• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    admin@osme-pietro.pl
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

opowieść prawdopodobnie z morałem

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

opowieść prawdopodobnie z morałem

#1 Post autor: skaranie boskie » 07 lip 2019, 17:18

Pewien człowiek wynalazł ogień i zaraz zapragnął obdarować nim innych. Ruszył w świat ze swoim wynalazkiem. Niebawem trafił na żyjące w lasach plemię, które ognia nie znało. Sprezentował im więc swój wynalazek, nauczył krzesać ogień i pozostawił niezbędne narzędzia, po czym odszedł. Ludzie bardzo się ucieszyli i chcieli mu się jakoś odwdzięczyć, ale nie zdążyli. Człowiek zniknął, pozostał im jedynie ogień i narzędzia.
Tymczasem wynalazca ognia natrafił na inne plemię. Przezorni szamani ugościli go bogatą ucztą, w trakcie której go otruli. Następnie wystawili mu pomnik i wraz z narzędziami do krzesania ognia umieścili na ogromnym ołtarzu. Stworzyli kult wynalazcy ognia. Po wielu latach ludzie czcili wynalazcę, znosili ofiary pod ołtarz, ale krzesać ognia nie nauczyli się nigdy...
Morał? a skąd mam go znać?
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
pallas
Posty: 1693
Rejestracja: 22 lip 2015, 19:33

opowieść prawdopodobnie z morałem

#2 Post autor: pallas » 11 lip 2019, 21:57

Nie chce się czepiać skaranie, ale słowo wynaleźć ogień, mi tu nie pasuje. Bardziej już odkryć bym powiedział. Choć wiesz, po zastanowieniu się nad problemem. Stwierdzam, że w zależności od tego co chcemy powiedzieć możemy użyć tych dwóch słów. Ogień jest odkryciem, bo wcześniej był, po uderzeniu pioruna czy wywołany przez inne czynniki atmosferyczne. Wynaleźć z kolei możemy sposoby rozniecania ognia.

Początek twojej opowieści przypomina skrócony mit o Prometeuszu, tylko, że tenże został ukarany za swój czyn.
Wiele było ludzi i na pewno jest ludzi, którzy jak coś odkryją (wynajdą) dzielą się tym z innymi. Choć większość chce za to coś w zamian. A nasz bohater z opowieści nic a nic. Daję przysłowiom wędkę, a co już z tym zrobią to już ich sprawa. A największym podziękowaniem na pewno będzie to, że nauczą innych krzesania ognia.
W drugiej mamy ludzi, którzy chcą rybę (odkrycie, wynalazek), ale nie umiejący jej wykorzystać. Chcą brać nic tak naprawdę nie dając. Bo cóż będzie z pomnika, przyjdzie inne pokolenie, które zapomni i znajdzie sobie innego wynalazce czy też odkrywce. Niby ci szamani tacy mądrzy. A tak naprawdę może nie rozumieli nowego odkrycia (wynalazku), a jak oni nie rozumieją, to i głupi lud też nie zrozumie.

Tyle tego mojego rozważania
Piotr
Ostatnio zmieniony 12 lip 2019, 17:44 przez pallas, łącznie zmieniany 1 raz.
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie.
/Dante Alighieri - Boska Komedia/
Nie patrzcie na człowieka, jeno na jego uczynki.
/Władysław Stanisław Reymont - Chłopi/

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

opowieść prawdopodobnie z morałem

#3 Post autor: tabakiera » 11 lip 2019, 22:08

Rozumiem, że to pierwsze plemię potrafi krzesać ogień, ale nie zdążyło uhonorować wynalazcy.
Drugie myślało, że jest przebiegłe, a odebrało sobie możliwość nauczenia się, jak krzesać ogień.
Uskuteczniało też zabobonny kult, zamiast pójść po rozum do głowy.
Z tego kultu nikt nie miał korzyści.

Myślę, że chcesz ukazać naturę człowieczą.
Niewdzięczność, tendencję do zabobonów, zamiast do zrozumienia.
Okrucieństwo i głupotę.
Na co komu pośmiertne ołtarze?
Na co komu narzędzia w gablocie?

Twoja opowieść, choć krótka, jest trochę pogmatwana.
Z lekka mylą się plemiona i w końcu nie wiadomo - ma ludzkość ten ogień, czy nie?
A przecież to głupie plemię może wziąć na tortury przedstawiciela plemienia mądrzejszego i wymusić naukę?

Człowiek, ludzie, człowiek, plemię...

A może ja mam zaćmienie?

Nie, nie mam.
Ogarnęłam po wczytaniu się. :cha:

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

opowieść prawdopodobnie z morałem

#4 Post autor: skaranie boskie » 11 lip 2019, 22:34

tabakiera pisze:
11 lip 2019, 22:08
Ogarnęłam po wczytaniu się.
Czyżbyś znalazła jakieś analogie?
Pallasie, fajnie to rozkminiłeś. Jak zaznaczyłem w opowieści (nie mojej, niestety, lecz pochodzącej z ludowej tradycji), nie znam morału tej historii. A nawet, gdybym znał, wolę, byście spróbowali dopisać go sami.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

opowieść prawdopodobnie z morałem

#5 Post autor: lczerwosz » 11 lip 2019, 23:51

A jak to się ma do dwóch znanych polskich, a może i europejskich plemion, bo na pewno o nich piszesz. ;)
Myślę, że wartościowanie asymetryczne, czy opowiadanie się po jakiejś jednej stronie byłoby bez głębszego sensu, w końcu głupota nie zna granic (w obu znaczeniach).

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

opowieść prawdopodobnie z morałem

#6 Post autor: skaranie boskie » 12 lip 2019, 22:21

Nie, Leszku. Nie piszę o żadnych znanych plemionach. Może jedna część opowieści da się odnieść do pewnego znanego plemienia, jednak będę się upierał, że daleko mu do Europy, a jeszcze dalej do Polski. Obiecałem jednak nie doszukiwać się morału, dlatego pozostawię twoją interpretację Tobie. W końcu lepiej dla mnie, gdy to Ty się z nią męczysz, a nie ja. ;)
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

opowieść prawdopodobnie z morałem

#7 Post autor: lczerwosz » 12 lip 2019, 23:09

Rzecz to jest niesłychana. Pani zabiła pana. Bez żadnej przyczyny. Nie wierzę, aby sprawy nie zaczynały się lub/i nie kończyły w znanym miejscu. Jakoś przyzwyczaiłem się. To miejsca to Polska właśnie. Leży w Europie i należy do niej bezsprzecznie, nawet jeśli 37 osób myśli inaczej lub udaje, że myśli w ogóle. Potarzam, głupota nie zna granic i bardzo dobrze jej z Schengen. Jest też przysłowie, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Nawet tako odległe, jak na Krymie.

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

opowieść prawdopodobnie z morałem

#8 Post autor: skaranie boskie » 24 lip 2019, 22:30

lczerwosz pisze:
12 lip 2019, 23:09
wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
Jest też pewna opowieść, wynikła z ludowej tradycji, a przez wieszcza spisana...
Ta karczma Rzym się nazywa...
Widzę, żeś bliski morału, więc nie dokończę cytatu.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
skaranieboskie@osme-pietro.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEKONIECZNIE Z MORAŁEM”