umysł i bezpośredni ogląd faktu, uczestniczenie w nim, nie jest w pełni obiektywny, no nie może dostrzec jego istoty.
Spójrz na motto, które umieściłeś na stronie. Widzimy tylko to, co możemy przez skalę naszych zmysłów i wydolność inteligencji zauważyć. Mnóstwo okoliczności dziania się faktu nam ucieka. I okey, niepotrzebna nam bardzo dokładna obserwacja zdarzeń, ewolucja mózgu zakłada ekonomiczne dysponowanie energią.

Wracając do wątku fałszowania informacji. Wszystko to, czego nie widzimy, w czym bezpośrednio nie uczestniczymy, jest przez nas interpretowane cudzymi oczami. Jak nigdy przedtem w historii mamy okazję do poznawania różnych spojrzeń. Świat globalną wioską - banał od ubiegłego stulecia.
Naukowcy różnią się w ocenie faktów naukowych, a co dopiero komentatorzy życia politycznego. Oczywiście można zaufać jednej wybranej opcji, ale lepiej, by nie narazić się na dotkliwe skutki dysonansu poznawczego, analizować różne komunikaty i na nich budować opinie o faktach. Przydaje się w tym procesie wiedza z zakresu psychologii i socjologii, i historii jak najbardziej.

A fakty od najbanalniejszych, typu: teraz piszę komentarz, aż po rządowy plan zdławienia wolnych mediów, wolnych w sensie niezależnych od zwycięskiej partii, po prostu dzieją się, zostają w historii i chociaż są różnie interpretowane, nic i nikt nie jest w stanie ich statusu zmienić. Zmienić można jedynie opinię o nich.
A opinie wiadomo... zawsze są względne.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Lokomotywa czasu

#10 Post autor: lczerwosz » 16 lut 2021, 15:02

eka pisze:
16 lut 2021, 10:02
...można zaufać jednej wybranej opcji, ale lepiej, by nie narazić się na dotkliwe skutki dysonansu poznawczego, analizować różne komunikaty i na nich budować opinie o faktach
A o opiniach? Takich jak następująca: "rządowy plan zdławienia wolnych mediów, wolnych w sensie niezależnych od zwycięskiej partii". Ten rządowy plan to opinia, jak opinią jest określenie wolne, co sama musiałaś zaraz dodefiniować, bo nie takie wcale one wolne i sama doznałaś dysonansu poznawczego albo się zabezpieczyłaś przed moim dysonansem. Nie będę już pisać, o wolności tych mediów, które są dość kosztowne i są w posiadaniu podmiotów majętnych i wpływowych, to oczywiste. Niezależnie od celów, w jakich działają te media z rękojmi ich właścicieli.
Plan zdławienia zastępuje w opinii plan opodatkowania, który nie powinien nikogo dziwić. Jeśli "Społem" płaci podatki, to dlaczego "Lidl" miałby ich nie płacić. To tylko przykład, "Społem" już praktycznie nie ma, "Lidl" mam nadzieję płaci, chociaż rząd niemiecki go bardzo dotuje, jak swoje kopalnie i stocznie, czego innym nie wolno.
Podziwiam umiejętność odkrywania propagandy ukrytej w opowiadaniu o faktach, ale nie należy czynić tego w drugą stronę. Inaczej wiarygodność takich odkryć będzie tylko kolejną spiralą propagandowej zimnej wojny. A poza tym zgadzam się z Twoją oceną.

ODPOWIEDZ

Wróć do „AUREA DICTA”