• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

zabawa w poszukiwaczy skarbów

Wasze pomysły na gry i zabawy - niekoniecznie literackie
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#1 Post autor: skaranie boskie » 23 wrz 2018, 13:58

Witam.
Chcę zaproponować zabawę wymagającą trochę więcej inwencji, wiedzy, oraz spostrzegawczości, niż samo tylko tworzenie rymowanek, choćby nawet najszlachetniejsze imiona zawierać w sobie mogły. Pomysłodawcą zabawy jest Gorgiasz, ja zaś ogłaszam ją i dopracowuję w szczegółach.
W zabawie może uczestniczyć każdy, ale każdorazowo tylko po jednej stronie. Może być tym, który skarb ukrył, bądź jego poszukiwaczem. Każdy może w dowolnym momencie napisać krótki tekst (w dowolnej formie literackiej, ograniczając go jedynie do nie więcej, niż 100 słów), umiejętnie wplatając weń cytat ze znanego powszechnie innego utworu. Ów cytat musi pozostać nieoznaczony żadnym wyróżnikiem (w tej wersji mowy o plagiacie być nie może), zadaniem zaś poszukiwaczy będzie tegoż cytatu wykrycie.
Ponieważ równocześnie może się pojawić więcej tekstów, każdy należy opatrzyć tytułem, tak by odgadujący mógł się do konkretnego utworu odnieść.
Przykład:

W zabawie pojawiają się trzy utwory o tytułach odpowiednio "jeden", "dwa" i "trzy".
Poszukiwacz, któremu wydaje się, że znalazł cytat wpisuje: Utwór "dwa" - słowa "xxxxxxxxxxxxx" pochodzą z utworu "XZ" autorstwa "ZZ".

Czy założenia są jasne? Jeśli nie, proszę o szczegółowe pytania.
A jeśli wszystko jasne - zapraszam do zabawy.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

bronmus45

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#2 Post autor: bronmus45 » 23 wrz 2018, 17:17

- diabelnie trudna rozgrywka, nie mająca wiele wspólnego z pojęciem zabawy. Przeznaczona dla moli książkowych, oczytanych kompletnie - i bibliotecznie - w bardzo wielu dziedzinach. Prawdziwe "wysokie obcasy" dla wybranych ... lub całkiem odwrotnie. Umiejących się doskonale posługiwać wyszukiwarką tekstów i mających przy tym wiele czasu. Wtedy wystarczy nawet tak nierozgarnięty osobnik, jak grafoman (czyli ja).
---
:smoker: i jeszcze jedno pytanie - jakiej długości powinien być ten cytat - bo już się zabierałem do rozpoczęcia tejże gry i nie wiem ile słów "splagiatować" :crach:
..
i jak należy rozumieć "znane dzieło" - czy religie świata będą jednym z nich?

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#3 Post autor: skaranie boskie » 23 wrz 2018, 17:35

Bronku, samo pisanie paszkwili politycznych, tudzież prostych rymowanek nie czyni z nikogo literata. Żeby napisać naprawdę dobry utwór, trzeba ich najpierw kilkaset przeczytać. Serio. A po przeczytaniu, już dość łatwo można przypomnieć sobie cytaty i zbędna do tego wyszukiwarka. Powiem więcej - przy sprytnym wmontowaniu cytatu w treść, google okaże się bezużytecznym szmelcem. Cała nadzieja w rozumie, Ty więc żadnych problemów z tą zabawą mieć nie powinieneś.
A jak długich cytatów można użyć? Właściwie ograniczenia ponad długość tekstu nie ma, byłoby jednak miło, gdyby skrywacz skarbu dopisał do niego choć jedno zdanie od siebie.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

bronmus45

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#4 Post autor: bronmus45 » 23 wrz 2018, 17:40

skaranie boskie pisze:
23 wrz 2018, 17:35
Bronku, samo pisanie paszkwili politycznych, tudzież prostych rymowanek nie czyni z nikogo literata. Żeby napisać naprawdę dobry utwór, trzeba ich najpierw kilkaset przeczytać. Serio. A po przeczytaniu, już dość łatwo można przypomnieć sobie cytaty i zbędna do tego wyszukiwarka. Powiem więcej - przy sprytnym wmontowaniu cytatu w treść, google okaże się bezużytecznym szmelcem. Cała nadzieja w rozumie, Ty więc żadnych problemów z tą zabawą mieć nie powinieneś.
A jak długich cytatów można użyć? Właściwie ograniczenia ponad długość tekstu nie ma, byłoby jednak miło, gdyby skrywacz skarbu dopisał do niego choć jedno zdanie od siebie.
To nie tak - ja zapewne mam doskonałą pamięć(?!!), ale bardzo krótką już w moim wieku. Odpowiedz jeszcze w kwestii "znanego dzieła"

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#5 Post autor: skaranie boskie » 23 wrz 2018, 17:50

bronmus45 pisze:
23 wrz 2018, 17:17
i jak należy rozumieć "znane dzieło" - czy religie świata będą jednym z nich?
Umówmy się, że za dzieła przyjmujemy utwory z zakresu literatury pięknej. Inaczej doszlibyśmy do instrukcji obsługi tary do prania...
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

bronmus45

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#6 Post autor: bronmus45 » 23 wrz 2018, 18:19

Jeszcze jedno pytanie do autora zabawy - czy aby na pewno mają to być cytaty z polskiej literatury? Bo jeśli z obcej, to przekłady znacznie niekiedy różnią się od siebie w sformułowanych zdaniach. I wtedy nic tu po mnie.

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#7 Post autor: skaranie boskie » 23 wrz 2018, 18:27

bronmus45 pisze:
23 wrz 2018, 18:19
Jeszcze jedno pytanie do autora zabawy - czy aby na pewno mają to być cytaty z polskiej literatury? Bo jeśli z obcej, to przekłady znacznie niekiedy różnią się od siebie w sformułowanych zdaniach. I wtedy nic tu po mnie.
Słuszne pytanie.
Spróbujmy na początek pozostać na rodzimym podwórku.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Posty: 1847
Rejestracja: 16 kwie 2015, 14:51

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#8 Post autor: Gorgiasz » 23 wrz 2018, 18:31

Ja bym jednak optował również za literaturą obcą. Rzadko się zdarza, aby powieść byłą tłumaczona kilkakrotnie. Poza tym, to nie jest analiza naukowa. Ważna myśl zapisana przez autora będzie wyglądała wszędzie podobnie. Najwyraźniej pomyliłem się z tym "ociec", a przecież Bronmus odgadł bez problemu. Nie dzielmy włosa na czworo.

bronmus45

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#9 Post autor: bronmus45 » 23 wrz 2018, 19:12

Utwór kolejny (?)
...
Panicz do panny przyjechał w oględy
- usiadł sobie z boku i ocenia wzrokiem.
Co Ty - zamierzasz tu śpiewać kolędy,
czy rozbierzesz ją tylko swoim, łzawym okiem?

bronmus45

zabawa w poszukiwaczy skarbów

#10 Post autor: bronmus45 » 23 wrz 2018, 19:21

Trzeba jakoś ową grę usprawnić, aby nierozwiązane zagadki były na samym początku. Bo nikt nie będzie ich szukał gdzieś pomiędzy innymi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „GRY I ZABAWY”