• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Alek Osiński
Posty: 6557
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#81 Post autor: Alek Osiński » 30 sie 2018, 14:54

eka pisze:
30 sie 2018, 13:15
Szerszenie sieją im zagładę, a nie żadne mściwe bóstwa, Alicjo. Włażą do ula, zabijają setki pszczół, aby nakarmić swój przychówek.
Trzeba zrywać ich gniazda (w kombinezonie) wrzucić do wora, zatłuc, zakopać, bo uciekną z oderwanego gniazda.
Można zagazować chemią lub użyć specjalnej gaśnicy do szerszeni czy spalić opalarką.
Sprowadzenie afrykańskich agresywnych pszczół tez by załatwiło gadziny, ale wyginęłyby wtedy i nasze miodne.

Ojojoj, taka eksterminacja nie wydaje mi się jednak zbyt dobrym rozwiązaniem.
W istocie i szerszenie i pszczoły należą do tego samego ekosystemu.
Wprawdzie faktycznie szerszenie atakują pszczoły, no ale to tak jakby
mieć pretensje do wilka, że poluje. To głównie człowiek i jego bezmyślność
oraz pazerność stoi za wyniszczaniem pszczół..

A to piękny przykład jak różne gatunki mogą koegzystować
w ramach jednej "niszy":

https://www.se.pl/wiadomosci/polska/wie ... -iy4s.html

szczepantrzeszcz
Posty: 554
Rejestracja: 28 lis 2016, 22:03

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#82 Post autor: szczepantrzeszcz » 30 sie 2018, 17:56

Alicja Jonasz pisze:
30 sie 2018, 11:14
Śniłam o wielkim dębie rosnącym na skraju Słonecznej Polany. Zawsze mi mówiono, że jest najstarszym drzewem w lesie i pamięta czasy...
Drzewa są odpowiedzialne za sentymentalną część człowieczej natury. Praprzodek człowieka żył na drzewach i wcale nie zamierzał z nich schodzić. Niestety, nikt nie walczył z globalnym ociepleniem, drzewa uschły, i praprzodek stanął na ziemi. Wkrótce zaczęły się wojny i inne nieszczęścia. Kiedy tęsknimy, nasza myśl w stronę drzew ciąży.

Eka, na szerszenie (w pojedynczych egzemplarzach) najlepsza jest rakietka do badmintona.

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1658
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#83 Post autor: Alicja Jonasz » 30 sie 2018, 21:00

miło, że moje "skrawki" stały się zaczątkiem rozmowy na tak ważki temat; dziękuję, a ponieważ na kawę za późno, proponuję :vino:
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

szczepantrzeszcz
Posty: 554
Rejestracja: 28 lis 2016, 22:03

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#84 Post autor: szczepantrzeszcz » 30 sie 2018, 21:31

Alicja Jonasz pisze:
30 sie 2018, 21:00
a ponieważ na kawę za późno, proponuję :vino:
Dobra propozycja. Szczepan właśnie wprowadza do organizmu Saperavi (zacny Gruzin). Przyszło mi do głowy, że w Sarniej Dolinie, miejscu o emocjonalnie łagodnym klimacie, winorośl dobrze by rosła i wino mogłoby być ciekawe... i wrażenia po owym winie równie ciekawe.

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1658
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#85 Post autor: Alicja Jonasz » 30 sie 2018, 21:53

posadzimy i winorośl, ale dziś pijmy :vino:
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1658
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#86 Post autor: Alicja Jonasz » 30 sie 2018, 21:55

"Ekspres do kawy" cz.XXIV - Przyjacielu fr.36
Drogi przyjacielu, jak ciężko wyrzec się części siebie, ty jeden wiesz i ty jeden mnie zrozumiesz.
Zrobiłam to dzisiaj, późnym popołudniem, kiedy słońce złociło Sarnią Dolinę. Nie było co odwlekać tej chwili. Zrobiłam to, rozstałam się z częścią siebie, na zawsze, definitywnie. Oczywiście nie obeszło się bez żalu, łez i wspomnień, które jak wiesz, tylko utrudniają wszystko. Odrzucona część nie chciała pójść od tak, wzbraniała się, argumentując, że bez niej nie poradzę sobie, że przepadnę, zatęsknię się na śmierć. Sentymenty! Wierz mi, to paskudna robota tak oddzielać ją od siebie kawałek po kawałku, tkankę od tkanki. Tak się ze mną zrosła głupia, związała na amen, że kiedy w końcu odepchnęłam ją od siebie brutalnie, pękło jej serce.
Teraz siedzę na werandzie i piję piwo.
Jakie to przewidywalne...
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1658
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#87 Post autor: Alicja Jonasz » 31 sie 2018, 07:05

"Ekspres do kawy" cz.XXIV - Przyjacielu fr.37
Drogi przyjacielu, jeśli mało piszę o miłości, to nie dlatego, że kiepska z niej modelka - spóźnia się na sesje, gwiazdorzy czy źle pozuje, nie, nie dlatego... Próżno by szukać kogoś lepszego, ona jest najlepsza, profesjonalistka - zgrabna, zmysłowa, zwinna i ulotna jak mgiełka, idealna. Nawet odarta z szat czy odziana w byle jaki łach, w cokolwiek - w cierpienie, pożądanie, tajemnicę, wygląda tak oszałamiająco, tak niesamowicie, że nie sposób się jej oprzeć.
Ulegam bez słowa protestu...
Ostatnio zmieniony 31 sie 2018, 09:47 przez Alicja Jonasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1658
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#88 Post autor: Alicja Jonasz » 31 sie 2018, 09:46

"Ekspres do kawy" cz.XXIV - Przyjacielu fr.38
Drogi przyjacielu, dobrze jest zaczynać dzień od kawy pitej we własnym domu wśród znajomych sprzętów pachnących sośniną. Czas snuje się wtedy przez uchylone okno niczym nitka pajęcza, powoli, leniwie. Jest cicho ciszą dzikiego gołębia gruchającego w świerku, gołębia, który domaga się, aby co dzień oswajać go na nowo okruszkiem chleba. Dobrze jest pić kawę z odrobiną cukru i mleka, pić i na nic nie czekać...
Świat, ten akwizytor z tandetą w walizce, niech sobie będzie gdzieś obok wystrojony w kiczowaty garniturek lizusa, z tupecikiem na łysej pale, niech goni przed siebie bez ustanku, spocony, zarumieniony, niech robi fikołki, głupie miny i tanie triki iluzjonisty.
Nie dla mnie te popisy, proszę pana! Ja tu sobie siedzę ot tak, bo lubię, bo mi to odpowiada, i nie zamierzam wcale klaskać ani prawić panu komplementy!
Niech pan spada!
Ostatnio zmieniony 31 sie 2018, 09:58 przez Alicja Jonasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#89 Post autor: eka » 31 sie 2018, 09:55

Takie ostateczne rozstanie z częścią siebie jest niemożliwe, Alicjo.
Mieszkanka Sarniej Doliny jest bardzo empatyczną postacią, więc po co owo dobro odrywać?
Co pozostanie?
Świetne 'skrawki'. Piszesz z taką łatwością, jak wybitny pianista gra trudne koncerty:)
Warto tu zaglądać.

:kofe:

__________________

Spójrzcie na link Alka.
To chyba kaczka dziennikarska. Trudno w to uwierzyć. Wiewiórka, osy i pszczoły w... niesamowite po prostu.

_________
Szczepan - a leciał kiedyś na Ciebie taki mocno wkurzony pocisk?:)

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

"Ekspres do kawy" cz. XXIV - Przyjacielu

#90 Post autor: eka » 31 sie 2018, 09:56

Alicja Jonasz pisze:
31 sie 2018, 09:46
Świat, ten akwizytor z tandetą w walizce, niech sobie będzie gdzieś obok wystrojony w kiczowaty garniturek lizusa, z tupecikiem na łysej pale, niech goni przed siebie bez ustanku, spocony, zarumieniony, niech robi fikołki, głupie miny i tanie triki iluzjonisty.
:ok:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekspres do kawy”