• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Warto przeczytać - podzielmy się lekturami

Co w księgach drzemie? Wszystko o literaturze - tej wielkiej i tej całkiem maleńkiej
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Warto przeczytać - podzielmy się lekturami

#1 Post autor: eka » 10 cze 2018, 13:47

My dinozaury? - takie pytanie mnie drąży od wczoraj. Liczba mnoga, bo podmiotem pozostającym w niepewności jest nasz, ale i inne funkcjonujące portale okołoliterackie.
Przeglądając zawartość Dwutygodnika.com, znalazłam interesujący artykuł Macieja Woźniaka OSTATNIA DEKADA: Rozkwit i zmierzch demokracji poetyckiej.
Można ze szkicem Woźniaka się zgadzać, można z wpisaną argumentacją polemizować.
Wstęp: "Będę trochę naginał fakty, żeby być bliżej prawdy. I niekiedy lekceważył szczegóły, żeby schemat całości zrobił się bardziej wyrazisty. Po pierwsze, ostatnią dekadę poezji w internecie raz umieszczę w widełkach lat 2005–2015, raz w latach 2002–2012, a na początek cofnę się do roku 1998, kiedy w sieci, jeszcze na usenecie, poprzedniku obecnych stron WWW, została założona grupa dyskusyjna pl.hum.poezja (p.h.p.), którą można uznać za portal-matkę poezji zwanej internetową. Po drugie zaś, nieszczególnie będzie mnie obchodziła artystyczna jakość tej literatury czy też jej wątki tematyczne, ponieważ skupię się na historii kilku otwartych (rzec można, demokratycznych) portali poetyckich jako na zapowiedzi tego, co niedługo po ich zapaści stało się z całą polską demokracją. Czyli na tym, że poezja internetowa jednak okazała się awangardą, tyle że nie literatury, ale rzeczywistości."

A tu link do całego artykułu:
http://www.dwutygodnik.com/artykul/6789 ... ckiej.html

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Warto przeczytać - podzielmy się lekturami

#2 Post autor: eka » 14 cze 2018, 17:59

Kondycja polskiej poezji współczesnej z perspektywy roku 2005, ale czyż tak wiele się zmieniło?
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityk ... esnej.read

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

Warto przeczytać - podzielmy się lekturami

#3 Post autor: skaranie boskie » 14 cze 2018, 22:48

Wypada się cieszyć z jednego - nie jesteśmy pogrobowcami " nieszuflady", ani innych opatrzonych znanymi nazwiskami.
Mamy swoją własną demokrację, nie wyrośliśmy z żadnych secesji. Jedno, czego nam brakuje (lub czego mamy zbyt mało) to bezkompromisowa krytyka. Dopóki była nam nieobca, na piętro wspinały się masy, odkąd zanikła, winda wwozi wygodnickich, niechętnych do wysiłku. I wcale nie mam tu na myśli wysiłku nóg.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Warto przeczytać - podzielmy się lekturami

#4 Post autor: eka » 16 cze 2018, 15:15

A ja myślę, że szansą jest liryczny potencjał, którego nie mogły zamknąć byłe lub stojące w zaniku słynne terra poetica.
Poezja i proza nie wypaliły się wraz z nimi.
Niedojrzali twórcy dorośli, nowi nieśmiało/śmiało próbują.
__________
Czy bezkompromisowa krytyka jest dźwignią portalowego sukcesu?
Teza warta dyskusji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATUROZNAWSTWO”