• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Lokomotywa czasu

Aforyzmy i złote myśli Waszego autorstwa
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#11 Post autor: eka » 16 lut 2021, 20:16

lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 15:02
A o opiniach?
Budowanie opinii o opiniach?
Trzeba mocno zaznaczyć, że każda pojawiająca się opinia jest zarazem faktem. Zdarzyła się przecież w czasie i w przestrzeni.
Tudzież opinia o opinii. W zasadzie czego jest więcej we wszechświecie? Faktów czy opinii? Mam wrażenie, ze względu na zdarzenia naturalne, których nie znamy lub nie zinterpretowaliśmy plus te które doczekały się opinii (też będących faktami), że faktów jest więcej. A gdy jeszcze założymy inne pozaziemskie cywilizacje... świat składa się przede wszystkim z faktów o różnym stopniu prawdziwości : )
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 15:02
Ten rządowy plan to opinia
No nie, przecież jest tożsamy z Twoim określeniem:
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 15:02
plan opodatkowania
Projekt powstał, jest faktem.
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 15:02
jak opinią jest określenie wolne, co sama musiałaś zaraz dodefiniować, bo nie takie wcale one wolne i sama doznałaś dysonansu poznawczego albo się zabezpieczyłaś przed moim dysonansem.
Napisałam:
eka pisze:
16 lut 2021, 10:02
wolnych mediów, wolnych w sensie niezależnych od zwycięskiej partii,
chyba tego nie kwestionujesz? XD
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 15:02
Plan zdławienia zastępuje w opinii plan opodatkowania, który nie powinien nikogo dziwić. Jeśli "Społem" płaci podatki, to dlaczego "Lidl" miałby ich nie płacić. To tylko przykład, "Społem" już praktycznie nie ma, "Lidl" mam nadzieję płaci, chociaż rząd niemiecki go bardzo dotuje, jak swoje kopalnie i stocznie, czego innym nie wolno.
Plan opodatkowania nierządowych mediów jest od dawna faktem, płacą podatki od dochodów, od koncesji; o czym zresztą informowała nawet TVP Info. Np. grupa medialna Polsat ponad 180 mln rocznie. TVP - ok. 70 mln.
To są fakty, do sprawdzenia w Urzędach Skarbowych.
Natomiast:
eka pisze:
16 lut 2021, 10:02
rządowy plan zdławienia wolnych mediów,
to opinia, jak najbardziej. Która jednocześnie stała się faktem w sensie jej zaistnienia.
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 15:02
Podziwiam umiejętność odkrywania propagandy ukrytej w opowiadaniu o faktach, ale nie należy czynić tego w drugą stronę. Inaczej wiarygodność takich odkryć będzie tylko kolejną spiralą propagandowej zimnej wojny.
Odkrywanie strategii stron jest pasjonujące.
Ważne, aby zdefiniować swoje oczekiwania co do uprawiania polityki, jej celów. Wtedy rodzi się opinia.

:kofe:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#12 Post autor: eka » 16 lut 2021, 20:20

:) O, dzięki za polecankę.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Lokomotywa czasu

#13 Post autor: lczerwosz » 16 lut 2021, 21:10

A czy fałszywe, oszczercze opinie też stają się faktami. Publikacja opinii, wypowiedź, głoszenie to fakt, opinia stale pozostaje opinią. Dobre dziennikarstwo bardzo silnie rozdziela, zaznacza, co jest faktem, a co opinią. Weryfikuje fakty, opinie przyporządkowuje do autorów. A bardzo dobra (w sensie skuteczna) propaganda mocno miesza fakty i opinie. I dodaje półprawdy i kłamstwa.
eka pisze:
16 lut 2021, 20:16
eka pisze: ↑16 lutego 2021, 10:02
rządowy plan zdławienia wolnych mediów,
to opinia, jak najbardziej. Która jednocześnie stała się faktem w sensie jej zaistnienia.
Nie, rządowy plan zdławienia wolnych mediów nie staje się faktem w momencie zaistnienia publikacji. Nawet 1000 razy. Faktem jest, że ktoś rozpowszechnia taką opinię. Dla mnie opinia ta jest nieprawdziwa, na co już wskazywałem, powstał bowiem plan opodatkowania mediów szczególnie bogatych. Takie opodatkowanie nie jest zdławieniem, ale sprawiedliwością. Jest tak samo ze sklepami wielkopowierzchniowymi, te największe, najbogatsze nie płacą. Dalej niszczą naszą przedsiębiorczość, która po komunie była w zapaści. A za Zachodzie był plan Marchala, USA wpakowały w Niemcy miliardy. A nie w Polskę.
Wolność mediów już komentowałem. Nie takie one wolne, tylko oddane zagranicznym zarządcom. Co może być niebezpieczne dla państwa. Za wolne uważam radio WNET.
A Polsat, owszem, zapłacił. A TVN? Właśnie nic prawie. A biedny nie jest.
Polecanka jest bardzo merytorycznie właściwa. A dyskusja ciekawa. :kofe:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#14 Post autor: eka » 16 lut 2021, 23:05

lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 21:10
Publikacja opinii, wypowiedź, głoszenie to fakt, opinia stale pozostaje opinią.
Treść opinii to też fakt, który zapoznaje nas z poglądem opiniującego.
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 21:10
Dobre dziennikarstwo bardzo silnie rozdziela, zaznacza, co jest faktem, a co opinią.
Co jest faktem, a co urabianiem opinii niezgodnej z faktem.
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 21:10
A bardzo dobra (w sensie skuteczna) propaganda mocno miesza fakty i opinie. I dodaje półprawdy i kłamstwa.
Zgoda.
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 21:10
Nie, rządowy plan zdławienia wolnych mediów nie staje się faktem w momencie zaistnienia publikacji. Nawet 1000 razy. Faktem jest, że ktoś rozpowszechnia taką opinię. Dla mnie opinia ta jest nieprawdziwa, na co już wskazywałem, powstał bowiem plan opodatkowania mediów szczególnie bogatych. Takie opodatkowanie nie jest zdławieniem, ale sprawiedliwością
A teraz tylko fakty:

Projekt z dnia 1 lutego 2021 r o podatku z reklam - Ministerstwo Finansów

"Art.4. Do uiszczania składki z tytułu reklamy konwencjonalnej są obowiązani dostawcy usług medialnych, nadawcy, podmioty prowadzące kino, podmioty umieszczające reklamę na nośniku zewnętrznym reklamy oraz wydawcy, uzyskujący przychody ze świadczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej usługi:
1)nadawania reklamy w telewizji lub radiu, wyświetlania reklamy w kinie lub umieszczania reklamy na nośniku zewnętrznym reklamy ponad kwotę 1 000 000 zł;
2) zamieszczania reklamy w prasie ponad kwotę 15 000 000 zł.
Art.5.Przedmiotem składki z tytułu reklamy konwencjonalnej są przychody ze świadczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskane z tytułu nadawania reklamy w telewizji i w radiu, wyświetlania reklamy w kinie, umieszczania reklamy na nośniku zewnętrznym reklamy oraz zamieszczania reklamy w prasie(usługi reklamowe).
Art.6.Przychodem jest wszystko co stanowi zapłatę za usługi reklamowe pomniejszoną o podatek od towarów i usług.
Art.7.1. Podstawę obliczenia składki z tytułu reklamy konwencjonalnej stanowi suma przychodów uzyskanych w roku kalendarzowym ze źródła przychodów.
2. Źródłami przychodów są:
1)reklama w telewizji, radiu, kinie i na zewnętrznym nośniku reklamy, z wyjątkiem reklamy towarów kwalifikowanych;
2)reklama towarów kwalifikowanych w telewizji, radiu, kinie i na zewnętrznym nośniku reklamy;
3)reklama w prasie, wyjątkiem reklamy towarów kwalifikowanych;
4)reklama towarów kwalifikowanych w prasie".

Projekt Ustawy - Gov.pl
Ministerstwo Finansów
Projekt z dnia 1 lutego 2021 r. U S TAWA z dnia … 2021 r. o dodatkowych przychodach ... 1) pobierania i podziału składek z tytułu reklamy;

_________
Koszt jednej minuty reklamy w dużych mediach jest rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stawki maleją w zależności od zasięgu medium, niemniej punkt osiągnięcie przychodu z jej tytułu ponad owe progi jest łatwe.
Żadne, jak piszesz, wyjątkowe bogate media. Kina, lokalne rozgłośnie, internet, w tym portale... wszystkich media dosięgnie, ale nie wszyscy mają przywilej jak rządowe radio i telewizja w postaci abonamentu i dotacji z budżetu w wysokości 2 miliardów złotych.
Nic dziwnego, że żadna krytyka rządzącej ekipy od pięciu lat w nich się nie pojawiła.
Może to wg Ciebie wyznacznik najbardziej rzetelnego dziennikarstwa :myśli:
lczerwosz pisze:
16 lut 2021, 21:10
Wolność mediów już komentowałem. Nie takie one wolne, tylko oddane zagranicznym zarządcom.
Na takie dictum acerbum... cóż rzec, opinia jak to opinia, no jest, funkcjonuje.

Co do sklepów wielkopłytowych, jasne że winne płacić podatki. Nie czynią tego? To źle.

Dobrej nocy, Leszku : )

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Lokomotywa czasu

#15 Post autor: lczerwosz » 17 lut 2021, 00:41

eka pisze:
16 lut 2021, 23:05
lczerwosz pisze: ↑16 lutego 2021, 21:10
Dobre dziennikarstwo bardzo silnie rozdziela, zaznacza, co jest faktem, a co opinią.
Co jest faktem, a co urabianiem opinii niezgodnej z faktem.
Nie, urabianie opinii niezgodnej z faktem jest propagandą, nie jest dobrym dziennikarstwem. Nie przeinaczaj moich słów, staram się pisać obiektywnie. Jak mi włożysz w usta swoje znaczenia, to polemizujesz ze sobą. Proszę. Przy okazji zwracam uwagę, że nie piszę po której stronie jest za dużo propagandy w stosunku do wiadomości. Byś się zdziwiła. Ludzie lubią słuchać tego, w co wierzą. Często nie szukają niewygodnej prawdy, wolą ciepły, swojski klimacik, czują się tak bezpieczniej. To te jest przyczyna podziału na dwa obozy.
eka pisze:
16 lut 2021, 23:05
Żadne, jak piszesz, wyjątkowe bogate media. Kina, lokalne rozgłośnie, internet, w tym portale... wszystkich media dosięgnie, ale nie wszyscy mają przywilej jak rządowe radio i telewizja w postaci abonamentu i dotacji z budżetu w wysokości 2 miliardów złotych.
A co ma, za przeproszeniem, piernik do wiatraka. Pisałem, że duży przychód z reklam to muszą być podatki. Nie rozmawiamy o 2 mld zł, chyba, że zmieniamy temat nagle i niespodziewanie. Podatek jest z progiem. Nie 30-50% a kilka.
eka pisze:
16 lut 2021, 23:05
osiągnięcie przychodu z jej tytułu ponad owe progi jest łatwe.
Tak bym chciał. Ale to utopia. Jeśli bym reprezentował mały portal, co zarabia na reklamie na kilkanaście milionów, piszesz, że z łatwością przekroczę próg, to zapłacę podatek kilka procent. To nie jest zamach na moją wolność, tylko na moją (hipotetyczną) pazerność. Tak, wolałbym zarobić więcej, ale nie da się w normalnej gospodarce nie płacić podatków.
A w mediach nagle zrobiliśmy się rajem podatkowym. Sklepy mają płacić i nie prowadzi to do zagłodzenia ludności, a podatki w mediach zamkną usta "wolnym mediom" i wprowadzą zamordyzm. Ile razy już mieliśmy utracić demokrację, wyjść z UE i wprowadzić prawdziwą dyktaturę. Ustawa nazywana jest ustawą „represyjną” lub „kagańcową” z powodów histerycznych. Jeśli politycy tak mówią, to ich prawo kłamać, ale zdrowo-rozsądkowo to bzdura.
eka pisze:
16 lut 2021, 23:05
Może to wg Ciebie wyznacznik najbardziej rzetelnego dziennikarstwa
Argument osobiście skierowany do mnie. Ad personam. Unikajmy tego. Jest mi przykro.
eka pisze:
16 lut 2021, 23:05
Na takie dictum acerbum... cóż rzec, opinia jak to opinia, no jest, funkcjonuje.
Nie ma sposobu przekonać inaczej, jak zrobić listę podmiotów i podać, czyje one są. Poszukam źródła, już nie teraz. W Polsce problem jest taki. Albo kapitał jest państwowy, albo zagraniczny. A polski biznes jest raczej biedny. Jak ktoś ma dużą fortunę, to albo mafiozo, albo służby specjalne, przekręty FOZZ, cinkciarstwo, przekręty VAT, ostatnio banksterka itp. Nie było jak legalnie zrobić kapitału. Nie ma co udawać osoby naiwnej, dobrze wiemy jak funkcjonuje partnerstwo prywatno-publiczne na przykładzie autostrady A2.
Dobrej nocy.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#16 Post autor: eka » 17 lut 2021, 10:45

eka pisze:
16 lut 2021, 23:05
TY: Dobre dziennikarstwo bardzo silnie rozdziela, zaznacza, co jest faktem, a co opinią.

Ja: Co jest faktem, a co urabianiem opinii niezgodnej z faktem.
Kontrujesz:
lczerwosz pisze:
17 lut 2021, 00:41
Nie, urabianie opinii niezgodnej z faktem jest propagandą, nie jest dobrym dziennikarstwem. Nie przeinaczaj moich słów, staram się pisać obiektywnie. Jak mi włożysz w usta swoje znaczenia, to polemizujesz ze sobą.
Ja nie widzę różnicy. Bo opinie towarzyszą podawanym faktom w mediach. Można naświetlić fakt i go zmanipulować. Albo nie i to jest dobre dziennikarstwo. Oczywiście można ograniczyć się do samego li tylko podania zdarzenia. A w ogóle to temat rzeka.
Sorry za ad personam w poprzednim komentarzu, wyrwało mi się niepotrzebnie.
lczerwosz pisze:
17 lut 2021, 00:41
A co ma, za przeproszeniem, piernik do wiatraka. Pisałem, że duży przychód z reklam to muszą być podatki. Nie rozmawiamy o 2 mld zł, chyba, że zmieniamy temat nagle i niespodziewanie.
Nie, tutaj mamy dwa wiatraki. Prorządowemu wieje silniejszy wiatr z abonamentu i dotacji budżetowych. spokojnie będzie miał z czego zapłacić nowy podatek od przychodu z reklam, jego skrzydeł spadek zysku, czy wręcz utrata nie grozi.
A co do:
lczerwosz pisze:
17 lut 2021, 00:41
A w mediach nagle zrobiliśmy się rajem podatkowym.
Tutaj jakie podatki i z jakich tytułów od lat płacą media:
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... a-vod.html
lczerwosz pisze:
17 lut 2021, 00:41
Ile razy już mieliśmy utracić demokrację, wyjść z UE i wprowadzić prawdziwą dyktaturę. Ustawa nazywana jest ustawą „represyjną” lub „kagańcową” z powodów histerycznych. Jeśli politycy tak mówią, to ich prawo kłamać, ale zdrowo-rozsądkowo to bzdura.
Fakt, nie było przewrotu pałacowego, ale prześledź co stało się z rynkiem medialnym na Węgrzech. Po dekadzie "sprawnych' posunięć Orbana, trzeba chuchać na zimne, a nawet letnie, bo symptomy podobne.
lczerwosz pisze:
17 lut 2021, 00:41
W Polsce problem jest taki. Albo kapitał jest państwowy, albo zagraniczny. A polski biznes jest raczej biedny. Jak ktoś ma dużą fortunę, to albo mafiozo, albo służby specjalne, przekręty FOZZ, cinkciarstwo, przekręty VAT, ostatnio banksterka itp. Nie było jak legalnie zrobić kapitału.
Zgoda, byle ten słusznie rosnący kapitał państwowy nie angażował się w przejmowanie mediów (Vide Obajtek i zakup gazet regionalnych przez Orlen), bo demokracja bez publikatorów niezależnych finansowo od państwa to jej równia pochyła.
Paradoksalnie od obcego kapitału zależna jest polska demokracja, czyli kontrola wszystkich posunięć rządzących teraz czy później.
Jeśli kapitałowi zagranicznemu nie będzie się opłacało inwestować w media, odsprzeda je. Vide: Węgry.
Tu jest to pole napięć między dyktaturą a demokracją.
W demokracji rządzący - w sumie wbrew swoim interesom - muszą zapewnić możliwość funkcjonowania IV władzy.

Udanego dnia, Leszku.

:kofe:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#17 Post autor: eka » 17 lut 2021, 10:48

Aha.
Czytam, że rząd zapowiada zmiany w zapisach podatku od przychodu z reklam, wiec... coś zrozumiał.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Lokomotywa czasu

#18 Post autor: lczerwosz » 17 lut 2021, 18:47

eka pisze:
17 lut 2021, 10:48
Czytam, że rząd zapowiada zmiany w zapisach podatku od przychodu z reklam, wiec... coś zrozumiał.
Niewątpliwie ustawa była zbyt prędko pisana. Moim zdaniem to był balon próbny. Niektórzy dali się nabić
eka pisze:
17 lut 2021, 10:45
W demokracji rządzący - w sumie wbrew swoim interesom - muszą zapewnić możliwość funkcjonowania IV władzy.
Racja, i to wcale nie jest wbrew ich interesom, jeśli je potraktować w dłuższym czasie.
eka pisze:
17 lut 2021, 10:45
byle ten słusznie rosnący kapitał państwowy nie angażował się w przejmowanie mediów (Vide Obajtek i zakup gazet regionalnych przez Orlen)
Ale nie ma innego, co jest chyba jasne, oprócz tego szemranego, pochodzącego z przestępstwa. Dobra opozycja by zaproponowała skuteczny system kontroli i samoregulacji, ale jest za cienka. Potrafi tylko ***** *** i wkoło Wojtek. Co niektórym się bardzo podoba.
W sprawie dobrego i złego dziennikarstwa zgadzamy się chyba, tylko innymi słowami to wyrażamy.
:kofe:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Lokomotywa czasu

#19 Post autor: eka » 17 lut 2021, 22:35

Lokomotywa czasu dokłada do pieca aktualnie powstające fakty i opinie, i ciągnie za sobą coraz dłuższy sznur sczepionych wagoników nazywanych przeszłością, i pruje do przodu po wciąż nowo powstających torach przyszłości.
:)
Czymże my wobec Niej? Nawet nie stacją. Może zwrotnicą?

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Lokomotywa czasu

#20 Post autor: lczerwosz » 18 lut 2021, 10:48

A może warto się podczepić jako wagonik. A jak pary nie starczy, to popchać. Najgorsze, że tor już wyznaczony, zwrotnice nastawione. Na stacjach już powitalne delegacje. Na razie jedziemy. W razie czego zatrzymamy ten pociąg.
Zatem nowy dylemat się otwiera. Czy jechać wyznaczonymi torami, czy 4x4 bezdrożami?
A może porozkręcać tory, a najlepiej totalnie wysadzić lokomotywę. Nam się należała przecież salonka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „AUREA DICTA”